Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014

Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014

Sosyal medya hesaplarınızı etkin şekilde yönetmek için dikkat etmeniz gereken detaylardan biri de sosyal medya imaj boyutlarıdır.

Sosyal medyada etkileşim sonuçlarını iyileştirmek için imajlara önem verilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Twitter’ın yaptığı son araştırmalar gösteriyor ki imaj içeren tweetler diğerlerine göre %35 daha fazla retweet ediliyor.

Benzer sonuçları Facebook’ta da görüyoruz. İmaj içeren paylaşımlar diğerlerinin 2 katı ve daha fazla etkileşim alıyor. Linkedin’e baktığımız zaman oran daha da yükseliyor; imaj paylaşımları metinlerden 5 kat daha fazla ilgi görüyor.

Uygun ve ilgi çeken imajların farklı sosyal medya platformlarında yayılmasına ek olarak ayrıca bu imajların doğru boyutlarda kullanıldığına emin olmak gerekiyor. Çünkü profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı gibi farklı boyutlarda kullanılan imajlar bulunuyor.

Aşağıdaki listede sosyal medya sayfa ve profillerinize imaj eklerken veya imaj paylaşımı yapmak istediğinizde bilmeniz gereken tüm sosyal medya imaj boyutları detaylı bir şekilde yer alıyor.


sosyal medya imaj boyutları


İmajlarınızın boyutunu nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız fakat imajlarınızın bu boyutlara uygun olmasını istiyorsanız bilgisayarınızda ya da telefonunuzda kullanabileceğiniz çok sayıda araç var.

PicMonkey fotoğrafınızı Facebook kapak fotoğrafı büyüklüğünde kesmenizi sağlayan ücretsiz bir masaüstü uygulaması. Uygulamanın bu özelliğini kullanmak için yalnızca kesme aracını seçin ve Facebook Timeline büyüklüğünü belirleyip imajınızın boyutunu değiştirin.

Eğer akıllı telefonun kullanıyorsanız iPhone’a uyumlu Pic Stitch gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Facebook için yapacağınız boyutlandırma için kolaj tipini seçin ve düzenle seçeneğine tıklayın. Daha sonra “Aspect” aracını kullanarak Facebook kapak fotoğrafı büyüklüğüne ulaşana kadar kaydırın.


Sosyal medya iletişiminde en iyi sonuçları almak için araştırmalara ve yeni uygulamalara önem vermenizi tavsiye ederiz. Sosyal medya imaj boyutlarının da bu sonuçları etkilediğini unutmamalısınız.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Parallax Web Sitesi Tasarımı SEO İçin Zararlı Mı? Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.