İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014

İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
Dünya üzerinde internet kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Peki 2014 yılında yapılan güncel araştırmalarda belirlenen kullanıcı sayıları tüm dünyada ve Türkiye'de internet ve sosyal medya kullanım istatistikleri hakkında neler söylüyor, birlikte bakalım... Dünya genelinde internet ve sosyal medya kullanıcı sayıları:
 • Dünya üzerinde 2.5 milyar insan internet kullanıyor. Bu kullanıcıların 1.8 milyarının sosyal medya ağlarında hesabı var.
 • Kıtalar arası bazda internet kullanımında Kuzey Amerika % 81’lik bir oranla başı çekiyor. İnternet kullanımının en az yaygın olduğu bölge ise Güney Asya (% 12).
 • Yalnızca 2013’te, 135 milyon insan daha sosyal ağlarda hesap oluşturdu.
 • Sosyal medya aktif kullanıcı sayıları her geçen yıl artıyor. Facebook, 1,184 milyarlık güncel aktif kullanıcı sayısı ile sosyal ağlar arasındaki liderliğini koruyor.
 • Aktif kullanıcı istatistiklerine göre en popüler ilk 10 sosyal medya platformları ise şöyle:
 1. Facebook (1,184 milyar)
 2. QQ (Tencent) (816 milyon)
 3. Qzone (632 milyon)
 4. Whatsapp (400 milyon)
 5. Google+ (300 milyon)
 6. Wechat (272 milyon)
 7. LinkedIn (259 milyon)
 8. Twitter (232 milyon)
 9. Tumblr (230 milyon)
 10. Tencent Weibo (220 milyon)
 • Mobil penetrasyonun en güçlü olduğu bölgeler, Avrupa, Güney Amerika ve Ortadoğu.
 • İngiltere, %87’lik bir oranla, internetin en yaygın kullanıldığı ülke olarak lider konumda. İngiltere’yi Kanada (%86), Almanya (%84), Güney Kore (%84) ve Fransa (%83) izliyor. Kalabalık nüfusu ile Çin, internet kullanımında %42’lik bir oranla gelişmiş ülkelerin gerisinde kalıyor.
 • Kişisel bilgisayarlar üzerinden internette en çok vakit geçiren ülke, günlük ortalama 6.1 saat ile Brezilya.
 • Mobil cihazlar aracılığıyla internete bağlantı kurmayı en çok seven ülkeler Güney Amerika ve Arap ülkeleri.
 • Amerika, Fransa, Almanya, Kanada, Brezilya, İtalya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde en çok tercih edilen iki sosyal ağ, Facebook ve Twitter.
 • Amerika’da internet kullanıcılarının %85’inin Facebook’ta, %46’sının ise Twitter’da hesabı bulunuyor. Amerikalıların sosyal ağlar arasında en çok tercih ettikleri diğer siteler ise LinkedIn ve Google+.
 • Araştırma sonuçlarındaki en ilginç noktalardan biri, lokal sosyal ağların yükselişe geçmiş olması. Facebook, Twitter, Google+ ve Youtube gibi global sosyal ağlar dışında; Rusya, Çin ve Hindistan gibi büyük nüfuslu ülkelerde tercih edilen lokal / bölgesel sosyal ağlar da dünya çapında sosyal ağ kullanım oranlarında hatırı sayılır bir değer değişikliği yaratıyor.
 • Rusya’da 2006’da kurulan Vkontakte Rusya, Belarus ve Ukrayna’da kısa zamanda en popüler sosyal ağ konumuna geldi. Rusya’da internet kullanıcılarının %75’inin Vkontakte hesabı var. Vkontakte’yi %69’luk kullanım oranıyla Odnoklassniki izliyor. Rusya’da Facebook hesabı olan internet kullanıcılarının oranı ise %68.
 • Benzer bir durum Çin’de de geçerli. 2009’da kurulan mikroblog ve sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo Çinliler tarafından en çok kullanılan sosyal ağ (%83)
 • 2013’ün son çeyrek verilerine göre 623.3 milyon aktif kullanıcı sayısı ile Çin’in en büyük sosyal ağlarından Qzone ve Çin’de Youtube’dan daha fazla tercih edilen video arama motoru Youku (%56) da yerel sosyal ağların gücünün azımsanmayacak boyutlara ulaştığını gösteriyor.
 • Yine Çin merkezli bir sosyal ağ olan Tencent –yaygın kullanılan adıyla QQ- dünyanın en çok kullanılan sosyal ağları listesinde ikinci sırada.
 • Hindistan’da Facebook (%94) ve Twitter’ın (%67) popülaritesine ek olarak, en sık kullanılan sosyal ağlardan biri, 2004 yılında Google bünyesinde kurulan Orkut (%51).
Peki Türkiye'de internet ve sosyal medya kullanıcı sayıları hangi boyutta?
 • Türkiye’de internet kullanım oranı, tüm nüfusa oranla %45.
 • Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı var. (Sahte hesaplar dahil)
 • Günde ortalama 4.9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 1.9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz.
 • Günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.
 • Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (%93), sırayla Twitter (%72), Google+ (%70) ve LinkedIn (%33) takip ediyor.
İnternet ve sosyal medya kullanım istatistiklerine genel olarak bakıldığında, Ocak 2014 verileri mobil internet erişimindeki büyük artışlara dikkat çekerken; sosyal ağ kullanımında bölgesel parametrelerin de aynı zamanda önemli bir belirleyici olduğunun altını çiziyor. We are social tarafından hazırlanmış olan raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz:
  İnternet penetrasyonu ve sosyal medyada geçirdiğimiz vakit her geçen gün artıyor.  Türkiye'de markaların dijital pazarlama uygulamalarından etkili bir şekilde faydalanabilmesi için internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerini göz önünde bulundurması gerekiyor. 

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Godiva Facebook Kampanyası: Signs of Love
Godiva Facebook Kampanyası: Signs of Love
Devamını Oku >
Generali Sigorta Facebook Kampanyası: Aşkın Sigortası
Generali Sigorta Facebook Kampanyası: Aşkın Sigortası
Devamını Oku >
Çiçek Sepeti Facebook Oyunu: Seven Kalpleri Birleştir
Çiçek Sepeti Facebook Oyunu: Seven Kalpleri Birleştir
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama menu icon
12 Şub 14
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Devamını Oku >
Markaların Sevgililer Günü Sosyal Medya Kampanyaları
Markaların Sevgililer Günü Sosyal Medya Kampanyaları
Devamını Oku >
Mary’s Famous Davet Et - Kazan Facebook Kampanyası
Mary’s Famous Davet Et - Kazan Facebook Kampanyası
Devamını Oku >