Mobil Arayüz Tasarımları İçin Tipografi Kuralları

Mobil Arayüz Tasarımları İçin Tipografi Kuralları
Mobil arayüz tasarımları için tipografi kullanımı teknolojiyle birlikte değişime devam eden ve güncellenmesi gereken bir konudur. Muhtemelen iyi tipografinin görünmez olduğunu daha önce duymuşsunuzdur. En doğru ifadeyle iyi tipografi zahmetsiz okunandır diyebiliriz. Göz bir satır boyunca gezinir, sekme denen atlayışlar yapar. Aslında harfleri ve hatta kelimeleri okumazsınız, kelime bölümlerini okursunuz ve beyniniz bulmayı umduğu anlam için boşlukları doldurur. Beyin şaşırırsa, gözü tekrar göreve gönderir ve çıkarılan anlamın doğruluğunu kontrol eder. İyi tipografi, düzgün bir akış oluşturarak gözlerin satır boyunca yaptığı işi kolaylaştırır. Mobil cihazlar, tipografi yapan bir tararımcı için doğal zorluklara sahiptir; alan sınırlı ve ortam ışığı genellikle zayıftır. Fakat basit ayarlamalar yaparak, mobil cihazlarda okunabilirliği artırabilirsiniz.
1. Kendinize alan verin. Sanılanın aksine, tipografi ekranda küçük karmaşık satırların düzenlenmesi ile değil, büyük ölçüde içindeki ve çevresindeki boşlukla ilgilidir. Bunu anlamak için fontları daha iyi anlamanıza yardımcı olur. 'O'nun ortasında boşluk 'b', 'c', 's' gibi harflerde de olduğu gibi kendine has bir özelliğe sahiptir. Tipografi çalışırken tüm bu detayların göz önünde bulundurulması gerekir. Tipografide hiyerarşiden bahsederken <h1> ile <p> arasındaki kısımdan söz ediyoruz. Fakat satırın ya da paragrafın akışını etkileyen farklı bir hiyerarşi daha var. Buna alan hiyerşisi diyebiliriz. Harfler, kelimeler ve satırlar arasındaki boşluk bu hiyerarşinin konusudur. Mobilde en iyi okunabilirlik için bu hiyerarşiyle özellikle ilgilenmek gerekiyor.
2. Ölçüye dikkat edin. Burada bahsettiğimiz ölçü, metni oluşturan satırların uzunluğudur. Satırların tamamı aynı uzunlukta olmayacağı için ideal ölçüyü tutturmak büyük önem taşıyor. Rahat okuma için ideal ölçü genellikle 65 karakter olarak kabul ediliyor. Ölçünün uzunluğunu belirlerken bu standardın yanı sıra font tasarımına dikkat etmek gerekiyor. 65 karakter bilgisayar ekranını doldurmak için çok az olabilir ama çoğu mobil cihazda, okunabilecek kadar büyük yazı boyutundaki 65 karakterin ekrana sığması için boşlukları küçültmek gerekebilir. Mobil ekranlarda bu ölçü için belirlenmiş bir standart yok. Yine de en çok 39 karakterlik dar sütunları çok sık görüyoruz.
3. İdeal satır arası boşluğunu bulun. mobil arayüz tasarımları tipografi Satır arası boşluğunun çok dar olması metnin takibini zorlaştırır. Çok geniş boşluklar ise satırlar arası geçiş yaparken akışkanlığı azaltır. Bu boşluk için kabul edilen standart 1.4em'dir. Ancak bu bazen çok dar olabilir. Mobil arayüz tasarımları için ideal boşluğa karar verirken kullandığınız fontun özelliklerini, satır uzunluğunu ve karakterler arası boşluğu göz önünde bulundurmalısınız. Satır uzunluğu azaldıkça daha kısa satır arası boşluk kullanın. Masaüstü tasarımlarla kıyaslayınca mobilde daha kısa boşluk kullanmanız gerektiğini de unutmayın.
4. En etkili noktayı bulun Tüm fontların en az bir tane etkili noktası vardır. Ekranda bu noktanın öne çıkacağı bir tasarımla kullandığınız fonttan en yüksek verimi alabilirsiniz. Etkili noktayı öne çıkarmak için font boyutunu kullabilirsiniz. Doğru tasarımla etkili noktayı kullanarak şahane zıtlıklar oluşturabilirsiniz. Zıtlık, mobil arayüz tasarımları için tasarım yaparken büyük önem taşıyor. Çünkü dış etkenlere daha fazla maruz kalan kullanıcının dikkatini çekmenizi sağlıyor.
5. Düzensizliği kaybetmeden düzen sağlayın. mobil arayüz tasarımları Okuduğunuz metinlerin çoğu sola yaslanmıştır. Gözümüz bir satırdan diğerine geçerken gideceği yeri bilirse beynimiz daha kolay algılar. Bu nedenle metnin sol kısmının düzenli olması okumayı kolaylaştırır. Tüm satırların aynı noktadan başlaması gerekir. Diğer yandan elbette bir amaca hizmet ediyorsa birkaç satırı ortaya hizalı yazmanızda sakınca yok. Bunu yaparken düzenliliğe odaklanıp, düzensizliği gözden kaçırmayın. Düzensizlik, mobil cihaz kullanıcısının dikkati başka bir yere kaydıktan sonra metne geri döndüğünde kaldığı yeri kolayca bulmasını sağlar.
6. Zıtlığı dikkatli kullanın. Metin ve arkaplan arasındaki zıtlık okunabilirliği kolaylaştırsa da zıtlık kullanırken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü beynimiz içeriğe bağlı olarak yargıda bulunur. Başlık, kullanıcı aynı anda çok fazla yazıyı görebildiği için masaüstü tasarımınızda gövdeden iki, hatta üç kat daha büyük olabilir. Mobildeyse, daha az metin gözükür ve abartılı zıtlık olumsuz etki bırakabilir. Mobil arayüz tasarımları, aşırı tipografik zıtlıklar içi pek uygun değil. mobil arayüz tasarımları tipografi kuralları
7. Yazı boyutunu uyarlarken dikkat edin. Yazı boyutunu mobil tasarımınıza uyarlarken gerekli değişiklikleri yaptığınızdan emin olun. Tüm karakterleri otomatik olarak belli oranda küçültmek yerine, her bir kısıma özel olarak yeni bir yazı boyutu belirleyin. Başlığı ve dipnotu aynı oranda küçültürseniz dipnot okunmaz hale gelebilir. Diğer yandan masaüstü tasarımınızda çok farklı olan başlık ve metin boyutu, mobilde birbirine daha yakın olabilir. Çeşitli gruplar oluşturarak, her bir grup için en uygun yazı boyutunu belirleyin.
Tipografi her yeni teknolojiyle birlikte değiştiği için tasarımcıların kendini sürekli yenilemesi gerekiyor. Yine de okunabilir, başarılı bir tipografi için satırlar arası akışkan geçiş, temiz alan hiyerarşisi ve yeterli zıtlık konularına dikkat etmek gerekiyor. Bu özellikler mobil tasarımlar için büyük önem taşıyor.

İlgili Haberler

Mobil E-ticaret için Kullanılabilirlik İpuçları
Mobil E-ticaret için Kullanılabilirlik İpuçları
Devamını Oku >
Digital Turbine, Scope3 ile İş Birliği Yaparak Çevre Dostu Mobil Reklam Çözümleri Sunacak
Digital Turbine, Scope3 ile İş Birliği Yaparak Çevre Dostu Mobil Reklam Çözümleri Sunacak
Devamını Oku >
Apple Pay Mobil Pazarlama Sektörü İçin Neden Önemli?
Apple Pay Mobil Pazarlama Sektörü İçin Neden Önemli?
Devamını Oku >
2015 İçin Önemli Mobil Pazarlama Trendleri
Mobil Pazarlama menu icon
16 Ara 14
2015 İçin Önemli Mobil Pazarlama Trendleri
Devamını Oku >
Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural
Mobil Pazarlama menu icon
25 Kas 14
Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural
Devamını Oku >
App Store'da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler
Mobil Pazarlama menu icon
12 Eyl 14
App Store'da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler
Devamını Oku >
Mobil Arayüz Tasarımı Önerileri
Mobil Arayüz Tasarımı Önerileri
Devamını Oku >
Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler
Mobil Pazarlama menu icon
1 Ağu 14
Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler
Devamını Oku >