Tipografik Web Siteleri

Projeler, Web siteleri 04 Mar 2013
Tipografik Web Siteleri

Tipografi, web tasarımı için sıklıkla başvurulan bir yöntem. Bu yazımızda tipografik web siteleri için 20 örnek paylaştık.

Peki, Tipografi neden bu kadar popüler?

Tipografi, uzun zamandır kullanılan bir konsept ve uzun süre daha kullanılacağa benziyor.

İlk olarak, sahip olduğu sanatsal bileşenler sayfanın estetiğini artırıyor. Ayrıca okuma ve anlamayı kolaylaştıran grafik tasarım ögeleri içeriyor.

Tipografi, okumayı kolaylaştırmak için mi yoksa dekorasyon için mi kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Tasarımcılar için web sitesi tasarımlarında tipografiden yararlanmak, tipografik web siteleri tasarlamak, web teknolojilerinde olan gelişimlerden dolayı giderek daha kolay hale geliyor.

İşte birbirinden güzel 20 tipografik web sitesi örneği:

1) A List Apart

A List Apart, imaj kullanmak için çok fazla yer harcamıyor. Toplumu aydınlatmak için uğraşıyorlar ve neyse ki metinlerin bunaltıcı olmaması konusunda hassaslar…

 

 Tipografik Web Tasarımı

 


2) Basheer Tome

Basheer Tome, web sitesinde duruluğu ve sadeliği önemsiyor. Bu ince ve yuvarlak font’lar siteyi gösterişli ve modern olarak yansıtıyor. Myriad Pro kullanılarak standart hale getirilmiş.

 

 Tipografik Web Tasarım Örnekleri


3) Bleed Design

Büyük başlıkların popüler olmasının sebebi hızlı bir şekilde okunabilmesi… Tabi ki bunu hoş ve sade bir font ile desteklemek gerekir. Birçoğumuzun aşina olduğu Helvetica Neue kullanılmış.

 

 Tipografik Tasarım


4) VGrafiks

Bu tipografik web sitesinin her sayfasında üç ve beş arasında değişen farklı yazı karakteri ve büyük başlıkları için de Intro kullanılmış. Çok fazla yazılı içerikleri yok fakat tipografik arayüzleri okumayı kolay ve hızlı kılıyor.

 

 Web Tasarım Örnekleri


5) Co Op

Dijital Ajanslar, web tasarımlarının büyük bir bölümünde metin ve içerikten daha çok imaj ve çalışmalara odaklanırlar. Bu genellikle işe yarayan bir yöntemdir. Co Op, farklı bir yaklaşım sergilemiş ve tasarımlarını her ikisine eşit olarak dağılacak şekilde yapmışlar. Aslında Open Sans kullanımı ile, tipografinin göze daha çok hitap ettiği bile söylenebilir.

 

 Tipografik Web Sitesi


6) Elysium Burns

Blog arayüzü ile birçok metin kullanıldığını biliyorsunuz. Fakat her şeyin sıkıcılıktan uzak ve okunabilir olması önemli. Elysium, tipografi kullanımı ile heyecan uyandıran sıradan bir blog arayüzü kullanarak bunu çözmüş. Farklı yazı karakterleri farklı şeyleri ayırt edebilmek için yardımcı oluyor ve Georgia bu sitenin gövde metni konusunda iyi iş çıkarıyor.

 

 Tipografi Kullanımı


7) Integral Jean Beaudoin

Bu da ilginç bir arayüz… Arka planda yoğun metin ve resimler bulunuyor. Daktilo yazısını andıran bir font yaratıcı olarak kullanılmış. Başlıklar için de Benton Sans’tan yararlanmışlar.

 

 Web Sitesinde Tipografi Kullanımı


8) Kurppa Hosk

Bazı kurallara uymamanın yanı sıra arayüz de tipografinin hoş görünmesini sağlıyor. Kruppa Hosk, içeriklerini sunmak için ağırlıklı olarak Graphik Web fontunu kullanıyor.

 

 Tipografik Web Sitesi Örneği


9) Life & Thyme

Diğer tipografik web sitelerinin aksine, Life and Thyme görsel olarak imajlara ve videolara dayanıyor.

 

 Tipografik Web Sitesi


10) MailChimp 2012 Annual Report

İnfografikler artık bilgileri gösterebilmek için sıklıkla tercih edilen bir yöntem oldu. MailChimp 2012 yıllık raporlarını görselleştirmek için çeşitli infografikler yapmış. Etkili tipografi şemaları ve Proxima Nova başlıkları ile bu yıllık rapor başarılı bir tasarım olarak görülebilir.

 

 Tipografik Web Sitesi Tasarımı


11) Minimalissimo

Bu web sitesi gövde metni için Skolar fontunu kullanarak eski kitap tarzı ile minimalizmin izlerini taşıyor.

 

 Web Tasarımı Örneği


12) Monobrow

Monobrow’un ana sayfasına göz gezdirirken, metnin nasıl organize edildiği ve görselleştirildiği konusunda pek bilgi sahibi olmak mümkün değil. İyi tasarlanmış arayüzleri görmek için biraz daha detaylı incelemeniz gerekiyor. Bilgileri sunmak için Brawler ve Open Sans kullanılmış.

 

 Web Tasarımında Tipografi Kullanımı


13) Negative Labs

Futura, sıklıkla kullanılan fontlardan birisi… Bu sitedeki en önemli şey sadece yazı karakteri değil, metnin kolonlara ve yanındaki imajlara uygun olarak oturtulma şekli… Aşağıya doğru indikçe daha çok tipografi arayüzü ile karşılaşıyorsunuz.

 

 Tipografi Örnekleri


14) Premium Draught

Premium Draught, tüketiciler için özenle seçilmiş içkiler sunuyor. Arayüzlerin arasındaki menü fikrini es geçmemek lazım. Sadelik unsuru iyi kullanılmış.

 

 Tipografi Örneği


15) Patrick Algrim

Tipografik web sitesi tasarımı konusunda en güzel kullanımlardan birisi güzel bir karışım oluşturmak. Sadece yazı karakterlerinden değil, stillerden de bahsediyoruz. Patrick, serif ve sans serif’leri karıştırarak güzel bir iş çıkarmış. Camingo Dos fontu da bu sitede geniş olarak kullanılıyor.

 

 Tipografik Web Sitesi Tasarımları


16) Purple Orange

Bazen ne kadar iyi olduğunuza ya da hizmetlerinizin ne kadar iyi olduğuna dair izlenimlerin dışında bir şeyler gerekebilir. Bazen müşterilerinizin anlayabileceği ve ikna edici şeyler yapmalısınız. Puople Orange, bunun farkında ve bilgilerini bunu hesaplayarak sunuyor. Open Sans yardımı ile insanlara “neden?” sorusunun cevabını veriyorlar.

 

 Web Tasarım Örneği


17) Ros

Eğer metin ağırlıklı bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız Helvetica kullanmanız iyi bir seçenek olabilir. Ros “advertainment” diye bir kelime üretmiş ve bu fikrin üzerine oynamaya karar vermiş. “Grid”, farklı font boyutları ve renkleri ile bu web sitesi tipografik web siteleri arasında dikkat çekmeyi başarıyor.

 

 Web Tasarımında Font Kullanımı


18) Tapmates

Tapmates, tipografiyi yoğun olarak kullanan bir web sitesi tasarlamış. Sitedeki büyük fontlar okumayı daha kolay ve hızlı hale getiriyor. Tapmates, Freight Text Book kullanmış.

 

 Web Tasarım Örnekleri


19) The Real Awards

Bu web sitesi ise bolca renk ve imaj kullanmış. Fakat önceden belirttiğimiz gibi sadece imajlarla ilgili bir durum değil bunu diğer unsurlarla uyumlu hale getirmek önemli. Diğer sayfalara girdiğiniz zaman tipografi olarak samimi bir stil kullanılmış. Proxima Nova gibi bold fontlar metnin okunmasını kolaylaştırmış.

 

 Tipografik Tasarım Örneği


20) Moresoda

Bu web sitesinde beğendiğimiz şey, ilgiyi yakalayabilen yaratıcı tipografinin yarattığı güven. Site, metinler ve gerçekçi fotoğrafların dışında başka elementler içeriyor. Lubalin gibi harika fontlar ile eğlenceli ve güçlü bir web tasarımı yapılabileceğini gösteriyor.

 

 Tipografik Web Tasarım Örnekleri

Tipografik web siteleri, son zamanda tasarımcıların tercihi olmaya başladı. Web Tasarımda Tipografinin Önemi başlıklı yazımızda tipografinin neden önemli olduğuna dair açıklamaları bulabilirsiniz.

Tasarladığınız web sitesi tasarımının, milyonlarca site arasından sıyrılması ve dikkat çekmesi için tipografiye dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Every Last Drop Web Sitesi Tasarımı Wrangler Dreaming Web Sitesi Tasarımı →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.