2015 İçin Önemli Mobil Pazarlama Trendleri

2015 İçin Önemli Mobil Pazarlama Trendleri
2015’in öne çıkan mobil pazarlama trendleri, markaların tüketicileri daha iyi tanımasını ve tüketici ihtiyaçları doğrultusunda strateji geliştirmesini gerektirecek. Günümüz mobil kullanıcıları önceki yıllara kıyasla daha etkileşim içinde ve daha kontrollü tüketiciler haline geldi. Bu durum 2015 yılında da mobil pazarlama stratejilerini etkileyecek ve dolayısıyla markaların pazarlama planlarında tüketici eğilimlerini takip ederek, stratejilerini onların taleplerine göre şekillendirmelerini gerektirecek. Hedef kitleniz ile etkileşim içinde bulunmanız ve anlamlı veriler elde etmeniz için planlarınızın da bu doğrultuda olması gerekiyor. Bu aşamada size yardımcı olacak ve 2015 için önemli mobil pazarlama trendleri ve bu trendlere uyum sağlamak için uygulayabileceğiniz stratejileri bir araya getirdik.
1. Mobil tüketicileri ve hedef kitlenizi tanıyın. 2015 yılının en önemli trendi, mobil tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının belirleyerek, doğru reklamlarla karşılarına çıkmak olacak. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayan bir pazarlama stratejisi, her alanda olduğu gibi mobilde de etkili olmayacak. AdVid araştırmalarına göre mobil tüketiciler 4 gruba ayrılıyor:
  • Pazarlama bağışıklığı kazanmış tüketiciler: Mobil pazarlamadan neredeyse hiç etkilenmeyecek olan tüketiciler.
  • Umursamazlar: Reklamlar hakkında kararsız olup, satışla sonuçlanacak eylemde bulunmayanlar. Kısaca dönüştüremedikleriniz.
  • Kontrolcüler: Pazarlama çalışmalarından memnun olan fakat maruz kaldıkları reklamlar üzerinde kontrol isteyenler.
  • Pazarlama sevenler: Pazarlama çalışmalarını seven ve karşılarına çıkan reklamlar üzerinde kontrolcü olmakla ilgilenmeyenler.
Bu 4 grupta listelenen mobil kullanıcı kitlesine ulaşabilmek için; tüketicilerin onayı doğrultusunda pazarlama yapmalı, tüketicileri anlamalı, hedef kitlenizi çok iyi tanımalı ve doğru kişilere, doğru mesajı doğru anda iletmelisiniz.
  Bu verilere göre mobil pazarlamada hedef kitlenizin yaklaşık dörtte birinin dikkatini çekebilirken, doğru uygulanan bir strateji ile mobil tüketicilerin neredeyse yarısına ulaşabilirsiniz.
2. Tüketicilere etkileşim ve cevap için fırsat verin. Kullanıcılar pazarlama çalışmalarına ve reklamlara cevap vermek için özerkliklerini koruma eğilimindedir. AdVid araştırma raporlarına göre ankete katılan tüketicilerin %95’i kendilerinin onayı olmadan telefonlarına gelen pazarlama mesajlarından rahatsız olduklarını belirtiyor. Mobil pazarlama çalışmalarınız için kullanıcıların onayını alın. Onay için ise kullanıcıları buna teşvik edecek özel kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Mobil pazarlama çalışmaları için müşterilerin onayını almak, daha fazla etkileşim ile sonuçlanacaktır. Ayrıca pazarlama çalışmalarına olumlu tepki veren kullanıcıları da ödüllendirerek, çabalarınızı bir adım ileriye götürebilirsiniz.
3. Hedef kitlenizi daha iyi tanımak üzere etkileşime geçin ve kullanıcı deneyimini kişiselleştirin. Kullanıcıların isteklerini anlamak için elinizde teknoloji varken tahmin etmeye çalışmayın. Mobil pazarlama stratejinizi özelleştirmek, hedef kitlenize erişim konusunda size yardımcı olacaktır. Pazarlama stratejinizi hedef kitlenizi tanımlayıp, onlarla etkileşime geçmeden uygulayarak kaynaklarınızı boşa harcamayın. Kullanıcı deneyimini yerel reklamlar, doğru zaman ve onlara tanıyacağınız reklam seçme fırsatı ile kişiselleştirin. Böylece mümkün olan en iyi deneyimi sunabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
4. Hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu bilgilere hangi kanalda ulaştığını belirleyin ve tutarlı bir deneyim sunun. Bugünün tüketicileri kullandığı birden fazla kanal arasında sık sık geçiş yapmaktadır. Marka imajınızın zarar görmemesi için tüketiciye tük kanallar üzerinden tutarlı mesajlarla ulaşın. Birden fazla cihaz kullanan tüketiciler için kullandığınız görseller farklı ekran boyutlarına duyarlı (responsive) olmalıdır. Bunun dışında; sunduğunuz içeriğin de mobilde, masaüstü bir cihazda olduğundan daha uzun ve daha sıkıcı görünebileceğini unutmayın. 2015 mobil pazarlama
5. Entegre dijital deneyimler oluşturun. Tüketicilerin kullandığı cihazların çeşitlenmesi sonucu entegre dijital pazarlama çalışmaları yapan Coca-Cola, Red Bull, Domino’s gibi markalar büyük başarı elde ettiler. Unutmayın ki kullanıcıların dijital deneyimleri izole edilmiş değildir. Bu nedenle tüketicilere planlama doğrultusunda birden fazla kanaldan ulaşmak gerekir. Bunun başarılı örneklerinden biri markalar için mobil uygulama geliştirilmesi olmuştur. Markalar tüketicilere her kanaldan doğru mesajı ileterek yadsınamaz bir marka ederi (Brand Equity) yaratabilir. Bu durum genel pazarlama stratejisine de ciddi katkı sağlar. Markanızın tüketicilerin kullanımına sunduğu mobil uygulamalar ile ihtiyaçlar doğrultusunda bir hizmet sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uygulama üzerinden elde edeceğiniz değerli verileri kullanarak genel pazarlama stratejinizin gelişimine katkıda bululnabilirsiniz.
2015 yılında mobil ortamlar pazarlamacılar için büyük bir pazar yeri haline gelecek. Fakat bunun iyi yanı trendleri takip etmek ve tüketicileri tanımak konusunda daha verimli bilgiler elde edilebilecek olmasıdır. Bu sürece yeni bakış açıları ile yaklaşarak mobil pazarlama kampanyalarınızda hedef kitlenizle olan etkileşiminizi artırabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya pazarlama stratejileriniz için 2015 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Haberler

Mobil E-ticaret için Kullanılabilirlik İpuçları
Mobil E-ticaret için Kullanılabilirlik İpuçları
Devamını Oku >
Digital Turbine, Scope3 ile İş Birliği Yaparak Çevre Dostu Mobil Reklam Çözümleri Sunacak
Digital Turbine, Scope3 ile İş Birliği Yaparak Çevre Dostu Mobil Reklam Çözümleri Sunacak
Devamını Oku >
Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural
Mobil Pazarlama menu icon
25 Kas 14
Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural
Devamını Oku >
App Store'da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler
Mobil Pazarlama menu icon
12 Eyl 14
App Store'da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler
Devamını Oku >
Mobil Arayüz Tasarımı Önerileri
Mobil Arayüz Tasarımı Önerileri
Devamını Oku >
Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler
Mobil Pazarlama menu icon
1 Ağu 14
Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler
Devamını Oku >
Yeni Nesil Arabalarda Yerleşik Tablet Kullanımı Artıyor!
Mobil Pazarlama menu icon
26 Şub 14
Yeni Nesil Arabalarda Yerleşik Tablet Kullanımı Artıyor!
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama menu icon
12 Şub 14
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Devamını Oku >