İstanbul En İyi Video Prodüksiyon Ajanslarından Teklif Alın

Video Prodüksiyon Ajansları Rehberi. İstanbul lokasyonlu Video Prodüksiyon Ajansları İletişim Bilgileri.

Ajansınızı dakikalar içinde bulun, karşılaştırın.
Ücretsiz fiyat teklifleri alın.
Ücretsiz 5 Teklif Al
Ayın Ajansı
Öne Çıkan Ajans

İstanbul En Büyük Video Prodüksiyon Ajansları

Prodüksiyon Nedir?

"Prodüksiyon" kelimesinin dilimize İngilizceden geçtiği doğru, ancak aslında Latince kökenli bir kelime değil; daha çok Fransızca kökenli bir terimdir. "Prodüksiyon" kelimesi, yapım veya üretim sürecini ifade etmek için kullanılır ve özellikle sinema, televizyon, tiyatro gibi görsel ve sahne sanatları alanlarında yaygın olarak kullanılır. Bu terim, bir yapımın tüm süreçlerini kapsar, yani fikir geliştirmekten, senaryo yazmaktan, çekimlerden, kurguya, ses düzenlemesine, set tasarımına kadar birçok aşamayı içerir. Prodüksiyon ekibi, bu sürecin her aşamasında görev alır ve projenin geliştirilmesinde yardımcı olur.Prodüksiyon ekibi, yönetmen, yapımcı, senarist, görüntü yönetmeni, ses mühendisleri, set tasarımcıları ve diğer uzmanlardan oluşur.Bunlar kameranın arka planında kalan ekip olarak da tanımlanabilir.Bu ekip, projenin kalitesini ve başarısını belirleyen kilit bir etkendir. "Yapım" kelimesi, "prodüksiyon" kelimesinin tamamen Türkçe bir karşılığıdır ve aynı anlamı taşır ama Türkçede genelde prodüksiyon daha çok kullanılır. Bu terim film, dizi, tiyatro oyunu gibi projelerin üretim süreçlerini ifade etmek için Sinema sektöründe daha çok kullanılır.

Video Prodüksiyon Ajansı Nedir?

Video prodüksiyon ajansları ekipleriyle şirketlere ve markalara tanıtım videoları yaparak markaların bilinirliğinin artmasına yarar sağlar. Video prodüksiyon ajansları markaların pazarlama stratejilerine yardım eden tanıtım, reklam, eğitici ve infografik videolar hazırlarlar. Markalar video prodüksiyon ajanslarının hazırladığı tanıtım videolarını kullandıktan sonra istatistiklerde ve gözlemlemelerde kullanıcı ve tüketicilerinin arttığı gözlemlenmiştir. Video prodüksiyon ajansları markaların ve şirketlerin kendi potansiyelini keşfetmesine ve artttırmasına yardım eder.Ayrıca, potansiyel kitlelerini markaya çekmek için iyi bir araç olan videoları yaparlar. Bu videolar içeriğine göre videoyu hazırladığı şirketle bir toplantı yapıp şirketin ne istediğini netleştirdikten sonra profesyonel metin yazarları tarafından yazılır ve yine ajansın bünyesindeki eğitimli personel tarafından kurgulanır ve çekilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu videolar markanın veya şirketin kitlesiyle etkileşim için ve potansiyel kitlesinin dikkatini çekmesi için büyük bir önem taşır.

Video Prodüksiyon Ajanslarının İşletmeler İçin Önemi ve Etkisi

Video prodüksiyon ajansları kullanıcı ve potansiyel kullanıcıları ilgisini çekmek için hazırladıkları tanıtım veya promosyon videoları tüketiciye sunarlar. Bu videolar sayesinde markanın edindiği etkileşim ve kullanıcı reaksiyonu markaların büyümesi ve potansiyelini gerçekleştirmesi için büyük bir yarar sağlar. Tanıtım videoları markanın etkileşim alması açısından büyük bir avantaj sağlar. Bu etkileşim markanın satışları ve bilinirliği açısından büyük bir önem taşır.Ekstrem olaylar hariç büyük etkileşim genellikle büyük satış sağlayan bir etken olarak açıklanabilir. Video prodüksiyon ajanslarının tasarladıkları içeriklerin başarısı arttırdıkları satışlarla da bitmez.Tasarlanan reklam veya animasyon videoları kullanıcılar arasında bilinirliğini arttırarak markanın pazarda durduğu noktayı yukarı taşır. Bu videolar bilinirliği arttırırken aynı zamanda markanın prestij kazanmasına da yardımcı olur. Markanın kazandığı prestij yerel ve uluslararası pazarda diğer markalarla iletişim krumasının ve işlerini yaptırmasının önünü açar.

Video Prodüksiyon Ajanslarının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

 • Senaryo Yazımı

Video animasyon ajansları tasarladıkları videoların senaryosunu profesyonel metin yazarlarına yazdırarak hazırladıkları içeriğin daha çok ilgi çekmesini sağlarlar. Ajanslar müşterilerin tercih ettikleri pazarlama tipine göre senaryolar yazdırır ve videolar üretirler.

 • Video Üretimi

Video prodüksiyon ajanslarının genel olarak öne çıktıkları konuların başında video üretimi gelir. Ürettikleri ve tasarladıkları videolar ile çalıştıkları markanın bilinirliğini ve satışlarının artmasını sağlarlar.

 • Konsept geliştirme

Konsept geliştirme video prodüksiyon ajanslarının başlıca sunduğu hizmetlerden biridir. Müşteriyle işbirliği yaparak videonun konsepti hakkında ortak bir karara varılır. Hangi hikayenin ve hangi konseptin tüketici ve potansiyel tüketicileriyle daha iyi etkileşim kurmalarını sağlayacağını incelerler.

 • Dağıtım ve Pazarlama

Bazı video prodüksiyon ajansları dağıtım ve pazarlama alanlarında markalara yardımcı olabilir. Sosyal medya, ana akım medya veya reklam panoları üzerinden bir pazarlama stratejisi belirleyebilir ve bunu markaya sunabilirler.

 • Raporlama ve Analiz

Videounun aldığı etkişimin incelenmesi de prodüksiyon video ajanslarının verdiği hizmetlerden biri olabilir. Tasarladıkları videoya gelen etkileşimi analiz edip inceleyerek nasıl bir strateji izlemeleri gerektiğini markaya bildirebilirler.

İstanbul’da Video Prodüksiyon Ajansıyla Çalışmanın 5+ Avantajı

İstanbul’da video prodüksiyon ajanslarıyla çalışmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en iyi şekilde faydalanmak için Dijital Ajanslar bünyesindeki ajanslarımızı inceleyebilirsiniz.

 • Profesyonel içerikler

Video prodüksiyon ajanslarıyla çalışmak videoların profesyonel ekipman ve kaliteli bir şekilde tasarlanmasını sağlar. Daha kaliteli ve özenli görülecek videolar hem markanızın prestijini hem de tüketici kitenizi etkileyecek öneme sahiptir.

 • Teknoloji ve Ekipman Erişimi

Ajanslar yardımıyla sadece videolar için kullanacağınız ekipmanları markanız için edinmek zorunda kalmazsınız çünkü bu ekipmanlar zaten ajansların veya ajansların anlaşmalı olduğu yapım şirketlerinin bünyesinde bulunur ve sizi harcama yapmaktan kurtarır. Ajanslar sayesinde sizin için ürettikleri videoların en iyi ses ve görüntü kalitesine sahip olduğuna emin olabilirsiniz. Son teknoloji ekipmanlarıyla size yardımcı olur, videolarınızın olabileceği en iyi hale gelmesini sağlar.

 • Yaratıcılık ve Konsept Geliştirme

Video prodüksiyon ajansları yardımı ile markanız için ekstra zaman harcayıp konsept geliştirme çalışmaları yapmanıza gerek kalmaz. Sizinle yaptıkları toplantılar yardımıyla video prodüksiyon ajansları markanıza uygun konseptler geliştirmenize ve markanızın durduğu noktayı daha spesifik olarak belirlemenize yardımcı olurlar. Markanızın hangi noktada durduğunu bilerek tüketiciye markanıza daha uygun ürün ve servisler sunabilirsiniz.

 • Zaman ve Kaynak Tasarrufu

Ajanslar sayesinde sizin yapmak zorunda kalacağınız ve angarya olarak düşünebileceğiniz birçok işi profesyonel şekilde yaptırabilirsiniz. Bu hem zamandan hem de şirketinizin bünyesinde çalışan insan kaynaklarından tasarruf etmenizi sağlar ve başka konuların üzerinde daha detaylı şekilde durabilirsiniz.

 • Stratejik Yardımlaşma

Ajanslar sayesinde pazarlama stratejilerinizi geliştirebilir ve markanız için daha fazla kazanç elde edebilirsiniz çünkü ajanslar sizin için piyasayı analiz ederek markanıza uygun stratejiler hakkında sizi bilgilendirebilir. Markanızın hedef ve potansiyel müşteri kitlesine en iyi şekilde ulaşacağı stratejiyi belirler ve size ilerde ilerlemeniz gereken yolu çizerler.

 • Hızlı Üretim

Ajanslar bu işi profesyonel olarak yaptıkları için yapılacak videoyu veya konsepti daha hızlı şekilde tamamlayabilirler. Bu durum videonun size daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlar ve bu sayede hızlı değişen trendlere ayak uydurabilirsiniz. Ayrıca, bu sayede, videolarınız güncel kalarak trendlerden çabuk sıkılan ve değiştiren kitleyi tam zamanında çekmenize yardımcı olabilir.

 • Yenilik ve Trendlere Uyumluluk

Video prodüksiyon ajanslarının bir diğer önemli işi ise yenilikleri ve trendleri takip etmek ve tasarladıkları videoları onlara uydurmaktır. Bir ajansla birlikte çalışmaya başlarsanız sürekli değişen trendleri sürekli takip etmek zorunda kalmazsınız. Ajans sizin için takip ederek zamanında doğru videoyu sizin için ayarlar.

İstanbul’da Video Prodüksiyon Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

İstanbul’da video prodüksiyon ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken 5 konuyu sizin için listeledik:

 • Bütçe

Seçeceğiniz ajansla bütçenizin uyuşması çok önemlidir. Eğer bütçenizi aşan bir ajansı seçerseniz bir süre sonra şirketinizde başka şeylerden feragat etmek zorunda kalabilirsiniz ve bunu ileride ayarlayamazsınız. Ancak, bunlara dikkat ederken ajansın kalitesine de dikkat etmek çok önemli bir husustur. Ajansın kalitesi ise büyük oranda ajansın içinde çalışan takımın kreatif tarafına ve başarısına bağlıdır. Bütçe ve ajansın kalitesi arasında bir denge kurularak sizin için doğru ajans tercihini yapabilirsiniz.

 • Referanslar ve Portföyler

Ajansların referansları ve portföyleri ajanslar için çok önemlidir. Sağlam referansları olan bir ajans demek geçmişteki müşterilerinin ajansın yaptığı işleri beğenmiş olduğu anlamına gelir ve eğer ajans geçmişte desteklerini alan şirketlere karşı verimli ve özenli tasarımlar yaptıysa bu sizin markanıza da böyle tasarımlar yapacağı anlamına gelir. Ancak, bazen çoğu firmanın referans olduğu bir ajansın sizin firmanızla uyuşamayacağını bilmenin de faydası şirketiniz için faydası vardır.

 • İletişim ve İşbirliği

Ajansın sizinle kurduğu iletişim ve projeyi algılayış biçimi de ajans seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alır. Markanız için seçeceğiniz ajans ile aranızdaki elektriğin uyması çok önemlidir. Eğer uymazsa, markanıza uymayacak projeler çıkartabilirler ve bu prestijinizi kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden, seçeceğiniz ajansla aranızdaki etkileşimin tutması markanız için çok önemli bir faktördür.

 • Tecrübe

Seçeceğiniz ajansın bir tecrübesinin olması çok önemlidir çünkü videoyu tasarlama esnasındaki çıkacak problemleri tecrübeli ajanslar daha hızlı ve zararsız bir şekilde çözebilir. Geçmişte bu olayların benzerleriyle karşılaştıkları için bu durumlar karşısında edinecekleri tutumlar bellidir ve bu durum süreci hızlandırır.

 • Sözleşme ve Garantiler

Ajanslarla çalışmaya başlamadan önce imzalanacak sözleşme ve getirdiği yükümlülükleri çok dikkatli incelemek gerekir Daha sonra çıkacak bir probleme karşı sözleşmenizi iyi bilmeli ve istemediğiniz maddeleri bilmeyerek onaylamamalısınız. Özellikle ortak tasarlanacak projenin mülkiyeti ve kime ait olacağı ile ilgili konular netleştirilmeli.

Video Prodüksiyon Ajansı Fiyatını Etkileyen 6 Faktör

 • Yaratıcılık Talepleri

Video prodüksiyon ajanslarına gelen animasyon video talepleri arasında en sık beklenen markaların hazırlanacak videolarını daha önce düşünülmemiş fikirlerle ortaya çıkartırılmasını istemeleridir ve farklı fikirler bulma süreci büyük bir yaratıcılık gerektirir. Bu yaratıcılıkla ortaya çıkan fikirler için harcanan efor ve özen ajansın fiyatını etkileyen faktörler arasındadır.

 • Teknoloji ve Ekipman

Ajansların çektiği videolar için kullanılan ekipman ve hizmetler video prodüksiyon ajansının fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır. Video prodüksiyon ajanslarının kararına ve projenin gereksinimine göre kullanılacak ekipmanlar belirlenebilir. Özel efektlerin ve yüksek çözünürlüklü kamera ekipmanlarının kullanımı ajansın fiyatını artırabilir.

 • İşgücü

Ajansın yaptığı proje için tutulacak yönetmen, oyuncular, ses sanatçıları,kameramanlar, ses mühendisleri, yapımcılar ve tutulacak başka personeller ajansın ücretini değiştirir.

 • Seyahat Gereksinimlilikleri

Çekilecek video veya hazırlanacak proje için bazen seyahat etmek gerekebilir.Bu seyahatlerin maliyetleri de proje bütçesine eklenir.Ayrıca, seyahat eden ekip üyelerinin yeme,içme ve barınma masraflarını da video prodüksiyon şirketleri karşılamak zorundadır. Bu durum ajansın talep ettiği rakamı etkiler ve arttırır.

 • Telif Hakkı ve Lisans

Projede stok görüntü, müzik veya telif hakkı olan bir slogan gibi içerikler kullanılırsa bu içerikler için animasyon ajansının üçüncü şahıslara bir ödeme yapması gerekebilir. Bu durum da talep edilen ücreti arttırır.

 • Dağıtım

Ajansın videoyu hazırladıktan sonra dağıtım ve tanıtım gibi yaptığı hizmetler de ajansın beklediği fiyatı değiştirebilir. Bu videonun ana akım medya kanallarına, sosyal mecralara ve web sitelerinde yayınlanması için belirli ücretler talep edilebilir.

Yapım Şirketi Nedir?

Yapım şirketleri bir proje hakkındaki finansman sürecini, projenin her aşamasını ve kreatif potansiyellerini ilerletebilen projenin denetleyici ve yardımcı bölümüdür. Yapım şirketleri fikir aşamasından senaryonun oluşturulmasına kadar ve ayrıca projenin işleyiş sürecinden son düzenlenmelerine kadar organizasyonunu ve üretimini gerçekleştiren şirketlerdir.

Yapım Şirketleri Nasıl Çalışır?

Yapım şirketleri hazırladıkları video içerikleri, televizyon programları ve diğer medya-görsel projelerini üretmek için düzenli bir süreç izlerler. Bu süreç ilk olarak Proje Geliştirme adımıyla başlar. Daha bir proje fikir aşamasındayken proje ekibi yani senaryo yazarları, yapımcı, yönetmen gibi personeller bir araya gelerek o projeyi geliştirir ve bu başlangıç adımına da proje geliştirme adımı denir. İkinci olarak, projenin taslağı ortaya çıktıktan sonra iş gerçekleştirilecek proje için finansman bulmaya gelir bu adıma da, anlaşıldığı üzere, Finans Sağlama denir. Finans sağlama yapım şirketinin kendi iç kaynakları da olabilir. Çekime başlamadan önce proje ile ilgili bir takım detayların ayarlanması gerekir. Bu aşamaya Pre-Prodüksiyon süreci denir ve cast seçimi,mekan seçimi,ekipman kiralama, set yerleştirmesi ve bütçenin son ayarlamaları yapılır. Çekimlere Başlanması ile yapım şirketi çekimler süresince olan tüm sorumlulukları üstlenir. Bu süreçte projenin vizyonu ön plana çıkar ve yapımcıyla yönetmenler tarafından denetlenir. Daha sonra, Post-Prodüksiyon süreci başlar. Bu aşamada özel efekt ekleme, ses ve renk düzenleme ile sahne birleştirmenin son ayarları yapılır. Son olarak ortaya çıkan projenin Dağıtım ve Pazarlama kısmı başlar. Biten projenin kendi hedef tüketici kitlesine ulaşması için pazarlama stratejileri oluşturulması bu dönemde ortaya çıkar.

Yapım Şirketi Türleri Nelerdir?

 • Video Prodüksiyon Yapım Şirketleri

Bu yapım şirketlerin tasarladıkları animasyon veya tanıtım videolarıyla markaların potansiyel tüketici kitlelerini çekmelerine yardımcı olurlar Aynı zamanda, hazırladıkları tanıtım videolarıyla markaların prestijini arttırarak markaların bilirliğini arttırırlar.

 • Film Yapım Şirketleri

Film yapan bu yapım şirketleri Dünya çapında üne ulaşabilir. Bu film yapım şirketlerine örnek olarak Universal Studios, Warner Bros Pictures verilebilir. Bu film şirketleri küçük çaplı ve büyük çaplı filmler çıkarabilirler. Ayrıca, sanatın en etkili yollarından biri olan sinema aracılığıyla da izleyiciye daha hızlı ve derin şekilde hikayeler iletilir. Bir film oluşturmak onlarca profesyonelin bir araya gelerek işbirliği yapması gereken karmakarışık bir süreçtir. Bu yüzden, film yapım şirketlerinin organize etmesi gereken takım ve ilerletilmesi gereken süreç karışık ve zor bir süreçtir.

 • Televizyon Yapım Şirketleri

Genelde karakter özelliklerini ve konuyu izleyiciye daha detaylı sunabilen televizyon dizileri, hikayeleri yoğun şekilde seyirciye sunan mini diziler, izleyiciye bilgiyle donanım kazandırma amacıyla çekilen belgeseller ve genellikle izleyiciye skandallarla dolu dramalar ile kaoslar sunarak eğlence ihtiyacını bir şekilde karşılayan reality showlar çıkaran bu yapım şirketleri daha çok görsel projelere odaklı çalışırlar. İzleyiciye çeşitli ve zengin içerikler sunarlar.

 • Belgesel Yapım Şirketleri

Belgesel yapım şirketleri daha çok dijitale veya ana akım medyaya belgesel üretmeye odaklanırlar. Belgesel denildiğinde ilk akla gelen doğa belgeselleri olsa da belgesel yapım şirketleri tarafından çekilen belgeseller tarih belgeselleri, bilim belgeselleri, araştırma belgeselleri gibi türlerde de olabilir.

 • Konser ve Etkinlik Yapım Şirketleri

Canlı performansın etkileyiciliğini seyircilere sunan tiyatro gösterileri , müziğin etkisini kolektif bir biçimde paylaşmamızı sağlayan canlı müzik konserleri ve çok sayıda sanat dalını bir araya getirerek eğlence ruhunu taşıyan festivalleri organize eden bu yapım şirketleri sağladıkları farklı deneyimlerle insanların eğlence hayatlarının büyük bir kısmını oluşturur. Bu yapım şirketleri sanat ve eğlencenin toplum dokusunda büyük bir öneme sahiptir.

İstanbul’daki En İyi Video Prodüksiyon Ajanslarının Fiyat Tablosu

Video Prodüksiyon Ajansları

Ortalama Fiyat

Purplemurple

15.000+

Project House

15.000+

AdEgg Digital & Creative

15.000+

Adgrey

15.000+

Ahtapot Sosyal Medya

15.000+

Asmakat Medya

15.000+

BCWorks

15.000+

Charleston Brand Agency

15.000+

Clockwork

15.000+

Digital Panzehir

15.000+

Eyula Marketing House

15.000+

Genau Media

15.000+

Video Prodüksiyon Ajansında Kimler Çalışır ve Görevleri Nelerdir?

 • Prodüksiyon Koordinatörü

Çekim takvimini planlayan, mekan ve ekipmanları organize eden kişidir. Çekimlerde düzenin sağlanmasına yardımcı olurlar.

 • Yönetmen

Projenin hayata geçmesinde büyük bir öneme sahip olan yönetmen, aynı zamanda, projenin vizyonu için de büyük bir önem taşır. Oyuncular, çekim açıları gibi görsel öğelerin hepsinin koordine edilmesinden sorumludur.

 • Yapımcı

Genelde bütçe meseleleri ile ilgilenen yapımcı projeyi finanse eder. ama sadece bütçe meseleleriyle ilgilenmez. Aynı zamanda, projenin genel organizasyon ve yönetimiyle de ilgilenir.

 • Senaryo Yazarı

İçeriğin hikayesini ve diyaloglarını hazırlayan senaristtir. Başka bir açıklaması ile, senarist projenin iskeletini hazırlar ve projeyle ilgili diğer her şey bu iskeletin üzerinde şekillenir

 • Kameraman

Çekilen görüntülerin kalitesinden sorumlu olan kameramandır. Proje için çekilen görüntülerdeki netlik, açılar ve herhangi bir hata olup olmaması onun sorumluluğundadır.

 • Set Tasarımcısı

Projenin çekileceği setteki arka plandan ve setteki ince detaylardan sorumludur. Setteki dekorasyonla ilgili neredeyse her şey onun sorumluluğu altındadır.

 • Işık Uzmanı

Sette olan ışık sistemi tamamen ışık uzmanına aittir. Işığın düzgün gelip gelmediği, hangi ışıkla hangi renklerin uyacağını bilip ışığı ona göre ayarlamak tamamen ışık uzmanının sorumluluğundadır.

 • Makyaj ve Kostüm tasarımcıları

Oyuncuların kostüm ve makyajının çekilecek projeye uygun olmasını sağlayan ve aldığı direktiflerle oyuncuları projenin vizyonuna uygun hazırlayacak olan ekiptir.