Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural

Mobil Web Sitesi Tasarımı İçin 6 Basit Kural
Değişen hedef kitle davranışları ile her gün önemini artıran mobil web sitesi tasarımı, daha fazla kullanıcıya erişim sağlamak için zorunluluk haline geldi.   2014 yılının sonunda dünya çapında yaklaşık 1.75 milyar insan akıllı telefon kullanıyor olacak. Pazarlamanın gittikçe artan mobil yaklaşımına hızla ayak uydurabilen markalar, en büyük kazanca sahip olacak ve başarıya ulaşacak. Bu adaptasyon, mobil cihazlar üzerinden internete giren hedef kitlenize de hitap etmenizi sağlayacak. Bu nedenle, mobil web sitesi tasarımı büyük önem taşıyor. Aşağıdaki 6 basit kural ile mobil adaptasyonu kolaylaştırabilir ve harika bir mobil we sitesi tasarımı için önemli bir adım atmış olabilirsiniz.
1. Hedef kitlenizi tanıyın Online çalışmaların en iyi yönlerinden biri, hemen hemen tüm verilerin izini sürmenizi sağlıyor olmasıdır. Google Analytics gibi araçlar ile önemli ziyaretçi verilerini inceleyerek işinizde büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Mobil kullanıcılarınız için tasarım yaparken her ekran ebatına uyan tasarımlarla yetinmeyerek analizlerden de faydalanmanızı öneririz. Elinizdeki verilerin analizi ile ziyaretçilerinizin en sık hangi mobil cihazları kullanarak sitenize geldiklerini öğrenin. Tasarımlarınızda bu cihaza öncelik verin. Analizler sonucunda Android ve iPhone kullanımının sandığınızdan daha çok olduğunu fark edebilir, bu doğrultuda gerekli önlemleri alabilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgilere eriştiğiniz zaman hedef kitlenize en uygun siteyi tasarlayabilirsiniz. Farklı cihazların tamamına uygun bir mobil web sitesi tasarımı için responsive arayüzleriniz olursa daha iyi sonuç alacağınızı unutmayın.
2. İçeriği önemseyin Mobil siteler masaüstü siteler kadar fonksiyonel değildir. Bu nedenle, web tasarımcıların ziyaretçilerin sitede ne yaptığını bilmesi ve mobil web sitesi tasarımında özellikleri kolay ulaşılabilir hale getirmesi gerekiyor. Eğer ziyaretçiler çoğunlukta iletişim bilgilerine ulaşmak için sitenize geliyorsa, dokunmatik ekranda kolayca tıklanacak bir yere bu bilgiyi yerleştirmelisiniz. Mobil cihazlarda navigasyon büyük bir öneme sahiptir. En önemli içerik, en kolay erişilen olmalıdır. mobil web sitesi tasarımı 3. Dokunmatik ekran kullanıcılarını ihmal etmeyin Biraz önce de değindiğimiz gibi sitenize gelen birinin aradığı bilgiye kolayca ulaşması çok önemli. Butonların büyüklüğü ve kolay tıklama konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca, mobil web sitenizdeki linklerin ve butonların etrafında yeterince beyaz alan bırakmayı unutmayın. Böylece kullanıcılarınızın rahatça tıklamasını sağlayabilirsiniz.
4. Basit tasarımlar tercih edin Mobil web sitesi tasarımı ziyaretçileri harika gözüken tasarım ve grafiklerle hayran bırakmayı amaçlamaz. Öncelikli hedef uzun yükleme sürelerinin engellendiği kolay navigasyona sahip tasarımlar yaratmak olmalıdır. Tasarımınızı önemli içeriğe yer vermek ve tasarımın kendisini basit tutmak için dikkatlice planlamalısınız. Tercihinizi olabildiğince sadelikten yana kullanın. Kendine has özelliklere sahip olması elbette önemlidir ama işlevselliği bir kenara atmak siteniz üzerinden elde edeceğiniz dönüşüm oranını düşürebilir.
5. Tek kolonlu yerleşim kullanın Masaüstü web sitesi tasarımında envai çeşit yerleşim seçeneği var. Fakat mobil web sitelerinde kolay navigasyon sağlamak istiyorsanız elinizde tek seçenek kalıyor: tek kolonlu yerleşim. Akıllı telefonların ekranı pek küçük sayılmasa da aradığı bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcı çoklu kolonlar arasında gezinmekten hoşlanmayacaktır. Bu yüzden en iyi mobil kullanıcı deneyimi için tek kolon kullanmanızı öneririz. mobil web sitesi tasarımı için 6 basit kural
6. Sosyal medyayı entegre edin Mobil kullanıcılarla ilgili en güzel şeylerden biri de sosyal medya paylaşımlarına çok açık olmalarıdır. Bu nedenle eğer içeriğinizin ziyaretçileriniz tarafından kolayca paylaşılmasını sağlarsanız daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Paylaşım butonlarının yanı sıra sitenize  Facebook, Google+, Linkedin ve Twitter gibi kendi sosyal medya sayfalarınıza yönlendiren ikonlar da yerleştirebilirsiniz.
Sürekli artan mobil kullanıcı sayısı ile şirketler online kullanıcılara erişmek için doğru yönemleri bulmak zorunda kalıyor. Bu aşamada kullanıya hitap eden mobil web sitesi tasarımı büyük katkı sağlıyor. Yukarıdaki temel kurallar ile hedef kitleye ulaşma ve sadık müşteri elde etme şansınızı artırabilirsiniz.
Benzer Yazılar
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Devamını Oku >
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >