28 Nis 15
menu icon SEO & SEM menu icon D/A

Mobil Uyumluluk İçin Faydalı Öneriler

Mobil Uyumluluk İçin Faydalı Öneriler
Google tarafından yapılan son güncelleme ile web sitelerinin mobil aramalarda üst sıralarda çıkabilmesi için mobil uyumluluk kriterlerine uygun olması zorunlu hale geldi. Bu yılın başlarında web sitelerindeki mobil uyumluluk özelliğini bir sıralama şartı olarak genişleteceğini duyuran Google, 21 Nisan itibariyle yeni algoritmasını hayata geçirdi. Google’ın sıralamada üst sıralarda yer almak için manipülatif teknikler kullananları engellemek amacıyla piyasaya sürdüğü Penguen algoritması, aramaları küresel anlamda %4 etkilerken; web’i spam içeriklerden temizlemek amacıyla devreye sokulan Panda algoritmasının etkisi ise %12 olmuştu. Dolayısıyla mobil uyumluluk şartı arayan bu algoritma, web sitesi sahibi olan kullanıcılar ve markalar için oldukça önemli. Google'ın web sitelerinin arama sonuçlarında bulunma ve üst sıralarda yer alma koşullarını değiştiren Mobil Uyumluluk Güncellemesi (Mobilegeddon) ; mobil uyumlu web sitelerini sıralama öncelik vererek ödüllendirmeye başladı. Mobilegeddon, markaların mobil uyumlu web sitelerine sahip olmalarının ne kadar önemli olduğunu vurgularken; mobil kullanımın geçtiğimiz birkaç yılda büyük oranda artış göstermesi ve kullanıcıların zamanlarının çoğunu mobil cihazlarda online olarak geçirmesi, markaları da bu yeni algoritmayı anlamaları ve en iyi şekilde uyum sağlamalarını zorunlu hale getirdi. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak web sitenizi Mobilegeddon’a uyumlu hale getirebilir ve kullanıcılara sunduğunuz kaliteli deneyim ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.
Mobil Kurulum Responsive Tasarım Responsive web tasarım, mobil uyumluluğu hedefleyen web siteleri için en iyi seçenektir. Responsive tasarım ile aynı URL, hangi cihaz kullanılırsa kullanılsın HTML’i aynı şekilde gösterir. Yani web siteniz kullanılan cihazın ekran boyutuna bağlı olarak, içeriği doğru bir şekilde görüntüler ve kullanıcıya doğru bir deneyim sunar. Web siteniz responsive ise daha hızlı yüklenir; kullanıcıların içerikleri daha kolay bulmasını, paylaşmasını ve bağlantı vermesini sağlar. Ayrıca Google’ın ana tarayıcısı Googlebot’un web içeriklerini daha hızlı ve etkili bir şekilde toplayıp index’leyebilmesine imkan verir. Responsive tasarımların detaylı faydaları ile ilgili ayrıca Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Mobil site Web sitesini responsive hale getirmekten daha az tercih edilen bir yöntem olsa da; tamamen ayrı bir mobil site, mobil optimizasyonun ilk yöntemlerinden biridir. Mobil siteler Google’ın mobil uyumluluk şartını karşılar. Ancak iki web sitesi içeriğinin aynı şekilde sürdürülmesi ve Google’ın iki versiyonun da içeriklerini toplayıp index’lemesi gerekeceği için en iyi seçenek değildir. Mobil sitelerde Google hangi cihazın kullanıldığını belirlemeye çalışır ve doğru bir şekilde yönlendirme yapar. Fakat bir mobil bağlantı paylaşıldığında ve masaüstünden bu bağlantıya tıklandığında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Mobil uyumluluk konusunda tercihiniz mobil site ise Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural başlıklı yazımızı da incelemenizi öneririz. Dinamik Hizmet Responsive tasarlanmış bir web sitesinde olduğu gibi, adaptive (uyarlanabilir) web tasarım yaklaşımı da aynı URL’yi kullanarak çalışır. İkisinin farkı, adaptive tasarımlı bir web sitesi mobil cihazda açıldığında HTML’in değişmesidir. Dinamik sunucu bir kullanıcı aracısı ile çalışarak, içeriğin görüntülendiği cihazı tespit eder ve ona göre görüntüleme sağlar. Bu yaklaşımdaki ana problem kullanıcı aracısı tespitinin hata ile sonuçlanabilme ihtimalinin olmasıdır. Bu nedenle adaptive tasarım Google’ın mobil uyumluluk şartlarını sağlasa da responsive tasarım kadar iyi bir seçenek değildir. mobil uyumluluk markalar
Mobil Optimizasyon Mobil SEO Web sitenizi Google’ın mobil uyumluluk güncellemesine uygun hale getirmek için birçok mobil SEO önerisi bulmanız mümkündür. Mobil SEO için öncelikle tüm mobil cihazlarda açılabilecek içerikler kullanın. CSS, JavaScript ve imaj dosyalarını engellemeyin ve sayfanızın yüklenme hızını yükseltin. Flash gibi mobil kullanıma uygun olmayan yazılımlardan kaçının ve yeniden yönlendirmelerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. İyi bir kullanıcı deneyimi için ayrıca diğer mobil sayfalara dikkat çeken ilgisiz çapraz bağlantılardan ve hatalı yönlendirmelerden de kaçınmak gerekiyor. İçerik Optimizasyonu Mobil cihazların küçük ekranlı olması göz önünde bulundurularak, içeriklerin mobil için görüntülenebilecek şekilde oluşturulması gerekiyor. İçeriklere kısa ve bilgilendirici başlıklar verilmesi, zoom yapılmasına gerek kalmadan okunabilecek yazı karakteri kullanılması ve kolayca tıklanabilmesi için linklerin metinden ayrı yerleştirilmesi kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır. Okuyucuların metni okurken zorlanmamaları ve sayfayı sürekli kaydırmak zorunda kalmamaları için içeriğin yapısı ve tasarımı hakkında düşünmeniz gerekir. Metin için önemli bilgilerin ilk birkaç satırda verilmesine ve metnin olabildiğince kısa ve ilgi çekici olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin içeriğinize eylem çağrısı yerleştirmeyi unutmamalısınız çünkü birçok okuyucu sayfayı sonuna kadar okumayacaktır. Görsel içerik olarak detaya dikkat çekmek için kırpılmış imaj kullanmak ve imajları SEO’ya uygun olarak optimize etmek için alt-tag eklemek önemlidir. Mobil ekranlara uygun olmayan sabit boyutlu görsel kullanımından kaçınılmalı, görseller responsive olmalıdır. E-ticaret Online perakendecilerin web sitelerini mobil kullanım için optimize etmeleri büyük önem taşıyor. Çünkü yapacakları birkaç değişiklikle dönüşüm oranlarını artırmaları mümkündür. Bir mobil e-ticaret sitesinde kullanıcının gezintisi en önemli parçayı oluşturur. Tüketici gitmek istediği sayfalara kolayca gidemiyorsa, bir ürün yanlışlıkla alışveriş sepetine ekleniyorsa ve düzeltmede zorluk yaşıyorsa o sayfayı kapatacaktır. Menüyü basitleştirmek, sadece dikey kaydırmayı kullanmak, tam boyutlu ürün görselleri ve tek tıkla ödeme çözümü sunmak kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılabilecek yöntemlerdir. Özellikle e-ticaret sitelerinde tasarım ve fonksiyonellik kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemlidir. Bu konuda ayrıca Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
Web Sitenizi İzleyin Google Web Yöneticisi Araçları’nda yer alan Mobil Kullanılabilirlik Raporu'nu web sitesi içeriklerinin toplanmasında karşılaşılan hataları kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi sayfa sayfa kontrol etmek için Mobil Uyumluluk Testi’nden faydalanabilirsiniz. Web sitesinin mevcut performansını mobil uyumlu hale getirmeden önce değerlendirerek, bir hafta gibi bir süre sonunda yeniden gözden geçirdiğinizde web sitenizin değişimden etkilenip etkilenmediğini görebilir ya da daha iyi optimize edilebilmesi için nelerin yapılabileceğini belirleyebilirsiniz. Google Analytics, mobilden gelen trafiği izlemek ve web sitenizdeki kullanıcı davranışlarını eskiye göre karşılaştırmak için kullanılabilir. Bu sayede kullanıcıların herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığını görebilir ya da takıldıkları belirli sayfaları belirleyerek çözüm üretebilirsiniz.
Sonuç Mobil uyumluluk, markalara ve kullanıcılara fayda sağlayacak bir değişimdir. Markalar, bu mobil algoritmayı kavrayıp benimsemeli ve en iyi şekilde faydalanmak için web sitelerini hazırlamalıdır. Google’ın yeni algoritmasına temkinli bir şekilde yaklaşılsa da; web siteleri markaya ve kullanıcılara fayda sağlayacak şekilde optimize edildiğinde, dönüşümü yükselecektir.
Etiketler:

İlgili Haberler

Danfoss'tan Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklık
Danfoss'tan Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklık
Devamını Oku >
Google’ın En Yetenekli Yapay Zeka Modeli Gemini’de Yeni Dönem Başlıyor
Yapay Zeka menu icon
9 Şub 24
Google’ın En Yetenekli Yapay Zeka Modeli Gemini’de Yeni Dönem Başlıyor
Devamını Oku >
Pazarlamacılar İçin En Faydalı Google Araçları
Web Araçları menu icon
16 Nis 15
Pazarlamacılar İçin En Faydalı Google Araçları
Devamını Oku >
Google Fiber İle Hedefli TV Reklamı Devri Açılıyor!
Google Fiber İle Hedefli TV Reklamı Devri Açılıyor!
Devamını Oku >
Semantik Arama İçin SEO Önerileri
SEO & SEM menu icon
2 Mar 15
Semantik Arama İçin SEO Önerileri
Devamını Oku >
Google Arama Sonuçlarında Mobil Uyumlu Sitelere Öncelik Verecek
Google Arama Sonuçlarında Mobil Uyumlu Sitelere Öncelik Verecek
Devamını Oku >
Google Sosyal Medyaya Direkt Link Verecek!
Google Sosyal Medyaya Direkt Link Verecek!
Devamını Oku >
Superbrands 2014: Türkiye'nin Süper Markaları Açıklandı!
Superbrands 2014: Türkiye'nin Süper Markaları Açıklandı!
Devamını Oku >