İstanbul En İyi Sosyal Medya Ajanslarından Teklif Alın

Sosyal Medya Ajansları Rehberi. İstanbul lokasyonlu Sosyal Medya Pazarlama Ajansları İletişim Bilgileri.

Ajansınızı dakikalar içinde bulun, karşılaştırın.
Ücretsiz fiyat teklifleri alın.
Ücretsiz 5 Teklif Al
Ayın Ajansı
Öne Çıkan Ajans

İstanbul En Büyük Sosyal Medya Ajansları

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya günümüzde bir eğlence, haber alma ve iletişim aracı olarak yaygınlaşmasının yanı sıra profesyonel bir saha haline de geldi. Sosyal medyanın reklam ve pazarlama stratejilerini de etkileyen yükselişi, Instagram, Twitter, Facebook vb. sosyal medya platformlarını etkili bir pazarlama medyumu haline getirdi. Bu sebeple sosyal medya platformlarında marka imajının yaratılması ve korunmasından sorumlu sosyal medya ajansları da markalar ve hedef kitleleri arasında güçlü aracılar haline geldi.

Sosyal medya ajansları, markaların sosyal medya platformlarındaki hareketlerinden sorumlu, sosyal medya reklam ve kampanyalarının yönetiminden içerik stratejilerine çeşitlenen hizmetler sunan danışmanlık ajanslarıdır. Sosyal medya ajansı markanızın sosyal medya platformlarındaki görünürlüğünden sorumludur ve markanızın bilinirliğini artırmak adına sizin için doğru pazarlama ve reklam stratejilerini çizer.

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Sosyal medya ajansının ana görevi, marka bilinirliği ve satış hedeflerinize ulaşmanız için markanızı sosyal medya platformlarında görünür kılmaktır. Bu doğrultuda sosyal medya ajansı sizin için doğru stratejileri geliştirir.

Sosyal medya ajansı sosyal medya üzerindeki trendleri ve kullanıcıların sosyal medya tercihlerini takip ederek doğru analizler yapar,

Hedef kitlenizi belirlemenize ve reklam kampanyanız ile doğru kitleye ulaşmanıza yardımcı olur,

Hedef kitleniz ve markanız arasındaki iletişimi sağlayacak reklam kampanyalarınızı yönetir ve bu kampanyaların içeriğini ve moderasyonunu sizin için en iyi sonuçları verecek şekilde kontrol eder,

Rekabetin katlanarak arttığı sosyal medya platformlarında markanızı öne çıkarmanız için rakip markaların hareketlerini takip eder,

Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için reklam stratejilerinizin raporlanmasından sorumludur.

Sosyal medya ajansı yalnızca limited şirketler için değil, bireysel şirketler için de aynı hizmetleri verir;

Influencer marketing çalışmaları ile sosyal medya üzerindeki görünürlüğünüzü artırırken, influencer marketing ajansları ile işbirliği yapmak bu süreci daha da etkili hale getirir. Bu ajanslar, markanızın hedef kitlesiyle uyumlu influencer'larla ortaklıklar kurarak sosyal medya stratejinizi güçlendirir ve markanızın erişimini genişletir.

Doğru içerikleri üretmenize yardımcı olur.

Sizin sosyal medya reklamcılığındaki yol göstericiniz olarak sosyal medya ajansı, marka güvenilirliğinizi artırıp kazancınızı katlayacak stratejileri izlemenizi sağlar.

Sosyal Medya Ajanslarının İşletmeler İçin Önemi ve Etkisi

Son zamanların en çok rağbet gören pazarlama ve reklamcılık platformu olarak sosyal medya giderek kızışan bir rekabet ortamına da ev sahipliği yapmaktadır. Bir sosyal medya ajansıyla çalışmak bu rekabetin içinde işletmenizin rakipleriniz arasından öne çıkıp hedef kitlenize ulaştığından emin olmanızı sağlar.

Sosyal medyada yükselişte olan trendlerden faydalanarak markanızı görünür kılacak stratejiler üretmesi için bir sosyal medya ajansıyla anlaşmak sizin zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Sosyal medya ajansları işletmelerin hedeflerini gerçekleştirmek için doğru adımlar attığından emin olur. Sosyal medya reklamcılığı konusunda profesyonel bir ekipten alacağınız destek, size kolay ve güvenilir bir kampanya süreci sunar.

Sosyal Medya Ajanslarının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

 • Sosyal Medya İçerik Üretimi

Sosyal medya içerikleriniz, markanız ve hedef kitleniz arasındaki iletişimi güçlendirecek birincil araçtır. Hedef kitleniz çoğu zaman sizi karşılarına çıkan bir içerikle tanır ki bu da içeriğin ilgi çekici olmasını zorunlu kılar. Markanız için bu denli önemli olan içerik üretimi, çalışacağınız sosyal medya ajansı tarafından üstlenilir. Sosyal medya ajansınız hedef kitleniz için metin odaklı gönderilerden video içeriklerine değişecek, ilgi çekici içerikleri üretir ve paylaşır.

 • İçerik Yazarlığı

Gönderilerinizin içeriği, hedef kitlenizi etkileyebilmek için kullanacağınız bir başka araçtır. İyi bir metin yazarlığı potansiyel müşterilerinizin gözünde güvenilir, ulaşılır ve profesyonel bir imaj çizmenize yardımcı olur. Örneğin Facebook ya da Twitter üzerinden yayınlayacağınız reklamlarda, hedef kitlenizi reklama çekmek için paylaşacağınız metin büyük önem arz eder. Sosyal medya ajansı etkili metin yazarlarıyla birlikte çalışarak sizi öne taşıyacak, ilgi çekici ve etkili metinleri oluşturur.

 • Hedef Kitlenizle İletişim

Sosyal medya reklamcılığının en büyük avantajlarından biri hedef kitlenizin reklamlarınızla etkileşime geçmesine olanak tanımasıdır. Gönderiler altındaki yorumlar ya da direkt mesaj özelliği sayesinde hedef kitleniz sizinle iletişime geçebilir. Sorularına ve önerilerine hızlıca cevap verebilmek ve ulaşılabilir bir marka imajı yaratmak için sosyal medya ajansları size yardımcı olur.

 • İçerik Takvimi Planlama

Bir içerik takvimi, içerik yönetiminizi düzenli ve etkileşimi sabit kılmak için çok önemlidir. Sosyal medya ajansı, içeriklerinizin düzenli ve zamanında paylaşıldığından emin olacağınız bir takvim hazırlar ve bu takvimi izler. Bu süreçte, dijital medya planlama ajansları ile işbirliği yapmak, özellikle trendlere yönelik paylaşımların planlanmasında ve uygulanmasında büyük bir avantaj sağlar. Bu ajanslar sayesinde, markanız günün trendini zahmetsizce yakalamış ve etkili bir şekilde dijital medya üzerinde varlık göstermiş olur.

 • İzleme, Ölçüm ve Analiz

Sosyal medya ajansları profillerinizin yönetimi yanında reklam kampanyanıza gelen bildirimler, tıklamalar ve etkileşimleri takip eder. Bu takip sayesinde içerik etkileşimlerinize ilişkin birçok değişken kontrol altında tutulur ve gerekirse yeniden düzenlenir. Ne tarz içeriklerinizin daha çok etkileşim aldığı, hedef kitlenizin demografik analizi, reklam kampanyanızın kar/zarar verileri göz önünde bulundurularak sosyal medya pazarlama süreciniz en başarılı sonuçları verecek şekilde yönetilir.

 • Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya ajansları, platformlar üzerinde sponsorlu reklamlar vermenize yardımcı olur. Instagram, Facebook ve Linkedin gibi farklı platformların farklı reklam stratejilerine uygun şekilde sponsorlu içerikler üretir ve markanızın daha fazla kişinin karşısına çıkmasını sağlar.

İstanbul'da Sosyal Medya Ajansıyla Çalışmanın 5+ Avantajı

İstanbul’da sosyal medya ajansıyla çalışmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en iyi şekilde faydalanmak için Dijital Ajanslar bünyesindeki ajanslarımızı inceleyebilirsiniz.

 • Profesyonellerden Oluşan Ekip

Sosyal medya ajansıyla çalışmaya başladığınızda marka imajınızdan sorumlu, profesyonellerden oluşan bir ekip görevlendirilir. Markanız, işini bilen bir ekibe emanet edilir ve pazarlama sürecini yürütürken eksik kalabileceğiniz konulardaki boşluklar tamamen doldurulur.

 • Teknoloji ve Kaynak Çeşitliliği

Grafik tasarım için kullanılan tasarım araçlarından farklı yazılım programlarına kadar, yazılım firmaları ile işbirliği yapan sosyal medya ajansları, markanızı çeşitli bir kaynak koleksiyonuyla buluşturur. Böylece içerik yaratmak için farklı uygulamalara para ödemenize ya da yeni yazılım dilleri öğrenmenize gerek kalmaz. İşin teknik tarafını sosyal medya ajansınız hallederken, siz en iyi olduğunuz işe odaklanabilirsiniz.

 • Hedef Kitlenizle Devamlı Etkileşim

Sosyal medya platformları hedef kitlenizle anında iletişime geçmenize olanak tanır, ancak bu iletişimi sürekli olarak sürdürmek her zaman mümkün olmayabilir. Sosyal medya ajansınız, yalnızca ve tamamen sosyal medya hesaplarınızın yönetiminden sorumlu olduğundan, gözden kaçabilecek mesajların önüne geçer ve potansiyel müşterilerinizle iletişimde kalarak ulaşılır bir marka imajı sürdürmenizi mümkün kılar. Bu süreçte, SEM & SEO ajansları ile de işbirliği yapmak, hem sosyal medya yönetiminizi güçlendirir hem de dijital pazarlamada daha geniş bir etki yaratmanıza yardımcı olur.

 • Düzenli ve Sürekli Sosyal Medya Görünürlüğü

Marka bilinirliğinizin sabit kalması ve reklamlarınızın akılda kalıcılığı için, sosyal medya görünürlüğünüzün sürekli olması gerekir. Bu yüzden düzenli ve sürekli sosyal medya yönetimi, başarılı bir sosyal medya reklamcılığının anahtarıdır. Birlikte çalışacağınız sosyal medya ajansı, spontane ve düzensiz paylaşımların önüne geçerek markanızın sosyal medyadaki görünürlüğünü garantiler.

 • Zamandan Tasarruf

Sosyal medya reklamcılığıyla ilgili zaman ve enerji alacak tüm işleri sosyal medya ajansınız sizin için üstlenir. Size ise en iyi olduğunuz şeyi yapmak kalır.

 • Farklı Bakış Açısı

Sosyal medya ajansı, markanız ve ürününüzü kitlelere nasıl ulaştıracağınızla ilgili farklı bir bakış açısı sunar. Üçüncü bir kişi olarak marka görünürlüğünüzle ilgili alacağınız kararları objektif şekilde değerlendirebilir. Aynı zamanda bir sosyal medya ajansı, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerle reklam kampanyalarınızı zenginleştirir.

 • Veri Ölçümü ve Analiz

Bir sosyal medya ajansıyla çalışmanın en büyük getirisi, birlikte çalışacağınız profesyonellerin veri ölçümü ve analizine hakim olmasıdır. Sosyal medya ajansı, reklam kampanyanızın ve pazarlama stratejinizin gidişatını takip ederek doğru anlarda doğru kararlar almanızı sağlar. Bu süreçte, mobil pazarlama ajansları ile de işbirliği yapmak, mobil platformlarda yapılan pazarlama faaliyetlerinizin etkinliğini ve kapsamını artırarak genel sosyal medya stratejinizi güçlendirir.

 • ROI Getirisi

Bir sosyal medya ajansı sosyal medya reklam kampanyanızı üstlenirken, yüksek bir ROI (yatırım getirisi) hedefler. Doğru adımlar ve kontrollü veri analizi ile sosyal medya ajansınızın önceliği, yatırımınızın kazançlı olmasıdır.

İstanbul'da Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

İstanbul’da sosyal medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken 5 konuyu sizin için listeledik:

 • Kişiselleştirilmiş Stratejiler

Sosyal medya ajansınız sizin için üreteceği stratejilerde hedef kitlenizi, markanızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmalıdır. İyi bir sektör ve hedef kitle analizi olmadan tasarlanan bir strateji, hedeflerinize ulaşmanızın önüne geçer. Bu sebeple farklı işletmeler için benzer şablonlardansa, size marka imajınıza uygun, kişiselleştirilmiş çözümler vaat eden bir ajansı tercih etmelisiniz.

 • Güvenilir Bir Başarı Geçmişi

Seçeceğiniz sosyal medya ajansının kanıtlanabilir bir başarı geçmişi olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu tespit etmek için örnek vaka analizleri, eski ve güncel müşteri referansları, başarılı kampanya raporlarından faydalanabilirsiniz. Geçmiş faaliyetleriyle ilgili şeffaf çalışan bir ajans, markanızı emanet etmeniz için gerekli olan güveni size sağlar.

 • Sektör Bilgisi ve Ekspertiz

Farklı sosyal medya ajansları, farklı sektörler konusunda daha çok deneyim sahibi olabilir. Markanız için en uygun sosyal medya ajansını araştırırken ajansın birlikte çalıştığı diğer markalar, ajansın sektörünüze hakimiyeti ve geçmiş örneklerin marka imajınızla uyumu gibi unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir.

 • İhtiyaçlarınıza Uygun Hizmetler

Bir sosyal medya ajansına sosyal medya pazarlama sürecinizin tamamını emanet edebileceğiniz gibi, ajans bünyesindeki profesyonellerden yalnızca ihtiyacınız olan ve ekibinizde eksikliğini çektiğiniz hizmetler için de faydalanabilirsiniz. Reklam kampanyanızda öne çıkarmak istediğiniz unsuru seçerek, seçeceğiniz sosyal medya ajansının ihtiyacınıza uygun hizmetleri verdiğinden emin olmalısınız.

 • Veri Ölçümüne Hakimiyet

Sosyal medya ajansının veri ölçüm ve analizine hakimiyeti, doğru bir reklam stratejisinin sacayağını sağlar. Markanızın kitlelere ulaşması ve ürününüz ya da servisinizin beklenen etkileşimi almasını sağlamak için veri analizi çok önemlidir. Bu sebeple sosyal medya reklamcılığı ölçüm araçlarına hakimiyetini ispat etmiş bir ajans seçmeniz gerekir.

Sosyal Medya Yönetim Fiyatını Etkileyen 5 Faktör

 • Yönetilecek Profil Sayısı ve Takipçiler

Sosyal medya ajansının kontrolüne bırakacağınız profil sayısı ve profillerin takipçi sayıları, sosyal medya hizmeti karşılığında ödemeniz gereken miktarı etkiler.

 • İçerik Paylaşım Sıklığı

Sosyal medya ajansı, sosyal medya yönetim fiyatını isteyeceğiniz içerik paylaşım sıklığı ile doğru orantılı olarak belirleyebilir.

 • İçerik Yazarlığı

Kimi zaman markalar, sosyal medya profillerindeki gönderileri sosyal medya ajanslarına bırakırken içerik yazımının sorumluluğunu alırlar. Bu, sosyal medya ajansının yükünü azaltarak içerik yazımı için harcayacağı vakti kısar. Bu gibi durumlar, sosyal medya yönetim fiyatını da etkiler.

 • Kreatif Araçların Kapsamı

Sosyal medya ajansınız, grafik tasarımı, ürün çekimleri ve video kurgusu gibi kreatif üretimlerde de sorumluluk alır. Bu süreçte, grafik tasarım ajansları ile işbirliği yaparak, sosyal medya yönetiminizde kullanılacak kaynakların ve kreatif araçların çeşitliliğini artırabilirsiniz. Bu çeşitlilik ve kapsam, projenizin fiyatlandırmasını da etkileyebilir, çünkü daha geniş bir yelpazede yaratıcı hizmetler sunulur.

 • Hedeflenen Kitlenin Büyüklüğü

Sosyal medya reklamcılığı, hedef kitlenizi özelleştirmenize olanak tanır. Erişmek istediğiniz kitlenin boyutu sosyal medya yönetim fiyatını etkileyen faktörlerden biridir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, markaların hedeflerine ulaşılabilmesi için çevrimiçi ve sosyal medya platformları odaklı stratejilerin oluşturulmasına denir.

Sosyal medya yönetiminden sorumlu profesyoneller, içerik yönetimi, içeriklerin zamanlanması ve sosyal medya etkileşimlerinin izlenmesi ile analizi gibi görevlerden de sorumludur.

Hedef kitlenin belirlenmesinden kitle analizine, stratejilerin planlanmasından ölçümlerin yapılmasına uzanan süreç, sosyal medya yönetimi kapsamındadır.

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Günümüzde sosyal medya, markaların pazarlama stratejileri için sıkça kullandığı, giderek popülerleşen bir alandır. Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi ile geleneksel medyanın ulaşabileceğinden daha hızlı ve doğru şekilde hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür.

Sosyal medya pazarlama, bir hizmetin veya ürünün Twitter, Instagram, YouTube vb. sosyal medya platformlarında tanıtımının yapılması ve marka bilinirliğinin artırılmasını hedefleyen pazarlama stratejisine denir.

Markanın hedef kitlesiyle iletişime geçmek, potansiyel müşterileri ürüne çekmek ve ürün satışlarını artırmak için sosyal medya platformlarının kullanıldığı her süreç, sosyal medya pazarlamasına örnektir. Bu sürecin etkin yönetimi için, e-ticaret ajansları ile işbirliği yapmak, markanızın online satış stratejisini güçlendirir ve e-ticaret başarınızı artırır. Bu ajanslar, sosyal medya pazarlama tekniklerini e-ticaret hedeflerinize entegre ederek satışlarınızı maksimize etmenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Uzmanı ve Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmanın Arasındaki 5+ Fark

 • Profesyonellerden Oluşan Ekip

Alanında profesyonelleşmiş bir sosyal medya uzmanı, spesifik ve tekil ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Sosyal medya ajansı ise metin yazarlığından reklam kampanyasının takibine, içerik üretiminden müşteri ilişkilerine sosyal medya pazarlama sürecinizin tüm adımları için size hizmet sağlayabilecek profesyonellerden oluşur. Bu sebeple bir sosyal medya ajansı ile çalışmak uzun vadeli ve kapsamlı bir hizmet talep ettiğiniz durumlarda öne çıkar.

 • Deneyim ve Portfolyo Genişliği

Başarılı bir sosyal medya uzmanının zengin bir çalışma geçmişi olabilir. Fakat yapısı itibariyle sosyal medya ajansı, bünyesinde birden fazla sosyal medya uzmanını barındırır. Böylece ajansın, bir sosyal medya uzmanıyla aynı sürede birden fazla markaya daha fazla hizmet sunması mümkündür.

 • Yaratıcılığın Sınırları

Tek başına çalışan bir sosyal medya uzmanı çok yaratıcı çözümler üretebilir; fakat çoğu zaman, birden fazla profesyonelin beyin fırtınası yaptığı bir sosyal medya ajansında yaratıcılığın sınırları da genişler. Böylelikle uygulanacak pazarlama stratejileri zenginleşir.

 • Kaynakların ve Hizmetin Çeşitliliği

Sosyal medya ajansları, metin yazarlığından video kurgusuna kadar çeşitli alanlarda uzmanlaşmış kişilerden oluşur ve sosyal medya reklamcılığınız için kapsamlı destek sunar. Bu uzmanlar, hem yaratıcı içerik üretimi hem de teknik çözümler konusunda size yardımcı olur. Özellikle, mobil uygulama firmaları ile işbirlikleri sayesinde, ajanslar hem mobil uygulama ve yazılım geliştirmede geniş bir katalog sunar, hem de bu araçları kullanarak markanızın dijital varlığını güçlendirir.

 • Fiyatlandırma

Fiyatlandırma alacağınız hizmetin kapsamı ve birlikte çalışacağınız ajans ya da uzmana göre değişiklik gösterse de çoğu zaman bir sosyal medya ajansıyla çalışmak daha hesaplıdır. Sosyal medya ajansları için çalışma hacimlerini genişletmek ve farklı kanallara ulaşmak büyük önem taşır. Hizmetlerini ulaşılır kılmak için ekonomik çözümler sunan hizmet paketleri gibi her bütçeye hitap edecek alternatifler üretebilirler.

 • Reklam Stratejiniz Üzerinde Kontrol

Bir sosyal medya uzmanı, markanızın sosyal medya görünürlüğü için öneriler sunsa da reklam stratejiniz üzerindeki dahlinizi görece daha mümkün kılabilir. Güvendiğiniz bir sosyal medya ajansıyla çalışmak ise işinin ehli uzmanlara reklam stratejinizle ilgili kapsamlı bir kontrol hakkı verir. Ajansın uygun gördüğü strateji markanızla işbirliği içinde oluşturulmuş olsa da süreç yönetiminden ajans sorumludur.

İstanbul'daki En İyi Sosyal Medya Ajanslarının Fiyat Tablosu

Sosyal Medya Ajansları

Ortalama Fiyat

Dijip

7.500+

Genau Media

7.500+

Karbonat

7.500+

kreatiFabrika

7.500+

Purplemurple

7.500+

BUZZ

7.500+

Idecon Idea&Congress

7.500+

Istcode

7.500+

LEVELUP

7.500+

Piktus Creative

7.500+

Sosyal Medya ile Geleneksel Medya Arasındaki 5+ Fark

 • Kitle ve Hedef Kitle

Televizyon, radyo ve gazete gibi geleneksel medya araçları çoğu zaman geniş ve çeşitli bir kitleye hitap ederler. Bu, kimi markalar için hedef kitleyi kısıtlı tutmayı zorlaştırır. Sosyal medya ise ulaşacağınız kitleyi yaş ve cinsiyet gibi demografik etkenlerden geçmiş çevrimiçi hareketlere kadar analiz edip spesifikleştirmeyi mümkün kılar.

 • İletişim Biçimi

Sosyal medya, geleneksel medyaya kıyasla daha hızlı ulaşılabilir ve interaktif bir alandır. Sosyal medyanın ulaştığı kitle, markaya anında geribildirim yapabilir ve sosyal medya reklamları üzerinden markayla iletişime geçebilir.

 • Fiyatlandırma

Çoğu zaman sosyal medya reklamları, geleneksel medyada yayınlamak isteyeceğiniz bir reklama göre daha kârlıdır. Geniş kitlelere ulaşmak için tercih edeceğiniz bir televizyon kanalı bütçenizin büyük bir kısmını talep edebilir. Çoğu zaman benzer boyutta bir kitleye, sosyal medya reklamlarıyla tasarruf ederek ulaşmanız mümkündür.

 • Zamanlama

Geleneksel medya sabit bir takvimi takip eder ve reklamınızın yayınlanması zaman alır. Sosyal medya reklamcılığı ise reklamınızın hazırlandığı ve yayına hazır olduğu anda kitlelerle buluşmasını kolaylaştırır.

 • Taşınabilirlik

Sosyal medya, geleneksel medyaya kıyasla her yerde ulaşılabilir ve taşınabilirdir. Çoğu kişi sosyal medya platformlarına nerede oldukları fark etmeksizin mobil cihazlar üzerinden ulaşırlar. Bu da sosyal medya içeriklerinin daha kolay ve hızlı şekilde yayılmasının önünü açar.

 • İçerik Üzerinde Kontrol

Geleneksel medyada yayınlanacak içerikler üzerindeki kontrol çoğu zaman yayıncılık otoritelerine ve kurumlara aittir. Örneğin bir televizyon kanalında yayınlanacağınız reklamda, içeriğinizin üzerindeki kontrol hakkı markanız, kanal sahibi ve otorite sahibi kurum arasında dağıtılır. Sosyal medya ise, yayınlanan içerikler üzerinde kapsamlı bir kontrol hakkını mümkün kılar. İçerikleri düzenlemek veya tamamen iptal etmek ise daha kısa süreler alır.

Sosyal Medya Ajansında Kimler Çalışır ve Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya ajansı, farklı alanlarda uzman birçok profesyonelin bir araya gelmesiyle oluşur. Markaların sosyal medya pazarlama süreçlerine destek olmak için sosyal medya ajansının bileşenleri, ekip ruhu ile çalışarak yaratıcı stratejiler üretir. Bir sosyal medya ajansında çalışan profesyoneller ve görevleri aşağıdaki gibidir;

 • Kreatif Direktör

Kreatif direktör markalar için pazarlama stratejilerinin üretimi ve hayata geçirilmesi ile marka bilinirliğini artırarak satış hedefinin ulaşılmasını sağlayan süreci yönetir. Bir sosyal medya ajansında kreatif direktör, iş paylaşımının yapılması, ekip üyelerinin rehberliği ve denetiminden sorumludur.

 • Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı, markanın sosyal medya hesaplarının yönetimini üstlenir. Sosyal medya içerik stratejilerini hedef kitle analizi, içerik planlama ve organizasyonu gibi süreçler üzerinden hayata geçirir.

 • İçerik Planlama Uzmanı

İçerik uzmanı, markanın sosyal medya profilleri için hazırlanan içeriklerin bütününden sorumlu kişidir. İçeriklerin belirlenen marka imajına ve hedef kitleye uyumu, içerik trendlerinin takibi ve analizi, içeriklerin yazılı ve görsel bütünlüğü ile içerik takviminin devamlılığı içerik planlama uzmanının sorumluluğundadır.

 • Marka Uzmanı

Marka uzmanı, sosyal medya uzmanı gibi geliştirilecek iletişim stratejisinin planlanması ve takibinden sorumludur. Sosyal medya reklamcılığının anahtarı olan sürekli ve başarılı bir marka imajı oluşturma konusunda sorumluluk alır.

 • Metin Yazarı

Metin yazarı, içerik ajansları ile işbirliği yaparak oluşturulacak içeriklerin metin yazarlığından sorumludur. Belirlenen hedef kitleye hitap eden yüksek kalitede, ilgi çekici ve akıcı metinler yazarak marka imajını desteklemek ve hedef kitleyi içeriğe çekmeyi hedefler. Bu süreçte, markanın mesajını etkili bir şekilde iletmek ve hedef kitle üzerinde kalıcı bir etki bırakmak için stratejik ve yaratıcı yaklaşımlar önemlidir.

 • Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı marka için pazar analizi, hedef kitlenin tespiti ve markanın dijital reklamcılık araçlarıyla görünürlüğünü artıracak stratejilerin uygulanmasından sorumludur. Sosyal medya reklamları ve mobil pazarlama kaynaklarını kontrol ederken, aynı zamanda dijital reklam ajansları ile de yakın işbirliği içinde olmak faydalı olacaktır.

 • Art Direktör

Art direktör, sosyal medya ajansı tarafından hazırlanan pazarlama stratejisinin görsel tarafının kontrolünden sorumludur.

 • Grafik Tasarımcı

Grafik tasarımcı, ortaya konan fikrin görsel olarak hayata geçmesinden sorumludur. Web tasarım ajansları ile yakın işbirliği içinde çalışarak, markanın sosyal medya hesaplarında yayınlanacak görsellerin tasarım ve dizaynını üstlenir. Bu süreçte, marka imajını doğru şekilde ileterek hedef kitlenin ilgisini marka üzerinde tutmak için görsel stratejiler geliştirir.

 • Videographer

Videographer, video prodüksiyon ajansları ile işbirliği yaparak video içeriklerinin üretimi, çekimi, kurgulanması ve düzenlenmesinden sorumludur. Bu rol, yaratıcı görüntüleme teknikleri ve etkileyici hikaye anlatımı becerileriyle markaların ve organizasyonların hedef kitleleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar.

 • Müşteri Temsilcisi

Müşteri temsilcisi, ajans ile müşteri markalar arasında bir köprü görevi görür. Potansiyel müşterileri ajansa yönlendirmek, müşterilerin sorularının cevaplanması ve ajans ile markalar arasındaki iletişimin korunmasından sorumludur.