Sosyal Medya Erişimini, Etkileşimini ve Takipçi Artırmanın Yolları

Sosyal Medya Erişimini, Etkileşimini ve Takipçi Artırmanın Yolları

Önümüzde koca bir yıl varken, sizlere sosyal medya erişimini, etkileşimini ve takipçilerini artırma konusunda birkaç ipucu vereceğiz.

Öncelikle herkese mutlu yıllar diliyoruz. Önümüzde yepyeni bir sene uzanıyor. Bu yazımızda, sosyal medya erişimini, etkileşimini ve takipçi sayınızı artırmak için genel ipuçları yer alıyor.

Bir Hikaye Anlatın

Geçtiğimiz yıl da geçerli ve önemli olan hikaye anlatımı, bu sene de geçerli olacak. Bu yüzden hikaye anlatımını sosyal medya stratejinizin bir parçası olarak kullanmalı ve markanızın ardında yatan hikayeyi ya da belirli kampanyalarda hikayeler kurgulamaya odaklanmalısınız. Fikirlerinizi, buna göre belirlemeli, içeriklerinizi sosyal medya kanallarında bu doğrultuda paylaşmalısınız.

Videoları ve Canlı Videoları Birleştirin

Videolar çok fazla etkileşim getiriyor. Bu yüzden, sosyal medya stratejinizde daha çok videoya yer vermelisiniz. Videolarla daha fazla erişim, etkileşim sağlamanın yanı sıra, takipçi sayınızı da artırabilirsiniz. Basit videoların büyük etkiler yarattığını unutmamalısınız.

Kamera karşısında çekingen davranıyor olabilirsiniz ancak canlı video ve diğer videoların bu yılın sosyal medya  stratejisinde büyük yer edindiğini bilmelisiniz. Instagram’dan, Facebook’tan ya da Twitter’dan canlı yayın yapabilir, yine aynı kanallar üstünden video yüklemelerinizi yapabilirsiniz.

Topluluk Bilinci Yaratın

2018’de insanların hem çevrimiçi hem de çevrimdışı daha fazla bağlantı kurmak isteyeceğini söyleyebiliriz. Topluluk bilinci yaratmak bu sebeple önemli olacak. Bu; çevrimiçi ürünler yerine fiziksel ürün teklifleri yapmak, Facebook grupları yaratmak hatta daha da ileri gidip bire bir buluşmalar, etkinlikler hazırlamak şeklinde olabilir.

Sosyal Medya Reklamlarını Test Edin

Sosyal medya reklamlarını henüz denemediyseniz, 2018 başlangıç yapmak için iyi bir zaman. Popüler Facebook paylaşımlarınızı öne çıkarın, Pinterest’te promosyonlu pinleri deneyin ve LinkedIn platformundaki reklamlara bir şans verin.

Sosyal medya reklamlarının sonuçlarını görmek için çok büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Yalnızca, hedef kitlenizin kimlerden oluştuğunu hatırlamak, en iyi sonuçları elde etmek için size yol gösterecektir.

Retargeting

Sosyal medya reklamlarının yanında, web sitenizi ziyaret edenleri de retargeting yapmak, reklam göstermek için değerlendirebilirsiniz.

Bunun için birkaç ipucu:

Yüksek kaliteli görseller kullanın – Görselleri mümkün olduğunca yüksek kaliteli tutun ya da gerekli yerlerde stok fotoğraflardan yararlanın.

Tutarlı olun – Tutarlılık, sosyal medyadaki anahtar kavramlardan biri. Hesabınızı güncel tutarak, paylaşımları düzenli yaparak, bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Haftada en az 3 paylaşım yapma kuralını uygulamanız doğru olacaktır.

Yeni özellikler deneyin – Takipçilerinize sürprizler yapın, onlara ağınızı nasıl kullanmanız gerektiğini bildiğinizi gösterin. Yeni özellikler tanıtırken çekingen davranmayın. Bu özellikler her zaman için işletmenize ya da markanız için işe yarar şeyler olmayabilir ancak, bunları etkili bir biçimde kullanmayı başarabilirseniz ve sosyal medyadaki varlığınıza ekstra unsurlar ekleyebilirseniz başarılı olursunuz.

Instagram’daki Paylaşımlara Stratejik Olarak Yorum Yapın

Organik yoldan takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız, diğer marka ve işletme hesaplarıyla, hedef kitleniz içerisinde yer alan yeni insanlarla etkileşime geçmelisiniz. Kendi markanıza benzer 5 marka hesabı seçin ve haftada paylaştıkları 3 güncel fotoğrafın ya da videonun altına 1’er yorum yazın. Yorum yapmak ve sizinkine benzer hesaplarla etkileşim kurmak, markanıza ait hesabın insanların fark edilimesini sağlar.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← İçerik Pazarlamada Sık Yapılan 5 Hata 2017’de Facebook’ta En Çok Paylaşılan İçerikler →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.