Mobil Pazarlama Stratejileri İçin Online Videonun Önemi

Konular, Mobil Pazarlama 20 May 2015
Mobil Pazarlama Stratejileri İçin Online Videonun Önemi

Başarılı mobil pazarlama stratejileri oluşturabilen markalar, kullanıcıların hızlı bir şekilde sahip olma deneyimini kolaylaştırıyor.

Tüketiciler ne zaman bir şeye ihtiyaç duysa veya istese, refleks olarak telefonlarına sığınıyor ve doğru cevabı hemen öğrenmeye çalışıyor. Peki bu cevap, firmaların anında verebildikleri bir cevap mı? Son yapılan araştırmalara göre öyle.

Mobil kullanıcılar, markalarla bağlantılı videoları izlemeyi ve paylaşmayı seviyor. İçinde bulunduğumuz mobil çağda tüketiciler, anların gerçekliğinden çok gün boyunca mikro anlardan yaptıkları sayısız çıkarımları keşfediyor. Sorunlarını çözmek, ürün arama ve karar verme aşamalarını bu yolla çözüyorlar. Bu mikro anlar; tüketicilerin kalpleri, akılları ve cüzdanları için yeni bir savaş alanı haline dönüşmüş durumda.


Akıllı telefon kullanıcıları paylaşım yapmayı daha çok seviyor.

Gün geçtikçe insanların video izlerken yaşadıkları mutluluğa şahit oluyoruz. Mobil video izlenebilen cihazların, küçük ama güçlü ekranlarında derin etkilere sahip olduklarını görüyoruz. Youtube’dan alınan verilere göre, genel izleyicilerin %50’sinin mobil cihazlardan faydalandıkları görünüyor. İnsanlar mobil cihazları, televizyona oranla iki kat daha fazla odaklanmış halde izliyor. Bu durum bize mobil cihazların, ikinci veya üçüncü değil, birinci ekran olarak tercih edildiklerini anlatıyor.

Son araştırmalar, mobil videoların oluşturduğu bu coşkunun markalarda nasıl karşılık bulduğunu gözler önüne seriyor. Video izlemek için akıllı telefon kullananların izlemekten, paylaşmaktan ve markalarla ilişkili reklamlar görmekten hoşnut oldukları ortaya çıkıyor. Ayrıca muadili videoları, masaüstü bilgisayar ya da televizyonda izlerken, içerikten daha az etkilendikleri görülüyor.

online video mobile

Araştırmalarda, insanların masaüstü bilgisayarlar veya televizyonlarda reklam izlemek yerine, 1.4 oranında telefondan reklam izlemeyi tercih ettiklerini görüyoruz. Ayrıca, telefonlarından reklam izleyen kullanıcılar, diğer reklam izleme yöntemlerine göre daha fazla paylaşım eğilimi gösteriyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının izledikleri reklamları paylaşma oranı, masaüstü bilgisayar kullanıcılarından reklam paylaşma oranından tam 1.8 kat daha fazla. Ayrıca, çevrimdışıyken reklam paylaşma olasılıkları da daha yüksek. Akıllı telefonlarında video reklam izleyen kullanıcıların, TV’lerden reklam izleyen kullanıcılara oranla, reklam içeriği hakkında konuşma isteği de tam 1.6 kat daha fazla.


Mobil bağlantı daha kişisel ve derin olsa da tüketicilere seçme hakkı verilmeli.

Yapılan araştırmalarda reklamları izlemek ve paylaşmak anlamında karşılaştığımız bir başka sonuç ise akıllı telefonların TV’ye oranla 2 kat daha fazla kişisel bağlantı duygusu hissettirmesi. Akıllı telefon kullanıcılarının kendi akıllı telefonlarından video izlemesi, eylemin doğası gereği daha sezgisel. Bu durum akıllı telefonların, TV ve masaüstü bilgisayarlara göre daha kişisel deneyimler sunduğunu gösteriyor. Bu sebeple, markaların daha kişisel bağlantılar kurmak için video reklamlarında akıllı telefonları daha çok tercih etmeleri doğal görünüyor.

Bu da markaların, akıllı telefon kullanıcıları için daha duyarlı olması gerektiğinin en güzel kanıtı. Diğer taraftan kullanıcılarına saygı duyduklarını göstermeleri için, onlara seçim şansı vermeleri de resmen bir ön koşul. Akıllı telefon kullanıcısı, reklam atlamanın bir seçenek olmasının önemli olduğunu düşünüyor.

mobil pazarlama stratejileri için online video

Reklam atlama seçeneğinin sadece izleyiciler için değil, markalar için de iyi bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta doğru izleyicinin doğru reklama ulaşması daha kolay bir hale geliyor. Örneğin Rosetta Stone, TrueView’de farklı video izleyicilerinin farklı testlerinde küçük bir görüntü oluşturdu. Youtube’daki ilk reklam sürümünün ardından Youtube, Künye reklamlarla mobil reklamlarda daha fazla izleyiciye ulaştı. İki seçenekli bir reklam yaklaşımından sonra kalan aboneliklerde %51’lik bir artış ve markalar için mobil trafiğin 10 kat daha arttığı gözleniyor.

Bir refleksle mikro anlarımız, ihtiyaç arzusuyla cihazlarımızı açmaya zorluyor. Bu genellikle ürünler veya hizmetler ile ilgili oluyor. Gün geçtikçe, mobil videolar bu ihtiyacın giderilmesinde büyük rol oynuyor. Akıllı telefonlardan mobil video izleyen kullanıcıların %50’den fazlası, ürün ve hizmet alımında, mobil video reklamların etkili olduğunu belirtiyor. Hatta akıllı telefonlar yavaş yavaş mağaza alışveriş asistanı olmaya başlamış görünüyor.


Sonuç

Video izleyen tüketiciler için markaların başlıca yapması gereken şey, tüketicilerin ihtiyaçlarını anlamak ve çözmek. “Nasıl Yapılır” videoları veya ilginç videolar iyi sonuç verecektir. Yine de markaların belli mobil pazarlama stratejileri kullanması gerekiyor. Bu, kullanıcıların hızlı bir şekilde sahip olma deneyimi yaşamalarını kolaylaştırıyor.

Artık tüketiciler, telefonlarında video izleyebilmek adına daha fazla arayış içerisindeler. İyi haber ise, markaların mobil dünyada bir yerinin olduğu gerçeği. Mobil izleyiciler, TV ve masaüstü bilgisayarlardan çok paylaşmak, marka reklamlarına ulaşmak ve hızlı karar alabilmek için mobil cihazlara bağlılar. Eğer markalar, tüketicilerin mikro anlarına saygı gösterir ve alaka-seçim aşamalarındaki beklentileri karşılarsa, kazançlı çıkabilirler.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Faydalı Facebook Reklam Yönetim Araçları Ajanslar İçin .Agency Alan Adı Almanın Avantajları Ve Dezavantajları →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.