İstanbul En İyi SEO Ajanslarını Keşfedin, Teklif Alın

SEM & SEO Ajansları Rehberi. İstanbul lokasyonlu SEM & SEO Ajansları İletişim Bilgileri.

Ajansınızı dakikalar içinde bulun, karşılaştırın.
Ücretsiz fiyat teklifleri alın.
Ücretsiz 5 Teklif Al
Ayın Ajansı
Öne Çıkan Ajans

Brief oluşturarak hızlıca İstanbul seo ajanslarından teklif alabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO ‘’Arama Motoru Optimizasyonu’’ kelimelerinin ingilizcesi olan "Search Engine Optimization" ifadesinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşur. Çeşitli web sayfalarının veya web sitelerinin arama motorunda üst sıralarda yer alması için yap web sitelerinin arama motorunda ılan ve kullanılan stratejilerin bütününü ifade eder. Ulaşılmak istenen sonuç, web sayfalarının belirli anahtar kelimeler yardımıyla arama motorunda üste çıkarılmasıdır. Asıl amaç, kullanılan anahtar kelimelerle web sitesinin görünürlüğünün artırılması ve sayfaya daha fazla doğal yollardan gelen organik tüketici çekmektir. SEO’nun etkilediği şeyler arasında web sitesinin performansının iyileştirilmesi, web sitesindeki kullanıcı deneyimlerinin geliştirilmesi ve web sitelerinde belirli anahtar kelimelerinin kullanılarak bu anahtar kelimelerin içeriğin doğal bir parçası haline gelmesi sayılabilir. Aynı zamanda, SEO her zaman güncellenmesi ve yenilenmesi gereken bir strateji gerektirir çünkü arama motorlarının algoritmaları düzenli aralıklarla değişir ve web sayfalarının rekabette üst sıralarda kalması için stratejilerini sık sık yenilemesi gerekir.

SEM Nedir?

SEM, ‘’Arama Motoru Pazarlama’’ kelimelerinin ingilizcesi olan ‘’Search Engine Marketing’’ ifadesinin baş harflerinin birleşmesiyle oluşmuş bir tanımdır. SEM arama motorundan gelen organik kullanıcıları arttırmak amacıyla yapılan pazarlama çalışmalarının bütünüdür. Genel olarak SEM’in amacı web sayfasının veya çıkarılan ürünün hedef kitleye daha etkili ve rakiplerinden daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Özellikle Google Ads gibi reklam platformları üzerinden yapılan reklamların içeriğine reklamı yapılan web sitesini arama motoru algoritmasında öne çıkaracak anahtar kelimeler koymak hedeflenir.Arama motorlarına reklam verenlerin genel olarak tıklama başına ödeme yapmak(Pay-Per-Click) gibi bir ödeme yöntemleri vardır. SEM rekabetçi pazarlarda büyük bir avantaj elde etmek için kullanılabilir, SEM promosyon ile kampanyalarının etkisi kolayca izlenebilir ve böylece verdiğimiz reklamın ne kadar verimli olduğu hakkında bir fikir edinebiliriz. Ayrıca, SEM kullanma stratejileri markanızın veya şirketinizin çevrimiçi olarak bilinirliğinin artmasında büyük bir rol oynayabilir.

SEM & SEO Ajansı Nedir?

SEM ve SEO ajansları bize ‘’Search Engine Optimization’’ ve ‘’Search Engine Marketing’’ servisleri ve hizmetleri sunan ajans çeşitleridir. Bu tür ajanlar markaların veya şirketlerin web sitelerini arama motorunda daha belirgin hale getirmesini ve hedef kitleleri tarafından daha hızlı fark edilmelerine yardımcı olur. Bunu arama motorlarında önce çıkacak anahtar kelime stratejileriyle ve markayı öne çıkaracak arama motoru pazarlama stratejileriyle yaparlar. İnternet üzerinde şirketin bilinirliğinin artmasına büyük yarar sağlayan bu ajanslar çevrimiçi bilinirliği geliştirmek ve organik kullanıcı kitlesini arttırmak için büyük bir öneme sahiptirler.

SEM & SEO Ajansı Ne İş Yapar?

SEM ve SEO ajanslarının en önemli görevlerinden biri arama motorlarında müşterilerinin markalarını ön plana çıkarmayı sağlayacak anahtar kelimeleri bulmak ve bu anahtar kelimeleri çıkardıkları reklamlarda veya başlıklarda kullanmaktır. Bu anahtar kelime bulma süreci görevlerinin büyük bir kısmını kapsar. Aynı zamanda SEO optimizasyonları ve SEM kampanyaları yine işlerinin büyük bir bölümünü oluşturur. SEO optimizasyonu, ajansların müşterilerinin web sitelerinin içerik ve teknik optimizasyonunu yaparak arama sonuçlarında çıkan ilk sitelerden olmalarını sağlar. SEM Kampanyaları ise, Google Ads gibi reklam platformlarına reklam kampanyaları geliştirmek, reklam metinlerini platformda öne çıkacak içeriklere göre düzenleme ve anahtar kelime saptama gibi pazarlama kampanyalarındaki birçok şeyi yönetir.

Ayrıca, daha önce belirttiğimiz gibi, SEO optimizasyonları ve SEM kampanyalarının çevrimiçi olarak yarattığı etki kolayca izlenebilir. Sonuçların bu kadar doğru hızlı saptanması ise ajanslara kampanyayı ve organik kullanıcı kitlesini analiz etme de büyük bir kolaylık sağlar. Bu yüzden, SEO ve SEM Ajanslarının başlıca görevlerinden biri de Raporlama ve Analiz olarak sayılır. Son olarak, SEO ve SEM ajanslarının işi çalıştıkları firmaların web sitelerin öne çıkaracak anahtar kelimeler ve pazarlama stratejileri yapmaktır ama arama motorlarının algoritması sürekli değiştiği için bu stratejilerini düzenli olarak yenilemek ve düzenlemek sonunda kalırlar.

SEM & SEO Ajanslarının İşletmeler İçin Önemi ve Etkisi

Çoğu şeyin internetten çevrimiçi olarak ilerlediği bir çağda şirketinizin internetteki bilirliği elbette çok önemlidir ve SEM ve SEO ajansları bu bilinirliğin artmasına yardımcı olurlar. SEO ve SEM ajansları birlikte çalıştıkları marka ve şirketlerin çevrimiçi bilinirliğini arttırarak hedef kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlarlar ve böylece markaların organik kitlelerini arttırırlar. Bu durum şirket veya markaların sundukları hizmetlerde veya çıkardıkları üründe hızlı bir alım artışına neden olur. Ayrıca, daha hızlı ve etkin analizleri sayesinde sizin SEO optimizasyonlarınız ve SEM kampanyalarınızı inceleyip geliştirebilirler. Gelecekte daha büyük bir önem sahip olacak SEO ve SEM ajanslarıyla şirketinizin yolu ne kadar erken kesişirse o kadar iyidir.

SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

SEO yani ‘’Search Engine Optimization’’ arama motorlarında önce çıkacak ücretsiz arama sonuçları ve bunların kapsamlarıyla ilgili bir terimdir . SEO web sitesi içerikleri düzenlenerek ve ücretsiz, bir oynama yapılmadan kazanılan,sonuçlarla arama motorunda öne çıkmayı kapsar. SEO uzun vadeli bir stratejidir ve sonuçların elde edilmesi uzun bir süre alabilir. Ayrıca, uzun ve karışık bir analiz süreci gerektirir. SEO ücretsiz bir şekilde organik olarak optimize edilip arama sonuçlarında üst taraflarda görünmesini sağlamaktır. Diğer bir taraftan, ‘’Search Engine Marketing’’ olarak geçen SEM ise bazı anahtar kelimeler için ödeme yapılarak arama sonuçlarında ödemesi yapılan web sitesinin üste çıkması anlamına gelir. SEO yöntemine gör çok hızlı bir yöntemdir, uzun zaman bekleyip reklamın görünmesi için farklı stratejiler kurmaya gerek kalmaz çünkü reklam hızlıca görünür olur ve hedef kitlesinin ilgisini çekmeye başlar. SEM reklam şekilleri görsel reklamlardan sözlü reklamlara kadar çeşitlilik gösterebilir. Ancak, tahmin ettiğiniz gibi, SEM kampanyaları SEO için olan maliyetten çok daha fazladır. SEO, web sitesini optimize ederken bir maliyet gerektirebilirken SEM için ise reklamverenlerin tıklama başına ödeme yaptıkları PPC ‘’Pay-Per-Click’’ modelini uygularlar. Buna ek olarak, SEM kampanyalarının maliyeti büyük oranda istenilen anahtar kelimenin rekabet oranına ve tıklama ücretine bağlıdır.

SEM & SEO Ajanslarının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

 • Anahtar Kelime Analizleri ve İncelemesi

SEO ve SEM ajansları sürekli değişen arama motoru pazarlama stratejilerini dikkat ederek incelerler çünkü küçük bir değişim bile sizin dijital görünürlüğünüzü ve satışlarınızı etkileyebilir.

 • Optimizasyon

SEO ajansları arama motorları stratejilerine bağlı olarak içerik üretirler ve başka içeriği arama motorlarının o zamanda uyguladığı stratejilere bağlı olarak optimize ederler.SEM ajansları ise uygulanacak kampanyalara bağlı olarak içerikleri ve çıkarılacak metin reklamlarını yönetirler

 • Link Yönetimi

Bu ajanslar çalıştığı markaların reklam kampanyalarına eklenecek linklerini analiz eder ve temizlerler. Böylece kullanıcı daha hızlı ve pop-up reklamlar çıkmayan bir linkten sayfaya yönlendirilebilir.

 • Geleceğe Uygun Stratejiler

SEO ve SEM ajansları geleceğe dönük dijital pazarlama trendlerini takip ederek bu trendlerin içinden gerçekten potansiyel vaad edenleri seçerler ve çalıştıkları markalara geleceğe yönelik pazarlama stratejileri geliştirler.

 • Eğitim, Geliştirme ve Danışmanlık

Eğer markanızın stratejilerinin geliştirilmesi gerekiyorsa ajanslar sizin markanızın pazarlama ve reklamcılık ekibini eğiterek güncel pazarlama trendleri hakkında bilgi sahibi yapabilirler.

İstanbul'da SEM & SEO Ajansıyla Çalışmanın 5+ Avantajı

İstanbul'daki SEO ve SEM ajansları şirketlere web siteleri hakkında bazı özel faydalar sağlar. Bu avantajlardan markanız için en etkili olanları aşağıda listelenmiş halde verilmiştir.

 • Organik Ziyaretçi Artışı

Bu avantajlardan biri organik ziyaretçi artışıdır. SEO Ajansları sayesinde şirketinizin web sitesi arama motorları sonuçları arasında öne çıkar ve bu durum kullanıcıların daha çok çabuk markanızı fark etmesini ve sitenize tıklayan ziyaretçi trafiğinin düzenli olarak artmasını sağlar.

 • Nokta Atışları

Doğru bir marka yaratma sürecinden geçen her markanın bir hedef kitlesi olmak zorundadır. SEM ajansları sayesinde markanız hedef kitlesindeki anahtar kelimeleri, demografik yapıyı ve maddi gelirdeki insanları daha kolay ve etkili bir şekilde hedefler.

 • Hızlı Etkileşim

SEM ajansları sayesinde olabilecek en hızlı şekilde web sitenizi görünür kılabilirsiniz. Bu avantaj sizin ziyaretçileriniz veya potansiyel kullanıcılarınıza hızlı bir şekilde ulaşıp şirketinizi büyütmenize büyük bir yarar sağlar.

 • Rekabet Avantajı

SEO stratejileri sayesinde rakiplerinizden daha görünür olmak size hiçbir şirketin tekelinde olmayan çok markalı pazarda büyük bir avantaj sağlar. Bu sayede rakiplerinizle aranızdaki farkı açıp onları geride bırakabilirsiniz.

 • Bütçe Kontrolü

SEM kampanyalarında tıklama başına belirli bir oranda ödeme aldıkları için bütçenizin ne kadarını verimli ve etkili bir şekilde bu kampanyaya harcadığınızı analiz edebilirsiniz.

 • Deneyim ve Uzman Altyapı

SEO ve SEM ajanslarının uzman altyapıları sayesinde hangi durumda markanızın nasıl bir yol izlemesi gerektiğine daha rahat karar verebilirsiniz. Aynı zamanda, bu ajanslar deneyimleri sayesinde markanızın kampanyalarını ve stratejilerini en iyi şekilde optimize edebilir.

İstanbul'da SEM & SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

İstanbul’da SEM & SEO ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken 5 konuyu sizin için listeledik:

 • İletişim

SEO veya SEM ajansınızı seçerken en dikkatli olunması gereken konulardan biri ajansla markanız arasındaki iletişimin uyumudur. Eğer marka ve ajans birbirlerini anlamaz ise bu çıkarılacak kampanyalar ve düzenlenecek stratejiler için büyük bir sorun çıkarabilir.

 • Etik Değerlere Uyum

Ajansın etik değerlerini belirlemesi, uyması ve bu değerlerin korunmasına özen göstermesi çok önemlidir çünkü kendi etik kurallarına özen göstermeyen bir kurum sizin şirketinizin veya pazarın etik değerlerini de önemsemeyebilir.

 • Teknoloji ve Altyapı

SEO ve SEM ajanslarının güncel teknolojik yöntemleri kullandığından emin olmak markanızı ilerde birçok problemden kurtarabilir. Dijital marka pazarlama stratejileri sürekli değiştiği için destek alınacak ajansların da bunu takip edecek teknolojik ekipmana sahip olması çok önemlidir.

 • Uzmanlık Alanları

Çalışacağınız SEO ve SEM ajansının uzmanlık alanını görmek ve sizin destek alacağınız konuyla uyumluluğuna bakmak ilerde dijital pazarlama stratejinizi etkileyecek bir durumdur. Bazı ajanslar bazı konularda çok başarılı bir geçmişe sahip olabilir ama bu sizin destek alacağınız konuda da iyi olacakları anlamına gelmez.

 • İş deneyimi

Eski müşterilerinin referanslarına bakarak çalışacağınız ajansı seçmek belki de dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alır. Aynı zamanda, eski ve köklü bir SEO ve SEM ajansı olması size sizi ilerletecekleri strateji hakkında bir güven sağlar.

SEM & SEO Ajansı Fiyatını Etkileyen 4 Faktör

 • Rekabet Oranı

Markanızın faaliyet gösterdiği sektördeki rekabet ortamı yoğun ve pazarı domine eden bir marka olmaması güçlü bir rekabet ortamına yol açar. Yüksek rekabet ortamı olan sektörlerdeki anahtar kelimelerin maliyeti artabilir.

 • Anahtar Kelime Seçimleri

Potansiyel kullanıcılarının aradıkları ürünleri hangi anahtar kelimeyi kullanarak yaptığının oranı gösteren analizler sayesinde en çok kullanılan anahtar kelimelerin maliyetleri artabilir. 

 • Hedeflenen Demografik Yapılar

Hedeflenen demografik yapı özelleştirildikçe belirlenen maliyet fiyatı artabilir. Hedef kitlenin cinsiyeti, hangi yaş grubuna veya hangi sosyal-ekonomik sınıfa ait olacağı seçildikçe ajansların hizmetleri için alacağı ücretler artabilir.

 • Reklam Kampanyası Formatı

SEM kampanyaları için geçerli olan bu faktör reklam kampanyasının yayınlanması için seçilen google ads gibi platformlara bağlıdır. Aynı zamanda,reklam kampanyalarının formatına, daha açıklayıcı olarak reklam kampanyalarının görsel, video veya metinsel olmasına, bağlıdır.

SEM Hizmeti Neden Alınmalıdır?

SEM kampanyaları web sitenizin ve reklamlarınızın görünürlüğünü hızlı ve etkin bir şekilde arttırarak markanızın görünürlüğünün artmasını sağlarlar. SEM kampanyalarının ne kadar etkileşim ve tıklama aldığı her zaman kesin ve doğru şekilde analiz edilebilir. Bu incelemenin doğrultusunda SEM kampanyaları tıklama başına ücret alarak şirketinizin bütçe planlamasını verimli bir şekilde yönetmenize olanak sağlar. Ayrıca, SEM kampanyaları tasarlanan reklam kampanyalarının belirli demografik yapıları, coğrafi bölgeleri ve anahtar kelimeleri hedeflemesini sağlar. Bu durum reklam kampanyalarınızın doğrudan hedeflenen tüketici kitlesine ulaşmasını sağlar.

SEO Hizmeti Neden Alınmalıdır?

SEO hizmeti web sitenizi arama motorunda daha üst sıralara alarak sitenizin organik bir şekilde ziyaretçi kazanmasını sağlar. Web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesi ise kullanıcılar açısından sizin diğer sitelere göre daha güvenilebilir ve baskın olduğunuzu gösterir. Buna bağlı olarak, SEO hizmetleri, eski nesil reklamcılık hizmetlerinden çok daha uygun bir ücret talep ederler. Web sitenizin potansiyelini gerçekleştirmesine daha uygun bir ücret karşılığında yardım ederler.

SEM Hizmetinin Sonuçları Ne Kadar Süre İçerisinde Görülür?

SEM kampanyalarının sonuçları genel olarak daha kısa bir süre içerisinde görülür. Kampanya başladıktan kısa bir süre sonra ilk sonuçlar gözle görülür şekilde ortaya çıkmaya başlar. Ancak, daha etkili ve uzun vadeli sonuçlara ulaşmak için SEM stratejileri de düzenli bir çaba ve ilgi isterler. Sürekli değişen arama motoru algoritmalarına uyum sağlamak için SEM startejileri düzenli değişim gerektirir. Kampanyalar sürekli izlenmeli ve algoritmanın durumuna bağlı olarak kampanyanın anahtar kelimeleri değiştirilmelidir.

SEO Hizmetinin Sonuçları Ne Kadar Süre İçerisinde Görülür?

SEO stratejileri genel olarak uzun vadeyi kapsar. Şirketinizin web sitesinin daha uzun sürelerde daha kalıcı bir yer kazanması için mantıklı olan stratejiler SEO stratejileridir. İlk düzenlemelerin sonuçları birkaç ay içinde görülecek hale gelir. SEO stratejileri sürekli çaba gerektirecek bir süreci kapsar ancak uzun vadeli başarının temeli olarak görünür. İyi SEO stratejileri markanızın sanal dünyadaki görünürlüğünü tamamen değiştirebilir ve potansiyel kullanıcılarınzın sizi daha hızlı fark etmesini sağlayarak rakip firmalarınıza fark atmanızı sağlar.

İstanbul'daki En İyi SEM & SEO Ajanslarının Fiyat Tablosu

Ajans Ortalama Fiyat

360 Stradigi

10000+

Adflex Medya

10000+

AdGo Digital

10000+

ASSA Digital & Creative

10000+

BCWorks

10000+

Bigbang Dijital

10000+

Brainworks

10000+

Buzul Teknoloji

10000+

Click & Count

10000+

SEO Art

10000+

Roipublic

10000+

Simur Digital

10000+

SEM & SEO Ajansında Kimler Çalışır ve Görevleri Nelerdir?

 • SEM Uzmanı

SEM uzmanı tasarlanan kampanyanın etkileşimini izleme, bütçe ayarlama, anahtar kelime seçimi ve seçilen anahtar kelimelere oluşturulacak metin yazısından sorumludur. Genel olarak reklam kampanyalarının çıkış süreci ve var olan reklam kampanyalarının optimizasyonu ile ilgilenir.

 • SEO Uzmanı

Kullanılacak anahtar kelimelerinin bulunması, web sitesinin içerik optimizasyonu ve sitenin organik arama sonuçlarında üstte çıkması üzerinde çalışan kişidir.

 • Backlink Uzmanı

Bu kişi web sitenizin linklerini güçlendirmek için çalışan kişidir. Yüksek kalitede hızlı bağlantılar oluşturur ve eski bağlantılardaki hataları temizler.

 • Web Geliştirici

Teknik SEO işleri ile ilgilenir. Web sitesinin mobil uyumluluğunu sağlayan, sayfa yapısı optimizasyonunu yapan ve sitenin hızını artırılması ile uğraşan kişidir.

 • İçerik Yazarları

İçerikleri SEO için uygun bir şekilde düzenlerler. Kaliteli ve yaratıcı blog veya ürün yazıları oluşturarak ziyaretçilerin sitede kaldığı süreyi arttırırlar. Aynı zamanda, yazdıkları içeriklerle web sitesini detaylandırır.