Kullanıcıların Mobil Sitelerden Beklentileri

Konular, Mobil Pazarlama 20 Tem 2015
Kullanıcıların Mobil Sitelerden Beklentileri

Mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek her an her yerde aradığı bilgilere erişmek isteyen kullanıcıları yakalamak için büyük önem taşıyor.

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan akıllı cihazlar, gündelik alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Nerede olursak olalım anlık olarak istediğimiz bilgilere erişebiliyor, pek çok kanaldan sürekli olarak iletişim halinde kalabiliyoruz. Akıllı cihazlar ile internetin yoğun olarak kullanılmaya başlaması web sitelerinin de mobil kullanıma uygun şekilde dönüşmesini sağladı.

Web sitelerinin mobil uyumlu olarak dönüştürülmesi ve mobil site tasarımlarının artması kullanıcıların mobil deneyimden beklentilerini de şekillendiren bir etmen oldu. Kullanıcılar artık mobilden bir siteyi ziyaret ettiklerinde birçok yönden kusursuz bir kullanıcı deneyimi beklentisi taşıyor.

Mobil sitelerin yüklenme hızı ve kullanım kolaylığı kullanıcıların bir sonraki ziyaretlerini ve sitede kalma sürelerini belirliyor. Tüketiciler hız ve kolaylık açısından mobil cihazları kullanmayı tercih ediyor. Google tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre mobil aramaların %80’i kullanıcıların bilgisayar ya da başka cihazlara erişimleri varken yapılıyor.

Pazarlamacıların tüketicilere ulaşabilmesi ve dikkatlerini çekebilmesi için en iyi yol, kullanıcıların ihtiyaç duydukları anda aradıklarını kolayca bulabileceği mobil uyumlu bir siteye sahip olmaları.

google mobil uyumluluk

Mobil Aramada Değişimler

Bir web sitesinin mobil uyumlu olmaması, mobil kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor. Mobil kullanımda ve aramalarda kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlayan Google, Nisan ayında arama algoritmasını mobil uyumlu web sitelerinin öncelikli olarak konumlandırılmasını sağlayacak şekilde değiştirdiğini duyurmuştu. Bu değişim de web tasarımda mobil uyumluluğu bir zorunluluk haline getirdi.

Kullanıcı Aramalarında UX Büyük Önem Taşıyor

Google’ın Kanadalı kullanıcılarla gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarına göre; mobil aramaların %41’i belirli bir amaca yönelik olarak gerçekleştiriliyor ve %75’i 1 saat içinde tamamlanıyor. Bu anlar pazarlamacılar için büyük bir öneme sahip. Çünkü aradıkları sitelerde istediklerini bulamayan kullanıcılar zamanlarının önemli bir kısmında başka siteleri deniyor. Markaların kullanıcıların mobil cihazlardan arama yaparken neden web sitelerini ziyaret ettiğini anlamaları ve kullanıcıların gerçekleştirmek istediği etkinliği kolay ve hızlıca gerçekleştirebilmelerini sağlamaları gerekiyor.

mobil kullanıcı deneyimi

Mobil Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin Basit Yollar

Google’ın araştırma sonuçlarına göre, Kanadalı tüketiciler detaylı arama ve analizler söz konusu olduğunda masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarını kullanıyor. Mobil cihazlardan arama yaparken ise çabukluk ve kolaylığa önem veriyor. Mobil cihaz kullanımının sunduğu hız ve kolaylığı alışkanlık haline getiren kullanıcıların %57’si, bir sitenin yüklenme süresinin 3 saniyenin üzerinde olması halinde, siteden çıkacaklarını söylüyor.

Hızlı yüklenme ve gelişmiş arama sıralaması tüketici etkileşimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek için yazı veya numara eklenmesi gereken yerlerde tuş takımı pop-up’ının hemen çıkması ya da açık adres yerine posta kodu istemek gibi küçük değişikliklerin de katkısı olacaktır. Web sitenizin farklı mobil cihazlar ve mobil tarayıcılarda nasıl göründüğünü incelemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca, Mobil Uyumluluk İçin Faydalı Öneriler başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Mobil cihazların aramalarda kullanım oranı giderek artarken, kullanıcılar da web sitelerinin mobil dostu olmasını ve iyi bir deneyim sunmasını bekliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mobil Optimizasyon İçin Faydalı Öneriler WordPress Tabanlı Siteler İçin SEO Önerileri →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.