Coca-Cola Sosyal Medya Stratejisinin Sırları

Coca-Cola Sosyal Medya Stratejisinin Sırları
Coca-Cola; sosyal medya stratejisi kapsamında kampanya ve içerik pazarlama yöntemleri ile elde ettiği marka sevgisi ve dönüşüm oranları ile ilham veriyor. Coca-Cola dünyanın en tanınmış markaları arasında yer alıyor. Sadece ismini söylediğimiz zaman bile üzerindeki tasarımıyla birlikte Coca-Cola şişesini gözümüzün önüne getirebiliyoruz. Coca-Cola gibi geniş kitleye hitap eden bir markayla çalışıyorsanız sosyal medya hesaplarının uyumlu çalışması ve farklı ağlardaki takipçilerin farklı içeriklere verdiği tepkiler ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Coca-Cola'nın farklı ağlarda milyonlarca takipçisi var. Bölge ve ülkeler dahil olmak üzere yerel hesaplar ve alt ürünleri için Coca-Cola şemsiyesi altında farklı hesaplar kullanıyor. Peki, Coca-Cola sosyal medya'da hedef kitlesi ile nasıl bir iletişim kurmayı tercih ediyor? Her bir ağda farklı bir strateji uygulayan Coca-Cola diğer yandan tüm ağlarda ortak bir mesaj veriyor. Örneğin, Dünya Kupası resmi sponsoru olarak bu dönemde tüm profillerinde Dünya Kupası temalı başlık, içerik ve kampanyalara yer verdi. Coca-Cola'nın sosyal medya stratejisi doğrultusunda farklı ağları nasıl kullandığına daha yakından bakalım:
Twitter'da Coca-Cola Coca-Cola, Twitter'da 2,72 milyon takipçiye sahip. Bu takipçiler markayı yakından takip ediyor ve kendi tweetlerinde Coca-Cola'dan sıkça bahsediyor. Bunun dışında markanın kendi tweetleri de yoğun bir şekilde etkileşim alıyor ve bu başarıya ulaşmak için farklı taktiklerden faydalanıyor. Coca-cola hedef kitlesinin de dahil olacağı kampanyalar düzenleyerek paylaşılabilir içerik oluşturuyor. Bu sosyal medya stratejileri arasında en işlevsel olan taktikler arasında yer alıyor. Çünkü bu şekilde yalnızca mevcut hedef kitlesi ile etkileşime girmiyor, ayrıca onların marka deneyiminin bir parçası olmasını da sağlıyor. Büyük markalar için Twitter'da mentionlara geri dönüş yapmak zor bir iştir. Coca-Cola ise takipçilerinin büyük çoğunluğunu yanıtsız bırakmayarak direkt iletişimi çok iyi yürütüyor. Bu taktik müşteri hizmetleri olarak görülebilir. Ayrıca müşteri sadakati konusunda da markaya büyük ölçüde geri dönüş sağlıyor. Özellikle yerel hesaplar üzerinden takipçi ile direkt iletişim kurmak Coca-Cola'yı güvenilir ve sevilen bir marka haline getiriyor. Kitle kaynaklı içerik taktiklerinden biri olarak Coca-Cola, Ryan Seacrest gibi tanınmış ve kitleler üzerinde etki yaratan kişilerle birlikte çalışıyor. Bu kampanya ile Brezilya'da gerçekleşen Dünya Kupası sırasında kullanıcıların özçekimlerini eklemeleri istenerek dev bir projeye imza atıldı.
Tumblr'da Coca-Cola Marissa Mayer'in de bir sunumunda Coca-Cola'nın hikaye anlatımı ile ilgili en başarılı markalardan biri olduğunu söyledi. "Where happiness lives online" başlıklı Tumblr blogu üzerinden de dikkat çeken Coca-Cola gerçekten hedef kitlesini nasıl etkileyeceğini çok iyi biliyor. Coca-Cola, keyifli imajlara ürün yerleştirirken dengeyi çok iyi koruyor. Bu konseptle Tumblr dahil olmak üzere tüm sosyal medya hesapları için başarılı içerik oluşturuyor. Fotoğraflarda ürünü gözümüze sokmuyor ama fark edildiğinden emin oluyor. Eğlenceli ve enerjik imajlar ile ürünün karakterini yansıtıyor. Tumblr'da fotoğraf ya da .gif paylaşan marka çok sayıda reblog alıyor. Üstelik bu etkileşimlerin yalnızca içerik tazeyken değil aradan günler geçtikten sonra da gelebiliyor. coca cola sosyal medya
Instagram'da Coca Cola Coca-Cola, Instagram üzerinde en fazla video kullanan markalardan bir tanesi ve bu taktik işe yarıyor gibi gözüküyor. Çünkü videolar birçok kullanıcı tarafından beğeniliyor ve yorum alıyor. Marka aynı zamanda sosyal medya ekibi, bir platformdaki içeriği farklı platformlarda da destekliyor. Örneğin, aşağıdaki Instagram içeriğini Tumblr'da da paylaştı:

If you watch one thing this summer, watch this. #ScaryCute

A video posted by Coca-Cola (@cocacola) on


Facebook'ta Coca-Cola Coca-Cola'nın en fazla takip edildiği platform Facebook. Markanın sadece genel sayfasında bile 80 milyondan fazla takipçi var. Marka bu platformu diğer kanallarında olduğu gibi marka girişimlerini ve kampanyalarını duyurmak için kullanıyor. Facebook üzerinden paylaştığı farklı formatlardaki tutarlı içerikleri ile markanın genel duruşunu yansıtıyor, marka sevgisi oluşturarak sadık müşteri kazanıyor. Örneğin, şu video Facebook içerikleri arasında yer alıyor:
  Bu yazımızda bahsettiğimiz stratejik hamleler doğrultusunda Coca-Cola'dan ilham alabilir ve sosyal medya içerikleri oluşturma yöntemlerine sadık kalarak sosyal medyada başarıya ulaşabilirsiniz.
Markalar Coca-Cola'dan ne öğrenebilir?
  • Merkezi kampanya oluşturun
Dünya Kupası kampanyasında olduğu gibi dünya çapında yürütülen kampanyanızı tüm sosyal medya platformlarında paylaşın.
  • Kitle kaynaklı olun
Coca-Cola bu konuya büyük önem veriyor. Halihazırda hedef kitleniz varsa onlarla etkileşim kurun. İnsanlar yaratıcı süreçlere dahil olmayı sever.
  • Direkt iletişim kurun
Özellikle Twitter üzerinden hakkınızdaki mentionlara ya da konuşmalara yanıt vererek dahil olabilirsiniz.
  • Yeni formlar kullanın
Coca-Cola yeni içerik formları kullanmak konusunda son derece cesur davranıyor. Her bir platformda kitlesinin hoşlandığı içerik türünü buluyor ve uygun paylaşımlar yapıyor.
  • Başarıyı ölçün
Coca-Cola’nın online itibarı dikkatli bir şekilde kontrol ediliyor. Stratejileri bu kontrollere göre belirleniyor. Siz de hedef kitlenizi iyi tanıyın ve istediklerini verip vermediğinizi sürekli kontrol edin.
Bir dünya devi olan Coca-Cola sosyal medyadaki mevcut ve potansiyel hedef kitlesine erişmek ve en yüksek dönüşümü sağlamak için dikkatle çalışıyor. Markanın çalışmaları diğer şirketlere ve pazarlamacılara ilham veriyor.
Etiketler:

İlgili Haberler

BrandZ: Dünyanın En Değerli Markaları 2016
BrandZ: Dünyanın En Değerli Markaları 2016
Devamını Oku >
Coca Cola Peçetelik İle Anılarınız 360 Derece Kayıt Altında
Coca Cola Peçetelik İle Anılarınız 360 Derece Kayıt Altında
Devamını Oku >
Coca-Cola'dan Ücretsiz Wi-Fi Kampanyası
Coca-Cola'dan Ücretsiz Wi-Fi Kampanyası
Devamını Oku >
Rusya’dan Yeni Nesil Reklam: Drone-Vertising
Rusya’dan Yeni Nesil Reklam: Drone-Vertising
Devamını Oku >
Coca-Cola Geri Dönüşüm Kampanyası: 2nd Lives
Coca-Cola Geri Dönüşüm Kampanyası: 2nd Lives
Devamını Oku >
Coca-Cola’dan Tamamı Kullanıcı İçeriği Olan İlk TV Reklamı
Coca-Cola’dan Tamamı Kullanıcı İçeriği Olan İlk TV Reklamı
Devamını Oku >
Coca-Cola’dan Mobil Uygulama: İyilik Radarı
Coca-Cola’dan Mobil Uygulama: İyilik Radarı
Devamını Oku >
Coca-Cola İnteraktif Oyunu: Onun İsmi Ne?
Coca-Cola İnteraktif Oyunu: Onun İsmi Ne?
Devamını Oku >