Etkili Twitter Pazarlama Stratejileri

Etkili Twitter Pazarlama Stratejileri
Özellikle mobil pazarlama kapsamında büyük önem taşıyan Twitter pazarlama stratejileri ile takipçi sayınızı artırabilir ve onları potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz. Pazarlamacılar için sosyal medya büyük önem taşıyor. Bu nedenle sosyal medya pazarlama stratejisi belirlerken dikkatli olmak gerekiyor. Sosyal medya platformları arasında en yaygın kullanılanlarından biri olan Twitter üzerinden hedef kitlenize direkt olarak sesinizi duyurabilirsiniz. Bu nedenle Twitter’ı etkili kullandığınıza emin olun. Aşağıdaki etkili Twitter pazarlama stratejileri, takipçi sayınızı artırarak yeni müşteri kazanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle pazarlama stratejilerinizi belirlerken bu yöntemleri de göz önünde bulundurun.
1. Müşterilerinizin kullanıcı adı ile emailleri eşleştirin. Potansiyel ve mevcut müşterilerinizin birçoğu Twitter kullanıyor. Bu kişileri Twitter’da bulun. Bu işlem için kullanabileceğiniz bir pazarlama platformu var: SocialBro. Bu platformu kullanarak email listenizdeki kişilerin Twitter profillerini bulabilirsiniz. Bu profilleri inceleyerek müşterilerinizin ilgi alanları dahil olmak üzere birçok bilgi edinebilirsiniz.
2. Makale başlıklarını tweet olarak kullanmayın. Pazarlamacıların bazen makale paylaşırken başlığı direkt tweet içeriği olarak kullandığını görüyoruz. Bu pek ilgi çekici olmayabilir. Bunun yerine tweet yazarken makale hakkında fikrinizi belirtebilir, makalenin ilgi çekici bölümlerinden alıntı yapabilir ya da makaleyi merak ettirmeye yönelik sorular sorabilirsiniz. Bu tarz paylaşımlarda etkileşimin arttığı kanıtlanmış durumda.
3. Etki yaratan Twitter listelerini takip edin. Sektörünüzde etki yaratan kullanıcıları takip edin ve onlarla iletişim kurun. Bunun için kendi Twitter listenizi oluşturabilir ya da halihazırda oluşturulmuş bir gruba dahil olabilirsiniz. Çeşitli konularda takip için gruplar oluşturabilirsiniz. Böylece ilgi alanlarınız hakkında güncellemeleri kaçırmazsınız.
4. Gelişmiş Twitter aramaları yapın. Ürününüzle ilgilenebilecek kişilere ulaşmak için Twitter arama motorunu kullanabilir ve insanların sorunlarına çözüm getirerek kendinizi tanıtabilirsiniz. Twitter gelişmiş arama özelliği bunu sağlıyor. Ürününüz ya da hizmetinizle ilgili aramanızı bulunduğunuz bölgeyle sınırlandırarak hedef kitlenize tam da ihtiyaç anında ulaşabilirsiniz. etkili twitter pazarlama stratejileri
5. Retweet almak için imaj kullanın. İmaj içeren tweetlerin daha fazla etkileşim aldığından daha öncede bahsetmiştik. İmajın etkileşime etkisinin %55’lere vardığını söyleyebiliriz. İmaj kullanırken dikkat etmeniz gereken detayları Twitter’da Doğru İmaj Kullanmanın Yolları başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz. Ayrıca imajla beraber tweet'lere hashtag ekleyerek etkileşiminizi epey artırmanız mümkün.
6. En iyi metni oluşturmak için analizlere önem verin. Twitter paylaşımlarınız Facebook’takilere kıyasla daha metin odaklıdır. Bu nedenle ileti metnine ve tweet atmanız gereken saatlere büyük önem vermelisiniz. Tweriod adlı uygulamayı kullanarak takipçilerinizin en çok hangi saatlerde online olduğunu öğrenebilir ve paylaşımlarınızı bu saatlerde yapabilirsiniz. Yoğun saatlerde bir yazı için farklı içerikler oluşturabilir ve birden fazla kez paylaşabilirsiniz. Böylece ne tarz metinlerin daha fazla ilgi çektiğini de test etmiş olursunuz.
7. Neden Twitter’da olduğunuzu fark edin. Pazarlamada hedef kitle en önemli konulardan biridir. Herkese hitap etmeye çalışmak tehlikeli bir hedeftir. Bunun yerine belli bir kitleye yönelik strateji oluşturmak daha makul bir karar olacaktır. Pazarlama stratejileriniz arasında yer alması gereken Twitter’da da kendinize bir hedef koymalısınız. Örneğin, Twitter’ı dönüşüm oranınızı artırmak için kullanıyorsanız belirlediğiniz kitleye hitap eden bir varış sayfası tasarlayın ve tweet'lerinizden belirli sıklıklarda bu varış sayfasına link verin.
8. İnsan davranışlarını ciddiye alın. Araştırmalar, merak duygusunun bilgi eksiğimizi fark ettiğimiz anın bilişsel bir formu olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, merak yaratmak tıklanma oranını artırmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem. Çünkü insan beyni merak gidermek üzere tasarlanmış. İletilerinizi hazırlarken neyin merak konusu olabileceğine kafa yorun. Ayrıca merak ögesine bir de kişisel gelişimi anımsatan bir ifade eklerseniz tweetiniz ilgi görecektir.
9. Anında pazarlamaya önem verin. İnsanlar ilgilendikleri konularla ilgili gördükleri, duydukları haberleri unutmuyor. Twitter üzerinden pazarlamayı etkili hale getiren unsurlardan biri de insanların anlık iletilerine cevap vermenizi mümkün kılması. Böylece anında pazarlama yöntemi ile müşterilerinizi artırabilir ve olumlu bir online itibar oluşturabilirsiniz. Bunun için TweetDeck gibi platformlardan faydalanabilirsiniz. etkili twitter pazarlama stratejileri
10. Online platformlar ile işinizi kolaylaştırın. Jooicer düzenli olarak kullandığınızda sonuçlara olumlu etkisi olabilecek platformlar arasında göze çarpıyor. Bu platformu kullanarak hesabınızı daha geniş kitlelere ulaştıracak, etkileşimi artıracak formüller oluşturabilir ve aktif olmayan kullanıcıları takip etmeyi bırakabilirsiniz.
11. İmajlarla ilgili ipuçlarını öğrenin. Sosyal medyada imaj kullanımının önemini biliyoruz. Twitter’ın da dahil olduğu Sosyal Medya İmaj Boyutları başlıklı yazımızdan gerekli görsel formatları ve bu formatların boyutları hakkında bilgi edinebilirsiniz. İmaj kullanırken logo, web sitesi URL’si (kısaltılmış URL) ve alakalı hashtag eklemeyi ihmal etmeyin.
12. Sürekli kullanabileceğiniz bir paylaşım stratejisi oluşturun.   Neyi ne zaman paylaşacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü Twitter büyüdükçe daha karmaşık bir hale geliyor. Takipçilerinizin online olduğu saatlerde, onlara hitap eden paylaşımlar yapmaya çalışın. Bunun için ücretsiz uygulama Tweriod’u kullanabilirsiniz. Bu uygulama, takipçilerinizin online olduğu ve sizden bahsettikleri saatleri gösterir. Bu veriler ve Twitter’ın analiz hizmeti aracılığıyla en çok hangi saatte etkileşim aldığınızı öğrenebilir ve doğru Twitter pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.
Sosyal medya platformları arasında en yoğun kullananlardan biri olan Twitter, mobil pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Etkili Twitter pazarlama stratejileri kullanarak satışlarınızı ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.
Etiketler:

İlgili Haberler

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Twitter Mobil Geliştirici Konferansı: Flight
Twitter Mobil Geliştirici Konferansı: Flight
Devamını Oku >
Twitter’da Doğru İmaj Kullanmanın Yolları
Twitter’da Doğru İmaj Kullanmanın Yolları
Devamını Oku >
Snapchat, Sosyal Ağ Sıralamasında Twitter’ı Geçti!
Snapchat, Sosyal Ağ Sıralamasında Twitter’ı Geçti!
Devamını Oku >
Twitter’da Başarılı Müşteri Hizmetleri Sunan Markalar
Twitter’da Başarılı Müşteri Hizmetleri Sunan Markalar
Devamını Oku >
Twitter Veri Görselleştirme Aracını Duyurdu
Twitter Veri Görselleştirme Aracını Duyurdu
Devamını Oku >
8 Güncel Sosyal Medya Kampanyası
8 Güncel Sosyal Medya Kampanyası
Devamını Oku >