Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu

Milyonlarca kullanıcıya sahip Twitter üzerinden yaratıcı tweet paylaşarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve onlarla etkileşime girebilirsiniz.

Twitter paylaşımlarınızı geliştirmek için alternatif yollar arıyor ya da takipçilerinizle daha göze çarpan konuşmalar yapmak istiyorsanız bu yazımız size bazı ipuçları verebilir.

Sosyal medya pazarlamacıları için yaratıcı tweet atmak, bu süreçte ilginç içerik fikirleri bulmak içinden çıkılmaz hale gelebilir. Aşağıda göreceğiniz 14 yol, 280 karakterle yaratıcı tweet atarak Twitter'da hedef kitlenizle daha fazla etkileşime girmenizi sağlıyor.


Yaratıcı Tweet Fikirleri

Twitter'da özgün ve yaratıcı içerikler oluşturmak için sosyal medya platformunun dönemsel trendlerini takip etmek olmazsa olmazlardandır. Kısa süre içerisinde bir akıma dönüşen tweet tarzlarına katılarak etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Biz de bu bahsettiğimiz 14 tip tweet önerisiyle size her zaman kullanabileceğiniz yaratıcı tweet çeşitleri sunmuş olacağız.

1. Sorular

Cevaplanması kolay soruları dolandırmadan sorun. Sorularınız kısa ve basit olduğu, takipçilerinizin cevaplarken zamanını almayacağı ve 280 karakterle anlatmanın zor olmadığı durumlarda sorularınız büyük olasılıkla cevaplanır.

Boşluk doldurma tweetleri takipçilerinizin yaratıcı yönlerini harekete geçirir. Bu tür tweetlerinizin hedeflerinize ulaşmanızı sağlaması için hedef kitlenizin ilgi alanıyla ilgili olmasına özen gösterin.

Bir başka seçenekse takipçilerinize iki seçenek sunup birini tercih etmelerini istemektir. Daha fazla etkileşim için takipçilerinizden ilk seçeneği tercih ediyorlarsa retweet etmelerini, diğerini tercih ediyorlarsa beğenmelerini isteyebilirsiniz.

Takipçilerinize sorduğunuz soruların yanıtları, hedeflerinizi ve taktiklerinizi belirlerken kullanacağınız personanızın daha net karaktere sahip olmasını sağlar. Böylece zamanla nokta atışı içerik oluşma şansınız artar.


2. Ürün fotoğrafları

Tweet atarken ürünlerinize yer vermenizde hiçbir sorun yok. Sorun şu ki; insanlar her yerde ürünlerle karşılaşıyor. Bu bolluktan kar etmek için tek başına kurumsal bir formatta ürün fotoğrafı paylaşmaktan kaçının. Bunun yerine ürünlerinizi nasıl senaryolarda sunabileceğinize kafa yorun. Gerçek hayatta ürününüzün nasıl gözüktüğünü düşünün. İnsanlar onu nasıl ve nerede kullanıyor?

Yaratıcı tweet oluşturmak için kendinize zaman tanıyın. Ürününüzü bir karaktere sokun, Twitter'ın hareketli ve yaşayan tarzına adapte edin.


3. Videolar

Twitter'da paylaştığınız videonun izlenmesi için farklı bir sayfaya yönlendirilmiyorsunuz. Bu nedenle, sistemin oldukça kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Belli konularda mesajınızı aktarmak için video kullanımı oldukça faydalı. Takipçilerinizle perde arkası görüntüler ya da ürününüzün nasıl kullanıldığını gösteren bir video paylaşabilirsiniz. Yeni bir ürününüzü tanıtmak için de Twitter'ı kullanabilirsiniz.


4. Slidelar

Anlatılacakları 280 karaktere sığdırmak hiç kolay değil. Slide paylaşmak bu sorundan kurtulmak için makul bir yöntem. Böylece istediğiniz her şeyi tek tweet ile anlatabilirsiniz.

Ayrıca takipçilerinizin slidelarınızı görüntülemek için Twitter'dan çıkması gerekmediği için yorum yapma ya da retweet etme ihtimalleri böylece daha yüksek olacaktır. Etkileşim arttıkça kurulan ilişki de güçlenir.

Paylaşabileceğiniz slideların türü saymakla bitmez. İşinizi anlatan, bilgilendirici ve keyifli bir içerikle takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.


5. Yorum ve referans

Kullanıcılarınızın ya da müşterilerinizin hakkınızda yaptığı yorumları retweetleyebilirsiniz. Bu yorumlar ve referanslar güven sağlamanıza ve insanların şüphelerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Hakkınızda söylenenlere tepkisiz kalmamanızı öneririz. Böylece müşterilerinize onlarla ilgilendiğinizi ve onların eleştirilerini önemsediğinizi gösterebilirsiniz.


6. Diğer insanların içeriği

Paylaşmak önemsemektir. Sayfanızı güncel tutmanın en kolay yolu retweet etmektir. Üstelik de oldukça kazançlı bir etkileşimdir. Hem daha güçlü bağ kurmanızı hem de daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

Biriyle oluşturduğu içerik üzerinden etkileşime girerek ilgisini çekebilirsiniz. Birkaç kez etkileşime girdiğinizdeyse sizi hep hatırlamasını sağlayabilirsiniz.


7. Güncel haberler

Twitter birçok kişi tarafından güncel haberlere ve trendlere ulaşmak için kullanılıyor. Aslında birçok kişi neler olup bittiğini kaçırmamak için Twitter hesabı açıyor.

İhtiyaç duyulan bu bilgiyi sunabilir ya da ulaşmalarını sağlayabilirseniz, kullanıcılar profilinizi daha dikkatli bir şekilde kontrol etmeye başlar.8. Fikirleriniz

Belli konularda ilham verici fikirleriniz, sektörünüze dair yorumlarınız varsa takipçilerinizle paylaşın. Sizinle aynı fikirde olan takipçileriniz kayıtsız kalmayacaktır.

Fikir paylaşımı için yaratıcı tweetler oluşturarak etkili konuşmalar başlarabilir ve böylece takipçilerinizle aranızda bağ kurabilirsiniz.


9. Perde arkası

Markalar sosyal medya üzerinden şirket içi paylaşımlar yapmaya başladı. Bu yöntemi kullanarak siz de daha şeffaf bir algı yaratabilir ve takipçilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.

Piyasaya yeni bir ürün çıkarıyorsanız bu ürünün yapım aşamasıyla ilgili dikkat çekici içerik oluşturabilirsiniz. Böylece takipçileriniz kendini size daha yakın hissedecektir.


10. Alıntılar

Hangi sosyal medya platformunda olursa olsun, alıntılar her zaman ilgi çeker. Bunun sebebi geniş bir kitleye hitap edecek kadar genel yargılar olmasıdır.

Motivasyon veren alıntılar, takipçilerinizin beğenisini kazanır. Bu nedenle sektörünüz, ürününüz ya da güncel olaylarla ilgili alıntılar paylaşmaktan çekinmeyin.


11. Gerçek zamanlı tweetler

Eğlenceli ve hızlı bir iletişim türü olan gerçek zamanlı tweetler, takipçilerinize içinden geçtiğiniz sürecin bir parçasıymış gibi hissettirir. Düzenlediğiniz bir etkinlikten, çalışma sürecinizden ilgi çekici anları Twitter'da paylaşın.

Bu konuda en dikkat çeken örneklerden biri, iPhone 6 Plus'un bükülme sorunu ortaya çıktığında Heineken tarafından Twitter'da yapılan "Sevgili Apple, sorun yok. Bu herkesin başına geliyor." paylaşımıdır. Gündemde olan bir konudan bahseden içerik, büyük ilgi görmüştü.


12. Eğlenceli görseller

Eğlenceli görseller, genellikle en fazla retweet edilenlerdir. Görsel içerik kolay algılanır ve Twitter hızlı tüketilen eğlenceli paylaşımlar için ideal bir platformdur. Bu özelliklerden faydalanın.

İnternette yapacağınız bir araştırma sonucu yüzlerce örnek bulabileceğiniz gibi kendiniz de basit ve yaratıcı bir içerikle kolayca viral başarı yakalayabilirsiniz.


13. İpuçları

Belli aralıklarla takipçilerinizin hayatını kolaylaştıracak yaratıcı tweet paylaşmak hedef kitlenizin dikkatinden kaçmayacaktır. Sektörünüz ya da ürünlerinizle ilgili ipuçları vererek siz de takipçilerinizi artırabilirsiniz.

Belirlediğiniz bir hashtag ile kısacık bir ipucu paylaşarak içeriğin hızlıca yayılmasını ve retweet edilme olasılığını artırabilirsiniz.


14. Popüler hashtagler

Güncel ve popüler hashtagleri kullanarak oluşturacağınız bir yaratıcı tweet takipçilerinizi artıracak ve daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu konudan Twitter takipçi arttırma yöntemleri yazımızda da bahsetmiştik.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, bu hashtagler hakkında hedef kitlenizin ne düşündüğüdür. Yanlış bir adım sizi zor duruma sokabilir. Özellikle siyaset gibi hassas konulardaki hashtagleri kullanmak istiyorsanız paylaşmadan önce içeriğinizi birkaç kez gözden geçirmeli ve tarafsız bir şekilde eleştirmelisiniz.


Oluşturacağınız kişisel, tanıtıcı, hedefe yönelik tweetler yaratıcı olduğu zaman takipçilerinizin ve diğer Twitter kullanıcılarının ilgisi çekecektir. Başarılı paylaşımlarla takipçi sayınızı ve aldığınız etkileşimi artırabilirsiniz. Hedef kitlenize bire bir dokunabildiğiniz bu platformu kullanarak işinizi geliştirebilirsiniz.

Etiketler:

İlgili Haberler

2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Popüler Video Paylaşım Uygulaması Vine Kapatılıyor!
Popüler Video Paylaşım Uygulaması Vine Kapatılıyor!
Devamını Oku >
Türkiye’nin İlk Markalı Twitter Moments İçeriği: McVitie’s İle Hüzünbaz Telaffuzlar Müzesi
Türkiye’nin İlk Markalı Twitter Moments İçeriği: McVitie’s İle Hüzünbaz Telaffuzlar Müzesi
Devamını Oku >
Twitter’dan “Beğenmedim” Butonu
Twitter’dan “Beğenmedim” Butonu
Devamını Oku >
Twitter Sosyal Haber Platformu Olma Yolunda!
Twitter Sosyal Haber Platformu Olma Yolunda!
Devamını Oku >
Twitter Onaylanmış Hesap Sistemini Tüm Kullanıcılarına Açıyor
Twitter Onaylanmış Hesap Sistemini Tüm Kullanıcılarına Açıyor
Devamını Oku >