Apple Pay Mobil Pazarlama Sektörü İçin Neden Önemli?

Konular, Mobil Pazarlama 04 Mar 2015
Apple Pay Mobil Pazarlama Sektörü İçin Neden Önemli?

Mobil ödeme sistemi Apple Pay mobil pazarlama sektörü için en can alıcı noktada tüketiciye ulaşmak ve onları etkilemek için çok sayıda fırsat sunuyor.

Apple Pay kullanarak yapabileceklerinize geçmeden önce bu mobil ödeme sisteminin nasıl çalıştığına bir bakmakta fayda var:

Apple Pay, fiziksel borç ya da kredi kartını mevcut işlemlerle değiştiriyor. Kullanıcı, kayıt sırasında yalnızca telefonunu ya da Apple Watch’ı yakın saha iletişimi okuyucusuna okutuyor ve tek dokunuşla ödeme bilgisini transfer edebiliyor. Bu sistemle borç ya da kredi kartı kaydı yapmak oldukça kolay. Kartın bir fotoğrafı çekiliyor ve Apple bu fotoğrafı doğruluyor. Sonunda kart Passbook uygulamasında erişilebilir hale geliyor.

Macy’s, Whole Foods, Walgreens, McDonald’s ve Sephora gibi markaların da dahil olduğu 220.000’in üzerinde satıcı Apple Pay kullanıyor. Birçok yeni satıcının da bu listeye ekleneceği tahmin ediliyor.

Apple Pay ayrıca iPhone’da uygulama içi ödemeler için tek tık sistemi olarak da çalışıyor. Apple mobil ödemeyi ilk başlatan şirket değil. Daha önce birçok şirket bu konuda çalışıyor. Fakat, Apple daha önceki çalışmalarda karşılaşılan çoğu güçlükle şimdiden başa çıkmayı başardı. En iyi satıcı işbirliğine, mobil donanım ve yazılım kontrolüne ve yeterli etkin kullanım bilinirliğine sahip. Apple CEO’su Tim Cook satın alma davranışlarının artık sonsuza dek değiştiğini söylüyor.

apple pay mobil pazarlama


Aşağıda Apple Pay’in sizin için yapabileceği pazarlama senaryolarını görebilirsiniz.

Uygulama içi satın almaların artışı

Satın alma döngüsünde, mobil telefonlar bir arama özelliği kullanıyordu. Ne kadara mal olduğu, nereden satın alınabileceği gibi bilgiler veriyordu. Günümüzde online satışların üçte biri internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu oran, geniş ekranlı mobil cihazlarla sağlanan daha iyi tarama deneyimleri ve Apple Pay’in uygulama içi satın almada sağladığı kolaylık sayesinde daha da artacak.

En basit haliyle mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmak daha keyifli hale gelecek. Bu nedenle, pazarlamacıların eticaret deneyimlerini iyileştirerek sadık müşteriler kazanmanın yollarını keşfetmesi gerekiyor. Kullanıcı deneyiminin güncellenmesi ve tek dokunuşla işlemlerin gerçekleştirilmesi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.


Daha fazla mobil reklam

Mobil reklamların doğru şekilde iletilmesi hala sorun teşkil ediyor. Çok sayıda platform ortaya çıktı. Yine de bu konuda en iyi olanlar hala masaüstü platformların uzantıları. Diğer yandan Apple Pay, iPhone kullanıcılarına sağladığı kolaylık sayesinde çokça tercih ediliyor. Akıllı telefon kullanımındaki artış mobil reklamlar için yepyeni kapılar açıyor. Yakın alan iletişimi ya da iBeacon teknolojisi kullanıcı alışveriş yaraparken ortaya çıkan reklamları ya da bildirimleri destekliyor.

Ürüne yakınlık hedeflenmiş reklam fırsatlarını beraberinde getiriyor. Örneğin, kullanıcı X marka şampuanı incelerken, Y markanın reklamını göstererek bu kişiyi istediğiniz markaya yönlendirebiliyorsunuz ya da kişiye özel teklifler sunabiliyorsunuz.

apple pay


Mevcut tanıtımları destekleme

Apple Pay’in Passbook uygulamasında yer alıyor olması pazarlamacıların olumlu alışveriş deneyimi yaşamasını sağlıyor. Passbook iOS 6 ile birlikte dijital kolaylık sağlayarak fiziksel geçiş sağlamak üzere ortaya çıktı. Örneğin, sinema bileti, uçuş bileti olarak kolaylıkla kullanılabiliyor.

Apple’ın sunumunda bir bağlantıdan bahsedilmemiş olmasına rağmen Passbook’taki içerikler Apple Pay ile entegre hale gelecek. Bu da biletlerin, özel reklamların ya da sadakat programlarının Pay çıkış sistemiyle birlikte çalışması anlamına geliyor. Markalar, Passbook’u daha yakından tanımalı ve uygulamalarının satın almaya yönlendirmesi için nasıl ve nerede kullanılabileceğini iyi öğrenmeliler.


Apple Pay, tüm pazarlamacılar için büyük kolaylık sağlıyor, çünkü satışları artırma potansiyeliyle birlikte geliyor. Apple işin önemli bir kısmını tamamladı. Sektör profesyonellerinin bu yeni sistemi satın alma sürecine uygun şekilde kullanılması gerekiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram’da Satış Yapmak İçin 10 Yöntem Pazarlama Otomasyonu Nedir Ve Faydaları Nelerdir? →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.