En İyi Dijital Medya Planlama Ajanslarını Keşfedin, İstanbul

Dijital Medya Planlama Ajansları Rehberi. İstanbul lokasyonlu Dijital Medya Planlama ve Satın Alma Ajansları İletişim Bilgileri.

Ajansınızı dakikalar içinde bulun, karşılaştırın.
Ücretsiz fiyat teklifleri alın.
Ücretsiz 5 Teklif Al
Ayın Ajansı
Öne Çıkan Ajans

İstanbul En Büyük Dijital Medya Planlama Ajansları

Dijital Medya Planlama Ajansı Nedir?

Günümüzde giderek yaygınlaşan dijital platformlar, markaların reklam kampanyalarını sürdürmeleri için ideal bir pazar haline gelmiştir. Bu sebeple dijital pazarlama stratejileri günden güne gelişmekte, dijital pazar her geçen gün yeni trendler üretmektedir. Markaların sürekli ve sağlam bir imaj çizebilmeleri ve hedef kitleleriyle iletişimi koruyabilmeleri adına sürekli yenilenip gelişen dijital pazarlama stratejilerine hakimiyetleri büyük önem taşır.

Bu sebeple doğru stratejileri belirleyip üretecek bir dijital medya planlamasına ihtiyaç vardır. Dijital medya planlama ajansı, bu noktada markalara danışmanlık verir; onlar için doğru pazarlama planlarını üretir.

Dijital pazarlama ajansları, markaların dijital planlama stratejilerinden sorumlu, dijital reklamcılığın takibi, ölçümü ve analizini üstlenen danışmanlık ajanslarıdır. Dijital pazarda öne çıkabilmek için doğru stratejinin çizilmesi ve doğru ölçütlerle takibinin yapılması kritiktir. Bu strateji; rakip, pazar, hedef kitle, doğru anahtar performans göstergeleri (KPI), reklam kanalları ve veri ölçütlerinin belirlenmesi ve analizi sayesinde gerçekleştirilir. Dijital medya planlama ajansları, doğru planlama stratejileriyle markaların ürün ve servislerinin dijital pazara uyumlu şekilde tanıtılmasını mümkün kılar.

Dijital Medya Planlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital medya planlama ajansı, danışman markaların dijital pazarlama süreçlerinin planlanması ve takibi ile ölçülebilir sonuçların raporlanmasından sorumludur. Rekabetin günden güne kızıştığı dijital medyada markaların öne çıkmasına imkan verecek doğru stratejileri üretir.

Dijital medya planlama ajansı reklam kampanyanızı hayata geçirmek için kritik olan pazar ve hedef kitle analizini yürütür; rakiplerinizin stratejileri ile hedef kitlenizin tercihlerini takip altında tutar,

Marka öncelikleri ve beklentileri doğrultusunda takibi yapılacak bir hedef belirlenmesine yardımcı olur; bu hedef belirlenirken doğru hedef performans göstergelerinden (KPI) yararlanır,

Reklam stratejisi için markanın ayıracağı bütçeyi belirler ve doğru şekilde kullanıldığından emin olmak adına takibini sürdürür,

Yapılan analizler ve belirlenen hedef ışığında beklenen sonucu verecek pazarlama planını oluşturur; kullanılacak reklam formu, araçlar, kaynaklar ve medya platformuna karar verir,

Sürecin başından itibaren medya planının takibini yapar, doğru ve seçilen reklam stratejisine uyumlu ölçütleri uygulayarak kontrollü bir analiz yürütür,

Kampanya süreci boyunca yapılan analizler doğrultusunda başarıyı artırmak ve devamlı kılmak için stratejiler üretir,

Doğru raporlama kaynaklarını kullanarak tüm süreci raporlar, kampanya verilerinin takibi ile hedef analizi ve başarının geliştirilmesi ve/veya sürekli kılınması için gerekli analizleri içeren final raporlarını hazırlar,

Markanın sunduğu ürün/servis için pazar, hedef kitle ve marka imajı unsurlarını göz önünde bulundurarak ideal stratejileri oluşturur ve kontrolünü sağlar.

Dijital Medya Planlama Ajanslarının İşletmeler İçin Önemi ve Etkisi

Dijital medya platformlarını kullanarak doğru pazarlama stratejilerini üretmek, dijital pazarda öne çıkmak için önemlidir. İyi bir marka imajı ve doğru kanalları kullanarak yürütülen bir pazarlama stratejisi olmadan, iyi bir ürünü kitlelere ulaştırmak mümkün değildir. Kendini sürekli yenileyen dijital reklamcılığın trendlerine uyum sağlamak kimi zaman markalar için zor olabilir. Bu noktada dijital medya planlama ajansları, markalar için doğru zamanda doğru stratejinin uygulanmasını garantiler.

Dijital medya planlama ajansları, ürününüz için belirlediğiniz medya hedefinize ulaşmanıza sistematik çözümlerle yardımcı olur. Doğru rakip ve hedef kitle analizleri, etkili reklam form ve platformlarının belirlenmesi ve kampanya sürecinin takibi ile analizi sayesinde pazarlama modelinizi kontrol altında tutar. Dijital pazar gibi devamlı hareketli ve rekabetin yüksek olduğu bir alanda markanızın başarısının sabit ve sürekli kalmasına yardımcı olur. Bu sebeple bir dijital medya pazarlama ajansıyla çalışmak size marka bilinirliğiniz, sürekli başarınız ve artan kazancınızdan sorumlu bir stratejik partner sağlar.

Dijital Medya Planlama Ajanslarının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

 • Rakip ve Hedef Kitle Analizi

Doğru bir medya planlama, doğru rakip ve hedef kitle analizini gerektirir. Dijital medya planlama ajansları pazarda hem rakip, hem de hedef kitle hareketlerini takip eder. Rakipler arasından sıyrılacak tekniklerle doğru kitleye ulaşmayı mümkün kılar.

 • Hedef ve Performans Kriterleri Belirleme

Dijital medya pazarlama ajansı, reklam kampanyanız için bir hedef belirlemenize yardımcı olur ve hedefe ulaşacak sistemi inşa eder. Bu noktada performans kriterleri ve temel performans göstergelerini (KPI) uygulayarak performans takibinizin sistemli şekilde sürdürülmesini sağlar.

 • Hedefe Uygun Plan Oluşturma

Dijital Medya Planlama ajansları, hedefinizi gerçekleştirmek için uygulamanız gereken pazarlama planının her aşamasını tasarlar. Plan için bir zaman çizelgesi oluşturur, harcanacak bütçeyi belirlemenize yardımcı olur, reklam için reklamın türü ve yayınlanacağı medyum gibi unsurları belirler. Böylece markanız için en doğru stratejiyi yürüteceğinizden emin olmanızı sağlar.

 • Ölçüm ve Takip

Dijital medya planlama ajansı, reklam kampanyanız yürütülmeye başlandığı andan itibaren ölçüm sürecini üstlenir. Seçtiğiniz dijital platform için doğru metrik takibini ve ölçümlemeyi yürütür, kampanyanızın hareketlerini izler ve kullanıcı etkileşimi ve satış figürü gibi unsurları kontrol altında tutar.

 • Analiz ve Raporlama

Kampanya süresinde gerekli revizyonların yapılması için kullanılacak ara raporlar ve kampanya sonunda geleceğe dair fikir vermesi adına oluşturulan final raporları da dahil, dijital medya pazarlama ajansı pazarlama sürecinizin raporlamasından sorumludur. Kampanyanın teknik ve içerik unsurlarının analizini yaparak sonuca dair doğru okumayı markanıza iletir.

İstanbul’da Dijital Medya Planlama Ajansıyla Çalışmanın 5+ Avantajı

İstanbul’da dijital medya planlama ajanslarıyla çalışmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en iyi şekilde faydalanmak için Dijital Ajanslar bünyesindeki ajanslarımızı inceleyebilirsiniz.

 • Profesyonel Bakış Açısı

Dijital medya pazarlama ajansı, doğru pazarlama stratejisinin tasarı, takip ve ölçüm süreçlerinde profesyonelleşmiş uzmanlardan oluşur. Markanıza etkili stratejiyi dışarıdan, ve profesyonel bir bakış açısıyla sunarak pazarlama sürecinizi güvence altında tutar.

 • Değişen Trendi Yakalamak

Dijital medya ve dolayısıyla dijital pazarlama, günden güne yeni trendler üretir. Markanız için tüm bu yeniliklere ayak uydurmak zor olabilecekken bir dijital medya planlama ajansının ana görevlerinden biri de değişen trendin takibidir. Bu sebeple bir dijital medya planlama ajansıyla çalıştığınızda reklam stratejinizin gündemi yakalayan, güncel ve ilgi çekici oluşunu garantilersiniz.

 • Gerçekçi Hedefler

Dijital medya planlama ajansı, planlama ve strateji alanında uzmanlaşmıştır. Dolayısıyla markanızın beklentileri, öncelikleri ve yeterliliği doğrultusunda gerçekçi ama zorlayıcı hedefler belirleyerek başarınızı artırmanızı mümkün kılar.

 • Doğru Ölçüm ve Analiz

Dijital medya planlama ajansı bünyesindeki uzmanlar doğru metrikleri belirleyerek sistematik ölçümleri yürütür. Doğru ölçüm ve analiz, kampanyanızın eksik noktalarını belirlemenizi, gerektiği yerlerde düzeltmelere gitmenizi ve başarılı taraflarını sürekli tutmanızı sağlar.

 • Sürekli Başarı

Dijital medya planlama ajansı markanız için günü kurtaran değil uzun vadede kazanç sağlayan stratejiler üretir. Böylece düzenli ve devamlı bir kampanya ile markanızın başarısını sürekli kılmanız mümkün olur.

 • Geleceğe Dönük Plan ve Tasarı

Dijital medya planlama ajansları, reklam kampanyanız sonunda size gelecek adımlarınızı tasarlayacak fikirler verir. Kampanya sonundaki final raporu, kampanyanın güçlü ve zayıf taraflarının analizleri sayesinde gelecek planlar için bilinçli adımlar atmanızı sağlar.

İstanbul’da Dijital Medya Planlama Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

İstanbul’da dijital medya planlama ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken 5 konuyu sizin için listeledik:

 • Değişen Trende Hakimiyet

Sürekli değişen ve kendini yenileyen dijital medyada, iyi bir pazarlama stratejisini planlamak, trendlere hakimiyeti gerektirir. Planlama ajansınız sizin için gündemin nabzını tutmalı ve dijital trendlerle uyumlu bir strateji oluşturmalıdır. Bu sebeple dijital medya planlama ajansınızı seçerken, ajansın dijital ihtiyaçlara yanıt vereceğinden emin olmalısınız.

 • Doğru Pazar ve Kitle Analizi

Doğru dijital pazar ve hedef kitle analizi, pazarlama stratejinizin temelini oluşturur. Bir dijital medya planlama ajansı, sizin için bu analizi sürdürmekten sorumludur. Bu sebeple ajansın doğru tetkiklerle, pazar ve hedef kitlenize yönelik doğru analizleri yürüteceğinden emin olmanız gerekir.

 • Pazarlama Ölçütleri ve KPI Hakimiyeti

Ölçütlerin doğru kullanımı ve performans kriterlerinin seçimi, dijital medya planlamanız için oldukça kritiktir. Stratejiniz için koyacağınız hedefe sistemli şekilde ulaşmanızı sağlayacak olan veriler, dijital medya planlama ajansınızın kontrolündedir. Bu sebeple birlikte çalışacağınız ajansı seçerken doğru ölçütler ve performans göstergelerine hakimiyet göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Kanıtlanabilir Başarı Geçmişi

Geniş bir portföy, geçmiş çalışmalardan raporlar ve vaka analizleri gibi veriler ajansınızın başarı geçmişinden emin olmanızı sağlar. Birlikte çalışacağınız dijital medya planlama ajansını seçerken, size bu verileri şeffaf ve güvenilir şekilde sunmaları önemlidir.

 • Güvenilir Referanslar

Danışmanlık alacağınız dijital medya planlama ajansının referansları, markanız ve ajans arasındaki güvenilir iletişimi sağlayacak faktörlerden biridir. Markanız için doğru ajansı seçerken, müşteri portföyü ve geçmiş müşterilerin sağlayacağı referanslar size tercihinizden emin olmanız için yardımcı olur.

Dijital Medya Planlama Ajansı Fiyatını Etkileyen 5 Faktör

 • Müşteri Portföyü ve Bilinirlik

Ajansın bilinirliği ve müşteri portföyü, hizmet fiyatını etkileyen faktörlerden biridir. Ajansın danışmanlık verdiği markaların büyüklüğü ve bilinirliği ile doğru orantılı olarak işbirliğine başlanacak markadan talep edilecek bütçe artabilir.

 • Ajansın Büyüklüğü

Ajans bünyesindeki çalışan sayısı, ajansın hizmet verdiği markaların sayısı, ajansın yerli ve uluslararası temsilcilerinin sayısı, kısacası ajansın pazar içindeki büyüklüğü, hizmet fiyatını doğru orantılı olarak etkiler.

 • Kullanılacak Kaynakların Kapsamı

Dijital medya, mobil-uyumlu pazarlamadan sosyal medya pazarlamasına birçok alt başlığa ayrılır. Dijital medya planlama ajansınızın markanız için oluşturacağı reklam stratejisi, kullanılacak kaynakları da etkiler. Reklamlarınızın yayınlanacağı platform, pazarlama stratejisiyle uyumlu ölçütler, reklamların oluşturulması ve yayınlanması için kullanılacak teknolojik kaynakların kapsamı fiyatlandırmayı etkiler.

 • Hizmetin Kapsamı

Bir dijital medya pazarlama ajansından alabileceğiniz desteğin kapsamı, markanızın öncelikleri ve beklentilerine göre değişiklik gösterir. Dijital medya pazarlama ajansı bünyesindeki profesyoneller markanızın hazırladığı bir stratejiye danışmanlık verebilecekleri gibi reklam kampanyanızın tüm adımlarını baştan sona üstlenebilirler. Hizmetin kapsamı fiyatlandırmayı da etkiler.

 • Marka ve Ajans İşbirliğinin Süresi

Kimi markalar ajanslarla kısa süreli ve tek seferlik, kimi markalar ise uzun soluklu işbirlikleri planlayabilir. Dijital medya pazarlama ajansınız belli bir periyotta size danışmanlık sağlayabileceği gibi pazardaki varlığınız boyunca sizin stratejik partneriniz de olabilir. Planlanan işbirliği süresi, ajans hizmetlerine ayıracağınız bütçe için belirleyicidir.

Medya Planlama Nedir?

Medya planlama, kazançlı ve verimli, marka imajını destekleyecek ve satışları artıracak bir reklam stratejisinin ilk adımıdır. Hedef kitle, reklam kanalları ve kampanya bütçesinin belirlenmesinden oluşan süreç, medya planlamanın parçasıdır.

Medya Satın Alma Nedir?

Medya satın alma, düşük bütçe ile optimum kişiye ulaşacak bir reklam kampanyası için reklamların uygun zamanda ve uygun kanallarda yerleştirilmesi sürecidir. Bu süreç, geleneksel medya yanısıra internet siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya platformları üzerinden reklam kanallarının satın alınmasıyla gerçekleşir. Medya satın alma, markanın görünürlüğünü artırarak hedef kitlenin ürün veya servise erişimini kolaylaştırır ve böylece satışları artırmayı hedefler.

Medya Planlama ve Medya Satın Almanın Farkları Nelerdir?

Medya planlama ve medya satın alma, başarılı bir pazarlama stratejisi için kritik adımlardır. Doğru medya planlama ve satın alma markanızın reklamlarının doğru şekilde ve doğru zamanda hedef kitlenizin karşısına çıkmasını garantiler.

Her ne kadar pazarlamanın aynı derecede önemli iki adımı olsalar da medya planlama ve medya satın alma, birbirlerinden farklı kavramlardır. Medya planlama, bir reklam stratejisinin oluşturulması, hayata geçirilmesi ve yönetilmesi sürecinin tamamından sorumludur. Bu sebeple medya planlama ajansları markalar ve varsa sürece dahil olan pazarlama ajansları ile sürekli iletişim halindedir.

Medya satın alma ise markanın bütçesini en etkili şekilde kullanarak doğru kanallarda doğru reklamların satın alınması ve yayınlanmasını kapsar. Bu sebeple medya satın alma ajansları, markalar ve reklam ajanslarıyla doğrudan iletişimde olmak zorunda değildir.

Medya Planlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir medya planlama stratejisi oluşturmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir,

 1. Reklam kampanyasının hedefleri belirlenir.
 2. Rakip ve pazar analizi yapılır.
 3. Pazarlama kampanyası için doğru anahtar performans göstergeleri (KPI) belirlenir.
 4. Hedef kitle belirlenir; belirlenen hedef kitlenin demografik ve satın alma tercihleri temelli analizi yapılır.
 5. Kampanya bütçesi belirlenir.
 6. Kampanyaya ayırılacak zaman saptanarak süreç takibini kolaylaştıracak bir zaman çizelgesi oluşturulur.
 7. Kullanılabilecek dijital kaynaklar değerlendirilir; hedef kitle ve belirlenen hedef ile uyumlu dijital kanal seçilir.
 8. Seçilen dijital kanal ile uyumlu reklamların yayınlanacağı bir kampanya planı hazırlanır.
 9. Oluşturulan zaman çizelgesi üzerinden ara hedefler takip edilir; her aşamada yapılan değerlendirmeler sonucunda raporlar hazırlanır.

Yukarıdaki adımları takip ederek oluşturulacak medya planlama stratejisinin düzenli ve sistemli takibi, başarılı bir pazarlama kampanyasını mümkün kılar.

İstanbul’daki En İyi Dijital Medya Planlama Ajanslarının Fiyat Tablosu

Dijital Medya Planlama Ajansları

Ortalama Fiyat

Adflex Medya

7500+

Ad Venture Digital

7500+

Afili Fikirler

7500+

Digital Exchange

7500+

CRM Medya

7500+

Eyula Marketing House

7500+

Mobitek

7500+

Unimate Media

7500+

Inbound Marketing

7500+

Dijital Medya Planlama Ajansında Kimler Çalışır ve Görevleri Nelerdir?

Dijital medya planlama ajansı, bünyesinde dijital medya ve medya planlamada uzmanlaşmış profesyonelleri barındırır. Bir dijital medya planlama ajansında çalışanlar ve görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Kreatif Direktör

Kreatif direktör, bir dijital medya planlama ajansında ajans işlerinin yönetimi ve kontrolünden sorumludur. Dijital medya planlama süreci, pazarlama stratejsiinin inşası gibi adımları denetler. Ajans bünyesindeki diğer profesyoneller arası iş bölümü ve ekip rehberliğini üstlenir.

 • Medya Planlama Uzmanı

Medya planlama uzmanı, ürün veya servislerin en etkili şekilde hedef kitleye ulaşımını sağlar. Markanın reklam sürecini planlar; doğru reklam kanalları ve araçlarını belirler.

 • Dijital Medya Uzmanı

Dijital medya uzmanının ana sorumluluğu, markayı süreç başında belirlenen pazarlama hedefine ulaştırmaktır. Dijital medya planlaması için ayrılan bütçenin yönetimi, pazarlama kampanyasının gidişat kontrolü, reklam ve hedef kitle arasındaki etkileşimin analizi gibi adımları üstlenir. Pazardaki rakiplerin stratejilerinin takibinden Anahtar Performans Göstergeleri (KPI) belirlemeye dek, pazarlama adımlarının takibini sağlar.

 • Dijital Pazarlama Analisti

Dijital pazarlama analisti, pazarlama kampanyasının veri takibi ve analizinden sorumludur. Belirlenen dijital kanalların performansını izler, doğru ölçütleri kullanarak ara ve final raporları hazırlar.

 • Marka Uzmanı

Marka uzmanı, markaların imaj yaratımı ve denetiminden sorumludur. Marka bilinirliğinin artırılması için doğru adımların atılmasını, doğru kanal, hedef kitle ve reklam dili seçimini sağlar. Reklam stratejisinin oluşturulmasında marka uzmanları, marka ile medya planlama uzmanları arasında köprü görevi görür.

 • İçerik Planlama Uzmanı

İçerik planlama uzmanı, reklam kampanyası için oluşturulacak içeriklerin planlanmasından sorumludur. Seçilen reklam kanalı, kaynaklar ve belirlenen hedef kitleye uyumlu içerik fikirleri ile medya planlama sürecine destek olur.

 • Müşteri Temsilcisi

Müşteri temsilcisi, dijital medya planlama ajansı ile danışan markalar arasında körpü görevi görür. Markaların öneri, şikayet ve sorularını ilgili uzmanlara iletir, marka temsilcileriyle sürekli iletişimi sağlayarak medya planlama sürecinin güvenilir ve başarılı geçmesini sağlar.