İstanbul Yazılım Firmaları ve Şirketlerini İnceleyin

Yazılım Firmaları Rehberi. İstanbul lokasyonlu Yazılım Firmaları İletişim Bilgileri.

Ajansınızı dakikalar içinde bulun, karşılaştırın.
Ücretsiz fiyat teklifleri alın.
Ücretsiz 5 Teklif Al
Ayın Ajansı
Öne Çıkan Ajans

İstanbul'un En Büyük Yazılım Firmalarını Keşfedin

Yazılım Nedir?

Yazılım, bilgisayarların ve akıllı cihazların çalışmasını ve çeşitli işlemler yapmasını sağlayan komutlar ve programların tümüdür. Yazılımı sistem yazılımı ve uygulama yazılımı olarak iki ana dala ayrılır. Sistem yazılımında bir bilgisayarın işletim sistemi, sürücüleri, yardımcı programları gibi temel işlevselliği sağlayan kısımlar yürütülür. Uygulama yazılımı ise belirli görevleri gerçekleştirmek için oluşturulan uygulamaların çalışmasında ve güncellenmesinde kullanılan yazılımları içerir. Yazılım programlama dilleri ile kodlama yapılarak yazılır. Bilgisayarlar tarafından anlaşılan talimatlar ile istenen ürünler ortaya konur. Günümüzde önemi her geçen gün daha da artan yazılım dünyası eğitim, sağlık, güvenlik, eğlence gibi hayatın hemen her alanında ilerlemektedir. Hem küçük işletmeler hem de büyük şirketler için özelleştirilmiş yazılım çözümleri sunarak iş süreçlerini iyileştirirler. Yazılım firmaları, çağın gereksinimlerini karşılamak ve rekabetçi kalmak için teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak önemli bir rol oynarlar.

Yazılım Firması Nedir?

Yazılım şirketleri, yazılım geliştirme, dağıtma ve bakım gibi faaliyetleri gerçekleştirirler. Bu şirketlerde yazılım geliştiriciler, mühendisler, web tasarımcılar ve çok daha fazlası birlikte çalışır. Özellikle, mobil uygulama firmaları ile işbirliği yaparak, yazılım firmaları web ve mobil uygulama geliştirme alanında geniş bir yelpazede hizmetler sunarlar. Bu hizmetler arasında veritabanı tasarımı, QA ve test hizmetleri, danışmanlık ve destek gibi çok kapsamlı alanlar da bulunur. Yazılım firmalarına hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak başvurabilirsiniz. Müşterilerinin taleplerini en iyi şekilde karşılayabilmek için teknolojik güncellemeleri daima takip etmek durumundadırlar.

Yazılım Firması Ne İş Yapar?

Yazılım firmaları oldukça geniş bir yelpazede kullanıcılara yazılım hizmeti sunarlar. Bu firmalar özel yazılım geliştirebilir, mobil uygulamalar ve web siteleri tasarlayabilir, veritabanı yönetim ve işletimini sağlayabilir, test ve danışmanlık hizmetleri sunabilirler. Siber güvenlik, büyük veri ve analitik, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi son derece önemli ve güncel olan alanlarda farklı hizmetler sunarlar. Özellikle, müşterilerinin verilerini ve sistemlerini güvende tutarken, aynı zamanda etkili dijital reklam ajansları ile işbirliği yaparak dijital pazarlama stratejileri oluştururlar ve büyük veri analitiği sayesinde değerli içgörüler elde ederler. İş süreçlerini geliştirmek ve müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli teknolojiler ve programlama dillerini kullanan yazılım firmaları ile çalışmak, hemen hemen her büyüklükteki ve sektördeki işletmeler için olmazsa olmazlardandır.

Yazılım Firmalarının İşletmeler İçin Önemi ve Etkisi

Yazılım firmaları her endüstri ve büyüklükteki işletme için büyük önem taşır. Günümüzde bir işletmenin dijital dünyada yer alması gerektiği su götürmez bir gerçektir. İnternet ortamında bulunmak isteyen bir işletmenin en başta bir web sitesine ihtiyacı vardır. Web sitesi ve mobil uygulama geliştirme ve dijital pazarlama alanında destek verme yazılım şirketlerinin başlıca odaklarından bazılarıdır. Bu yüzden işletmelerin her şeyden önce bir yazılım firmasıyla işbirliği yapması tavsiye edilir. İşletmenize en uygun yazılım firması size özelleştirilmiş çözümler ve projeler sunacaktır. Dijital ortamdaki varlıklarınızın kullanışlılığı, etkinliği ve hızı geliştirilecektir. Bu sayede rakip firmalarla olan yarışta öne geçebilirsiniz.

Yazılım Firmalarının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

 • Özel Yazılım Geliştirme

Yazılım firmaları müşterilerin özel olarak talep ettiği görevleri yerine getirir, verimliliği artıracak çözümler bulur ve süreçlerin optimizasyonu ile ilgilenir. 

 • Web ve Mobil Uygulama Geliştirme

Yazılım şirketleri web ve mobil tabanlı uygulamalar yaratır ve geliştirirler.

 • Veritabanı Tasarımı ve Yönetimi

Yazılım şirketleri veritabanları hazırlayarak verilerin korunması, başarılı bir şekilde yönetilmesi ile iş süreçlerinin optimize edilmesini amaçlar.

 • Dijital Pazarlama ve SEO

Müşterilerine orijinal, güncel ve etkili dijital pazarlama stratejileri ve arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmeti sunan yazılım şirketleri işletmenizin tanıtılmasında sizlere büyük yardımcı olur. Bu alanda daha da uzmanlaşmak ve kapsamlı hizmetler almak istiyorsanız, SEM & SEO Ajansları ile çalışmak, işletmenizin dijital alandaki görünürlüğünü ve rekabet gücünü artırmada önemli bir adım olabilir. Bu ajanslar, hem SEO hem de Arama Motoru Pazarlaması (SEM) konularında derinlemesine uzmanlık sunarak, dijital pazarlama stratejinizi optimize eder.

 • Test Hizmetleri

Yazılım firmaları yazılımın etkinliği ve güvenilirliğini test ederler ve performansını iyileştirmek için çalışırlar.

 • Danışmanlık ve Destek

Yazılım şirketleri proje danışmanlığı, teknoloji danışmanlığı, dijital dönüşüm danışmanlığı gibi çeşitli alanlarda etkili stratejiler ve çözümler geliştirirler. Aynı zamanda yazılımın bakımı ve güncellenmesi gibi destekler sağlarlar.

 • Eğitim

Müşterilere yazılımın kullanımı ve yönetimi hakkında eğitimler sunarlar.

 • Siber Güvenlik Hizmetleri

Verilerin korunması ve güvenliği hakkında çeşitli çözümler sunarlar.

İstanbul'da Yazılım Firmasıyla Çalışmanın 7 Avantajı

İstanbul’da yazılım firmasıyla çalışmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en iyi şekilde faydalanmak için Dijital Ajanslar bünyesindeki firmaları inceleyebilirsiniz.

 • Uzmanlık ve Tecrübe

Yazılım firmaları, yazılımın farklı alanlarında uzmanlaşmış kişilerden oluşur. Geniş bir yelpazede hizmet alabileceğiniz yazılım firmalarıyla çalışarak tecrübeli ekiplerinden ihtiyacınız olan alanda destek alabilirsiniz.

 • Hız ve Kaynak Tasarrufu

Alanında uzman personelden oluşan bir yazılım firması ile çalışarak yazılımla ilgili problemlerinizi kısa sürede çözüme ulaştırabilirsiniz. Bu firmalar kaynakları etkili bir şekilde kullanmasını bilirler, süreçleri optimize ederler ve böylece verimliliği arttırırlar. Bir yazılım firması çalışmaları ile birlikte markanıza değer katacaktır.

 • Kontrol ve Test Desteği

Yazılım firmaları, yazılımın kalitesini kontrol eder ve testler uygulayarak iyileştirmeye çalışır. Bu da daha az hatalı ve çalışır bir yazılım olmasını sağlar.

 • Kaynaklar ve Altyapı Erişimi

Yazılım şirketlerinin en son teknolojilere, en gelişmiş araçlara ve kaliteli altyapıya sahiptir. 

 • Özelleştirilmiş Çözümler

Taleplerinizi karşılamak için işletmenizin isteklerine ve özelliklerine uygun olacak özelleştirilmiş çözümler sunarlar.

 • Sürekli Destek ve Bakım

Yazılım firmaları proje sona erse dahi işlerinin arkasında durur. Yazılımın bakımı ve güncellemeleri için danışabileceğiniz uzman bir ekip her zaman vardır.

 • Güncel Teknolojiden Yararlanma

İşleri gereği teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden yazılım firmaları sizlere yeni ve güncel çözümler getirirler.

İstanbul'da Yazılım Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

İstanbul’da yazılım firması seçerken dikkat etmeniz gereken 7 konuyu sizin için listeledik:

 • Tecrübe ve Uzmanlık

İşbirliği yapacağınız firmanın destek almak istediğiniz yazılım alanında deneyimli ve başarılı olmasını beklersiniz. Daha fazla yıldır sektörde olan yazılım firmaları daha hızlı sürede ve daha kaliteli işler çıkarabilir.

 • Referanslar ve Yorumlar

İlgilendiğiniz firmanın geçmişteki projelerine ve çalışanlarının profillerini inceleyerek tercihlerinize daha sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz. Geçmiş müşterilerin yorumlarına göz atmak firma hakkında fikir almanızı sağlar.

 • Proje Portföyü

Firmanın becerilerini ve projelerin zorluk seviyelerini anlamanız için şirketlerden portföylerini incelemeyi talep etmek mantıklı bir hareket olacaktır.

 • Teknoloji

Yazılım firmasının hangi programla dillerini ve araçları kullandıklarını öğrenerek aradığınız talebe uygun teknik beceriye sahip olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz.

 • Proje Yönetimi

Hazırlanmasını talep ettiğiniz projenin zamanında teslim edilmesi ve ihtiyacınızı karşılıyor olması beklenir. Daha başlamadan süreç hakkında detaylı görüşmeler yapılması tavsiye edilir.

 • İletişim

Çalışacağınız yazılım firmasının sizinle iletişime açık ve ulaşılabilir olmasını istersiniz. Süreci şeffaf bir şekilde yönetebileceğine inandığınız bir ajansla çalışmak mantıklı olacaktır.

 • Gizlilik

Veri güvenliği konusunda hassas ve deneyimli bir yazılım şirketiyle çalışmanız gerekir.

Yazılım Firması Fiyatını Etkileyen 8 Faktör

 • Proje Büyüklüğü ve Karmaşıklığı

Maliyeti etkileyen en önemli faktörlerden biri projenin büyüklüğü ve karmaşıklığıdır. Büyük projeler daha fazla zaman, bilgi ve beceri gerektirdiğinden ücretlerin de daha yüksek olması normaldir.

 • Fonksiyonellik

Daha fazla özellik içeren projeler bazı özelleştirmeler gerektirebileceğindan daha maliyetli olabilir.

 • Talep Edilen Zaman

Projenin ne kadar sürede tamamlanmasını beklediğiniz de fiyatlandırmayı etkileyen bir faktördür. Kısa zamanda büyük bir proje oluşturulmasını talep ettiğinizde bu daha fazla kaynak gerektireceğinden ücretlendirme de artacaktır.

 • Donanım ve Yazılım İhtiyaçları

Talep ettiğiniz projenin içeriğinde kullanılacak donanım ve yazılım maliyetleri de fiyatlarda değişiklik yaratabilir.

 • Deneyim

Daha deneyimli ve uzman personellerden oluşan bir yazılım şirketinin daha yüksek fiyatta ücret talep etmesi olasıdır.

 • Lokasyon

Çalışmak istediğiniz şirketin bulunduğu şehir ve bölgedeki rekabet durumuna göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

 • Teknoloji ve Araçlar

Projede kullanılması gereken teknolojiye ve araçlara göre fiyatlarda farklılıklar gözlemlenecektir.

 • Tasarım ve Kullanıcı Arayüzü Gereksinimleri

Kullanıcı arayüzünün karmaşıklığı ve tasarımın detaylılığı da fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. 

Türlerine Göre Yazılım Firmaları

 • Web Geliştirme Firmaları

Müşterilerine web tabanlı çözümler sunan web geliştirme firmaları genelde e-ticaret platformları ve web siteleri üzerinde çalışır.

 • Mobil Uygulama Geliştirme Firmaları

iOS ve Android gibi işletim sistemlerinden bulunacak mobil uygulamalar tasarlarlar ve geliştirirler.  

 • Oyun Geliştirme Şirketleri

Oyun geliştirme şirketleri video oyunları tasarlar ve geliştiriler. Mobil cihazlar, bilgisayarlar ve oyun konsolları için gibi çeşitli oyunlar oluştururlar.

 • Büyük Veri ve Veri Analitiği Firmaları

Büyük Veri (Big Data) firmaları büyük veri işleme, depolama ve analizi hakkında uzmanlaşmış firmalardır.

 • Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi Firmaları

Günümüzde çok güncel ve popüler olan AI ve makine öğrenme alanlarında uzman olan firmalar yeni yapay zeka çözümleri sunarlar.

 • Siber Güvenlik Firmaları

Siber saldırılara karşı koruma sağlayan bu firmalar güvenlik yazılımını geliştirirler.

 • IoT (Nesnelerin İnterneti) Firmaları

IoT firmaları fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha farklı sistemlere bağlı olabileceği yazılımlar geliştiren firmalardır. Akıllı ev sistemleri, sensörler, endüstriyel otomasyon gibi farklı alanlarda kullanılır.

 • Danışmanlık Şirketleri

İşletmelere yazılım ve bilişim teknoloji alanında danışmanlık ve destek sunan şirketlerdir.

 • Açık Kaynak Yazılım Firmaları

Açık kaynak tabanlı ürün ve hizmetler sağlamak için açık kaynak yazılım projelerini kullanan şirketlerdir.

 • SaaS Sağlayıcıları

Bulut tabanlı iş uygulamaları sunan yazılım firmalarıdır.

 • Eğitim Teknolojisi (EdTech) Şirketleri

EdTech şirketleri, eğitim ve öğretimle ilgili yazılımlar ve uygulamalar geliştirirler. Eğitim materyali hazırlama ve uzaktan eğitim süreci yönetimi gibi eğitim odaklı çözümler sunarlar.

 • Finansal Teknoloji (Fintech) Firmaları

Finans sektörüne özel yazılımlar geliştirirler. Bu firmalar ödemeler, kredi kartı işlemleri, yatırım, borç yönetimi, sigorta, sanal bankacılık ve finansal danışmanlık gibi oldukça geniş kapsamda çözümler üretirler.

 • Sağlık Yazılımı Şirketleri

Sağlık sektörüne odaklanmış bu şirketler hasta bilgi sistemleri yönetimi, tıbbi kayıt yazılımları gibi konularda kullanılan yazılımlar üzerine çalışırlar.

Web Yazılım Projelerinde Hangi Yazılım Dilleri Kullanılmaktadır?

 • HTML (Hypertext Markup Language)

Web sayfalarının yapısal bileşenlerini tanımlamak için kullanılır.Web sayfalarının oluşturulmasında kullanılan bir dildir. Metinler, görseller, bağlantılar ve daha fazlasını yapılandırmak için kullanılır.

 • CSS (Cascading Style Sheets)

Web sayfalarının görünümünü ve tasarımını belirlemek ve düzenlemek için kullanılır.

 • JavaScript

Web sayfalarına etkileşim almak için kullanılır. Kullanıcı ve sunucu taraflı çalışabilir.

 • Python

Web geliştirme, yapay zeka ve makine öğrenimi, masaüstü uygulamaları gibi geniş alanda kullanılan Python çok amaçlı ve popüler bir programlama dilidir.

 • Java

Mobil, web, masaüstü uygulamaları, oyun geliştirme, veritabanı programlama, IoT ve yapay zeka gibi kapsamlı alanlarda kullanılan bir programlama dili.

 • PHP

Sunucu taraflı web geliştirme için tasarlanmış bir programlama dilidir.

Mobil Yazılım Projelerinde Hangi Yazılım Dilleri Kullanılmaktadır?

 • Java

Özellikle Android işletim sistemi için gelişmeler tasarlayan en popüler yazılım dillerinden biridir.

 • Kotlin

Android için mobil uygulama geliştirmede kullanılır.

 • Swift

Apple tarafından geliştirilen Swift, iOS platformunda uygulama geliştirilirken kullanılır.

 • C#

Microsoft tarafından geliştirilen C# Windows platformunda uygulama geliştirilirken kullanılır.

 • JavaScript (React Native)

Hem iOS hem Android için uygulama geliştirilirken kullanılan temel programlama dili.

 • HTML5, CSS ve JavaScript

Hibrit uygulamaların geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılan teknolojilerdir.

Yazılım Geliştirici ve Yazılım Firması ile Çalışmanın Arasındaki 7 Fark

Çalışma Sistemleri

 • Yazılım Geliştiriciler (Freelancer): Bir freelancer genellikle proje bazlı çalışır, serbest bir çalışma stili vardır, müşterileri ile yakından iletişim kurabilir.
 • Yazılım Firmaları (Software Company): Yazılım firmaları yazılımın çeşitli alanlarında uzmanlaşmış ekiplerden oluşur ve sizlere kapsamlı hizmet sunar. Genellikle bir freelancera göre daha büyük ve karmaşık projeleri çıkarma yetkinliğine sahip olurlar.

Uzmanlık 

 • Yazılım Geliştiriciler: Genellikle spesifik bir alanda uzmanlaşmışlardır. Belirli bir programlama dili ve teknoloji yığını üzerine çalışırlar. Kendi yetkinliklerine ve becerilerine göre projeleri üstlenirler.
 • Yazılım Firmaları: Yazılımın farklı alanlarında yetkinliğe sahip personellerden oluşan ekiplere sahiptirler. Genelde daha fazla müşterileri vardır ve projenin içeriği ve özelliklerine göre farklı çalışanlarından yararlanırlar.

Ölçek

 • Yazılım Geliştiriciler: Genel olarak daha az karmaşık olan projeleri üstlenirler ve bireysel müşteriler ile çalışırlar. 
 • Yazılım Firmaları: Daha büyük ekiplerden oluştuklarından daha büyük ve karmaşık projeleri üstlenebilirler. Aynı anda birden fazla projeyi yürütebilirler ve hem bireylerle hem şirketlerle çalışmaları daha olasıdır.

İş Garantisi ve Destek

 • Yazılım Geliştiriciler: Süreç genellikle proje tamamlandığında tamamen biter ve ilişki sona erebilir.
 • Yazılım Firmaları: Daha uzun vadeli destek sunma konusunda problem yaşamazlar. Müşterileri ile daha uzun süreli ilişkilerinin olması muhtemeldir.

Kaynaklara ve Araçlara Erişim

 • Yazılım Geliştiriciler: Bir yazılım geliştirici genelde kişisel bilgisayarını kullanır ve sınırlı sayıda yazılım araçlarına ve kaynaklara erişebilir. 
 • Yazılım Firmaları: Yazılım firmaları daha büyük oluşumlar olduklarından daha büyük ekiplere ve bütçelere sahiptir. Dolayısıyla daha çok sayıda yazılım araçlarına ve bu araçların premium sürümlerine erişimlerinin olması olasıdır. Bu sayede daha büyük ve karmaşık projeleri yürütebilirler.

Teknoloji Altyapısı

 • Yazılım Geliştiriciler: Freelancerların uzmanlık alanlarına göre kullandığı sabit teknolojiler ve programlama dilleri vardır. 
 • Yazılım Firmaları: Genellikle daha büyük teknolojik altyapıya sahiptirler ve çeşitli programlama dillerinde uzmanlaşmış oluşurlar. 

Proje Yönetim Süreci

 • Yazılım Geliştiriciler: Genellikle projelerini kendi başlarına yönetirler ve tüm kararlarını kendileri alırlar.
 • Yazılım Firmaları: Genellikle proje yönetimi kısmı için özel ekipler oluştururlar ve bu ekiplerin yöneticileri olur. Süreci daha düzenli bir biçimde yürütürler ve aynı anda birden fazla projeyi ele alabilirler.

En İyi Yazılım Firmalarının Fiyat Tablosu 

İstanbul gibi büyük bir metropolde çok sayıda yazılım firması bulmanız mümkün. Bu kadar çok seçeneğin olduğu bir şehirde yazılım şirketlerinin belirledikleri fiyatlar oldukça geniş bir aralıkta gözlemlenmektedir. Aşağıdaki tabloyu incelemek İstanbul’daki en iyi yazılım firmalarının ücretleri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Ajans

Ortalama Fiyat

VantaWorks

$1,000+

Thinkerfox

$25,000+

Appcent

$50,000+

Interval

$5,000+

Taze

$10,000+

Yazılım Firmasında Kimler Çalışır ve Görevleri Nelerdir?

Bir yazılım şirketinde çeşitli uzmanlık alanlarından profesyoneller çalışır. Talep edilen projeye göre bu personeller işbirliği içinde çalışırlar. Bir yazılım şirketinde çalışan bazı temel uzmanlar ve onların görevleri:

 • Yazılım Geliştiriciler (Software Developers)

Bilgisayar yazılımı oluşturur, geliştirir ve test ederler. Çeşitli programlama dillerini kullanarak kodlar yazarak uygulamalar ve web sayfaları geliştirir.

 • Yazılım Mimarları (Software Architects)

Yazılım projelerinin tasarımı, planlanması ve yürütülmesi ile ilgilenirler ve süreci başından sonuna kadar takip etmek durumundadırlar.

 • Yazılım Test Uzmanları (Software Testers)

Yazılımın işlevselliğini ve kalitesini kontrol ederler, hata tespit ve ayıklanmasını yaparlar ve süreçleri otomatik hale getirmeye çalışırlar.

 • UI/UX Tasarımcıları

Kullanıcıların bir web sitesi veya mobil uygulamayı basit bir şekilde kullanabilmesi için kullanıcı deneyimini geliştirmek üzere çalışırlar. Görsel unsurları tasarlarlar ve arayüzü düzenlerler.

 • Proje Yöneticileri

Projenin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını için planlamalar yaparlar ve süreci takip ederek yönetirler.