Ziyaretçilerin Sanat Eserlerini Artırılmış Gerçeklikle Değiştirdiği Sergi

Ziyaretçilerin Sanat Eserlerini Artırılmış Gerçeklikle Değiştirdiği Sergi

Bir grup sanatçının geliştirdiği artırılmış gerçeklik uygulaması, galeriyi ziyaret edenlerin Jackson Pollock tablolarıyla etkileşime geçmesini sağlıyor.

3 Mayıs’a kadar gezilebilecek olan serginin sahibi, New York’taki Museum of Modern Art ya da kısa adıyla ‘MoMA’, ziyaretçilere interaktif bir sanat deneyimi yaşatıyor. Jackson Pollock tablolarının artırılmış gerçeklik yoluyla farklı çizimlerle birleştirildiği indie projenin adı ‘Hello, we’re from the internet’ adını taşıyor. Ziyaretçiler, yalnızca Android’de yer alan mobil uygulamayı yüklüyor ve uygulama, insanların sanat eserlerini sanal olarak değiştirmesine, statik görselleri hareketli görsellerle canlandırmasına izin veriyor.

Uygulama, Vuforia imaj tanıma teknolojisini kullanıyor. Ziyaretçiler, Pollock’ın çalışmalarını uygulama ile tarattıktan sonra MoMA’dan 8 sanatçı tarafından çizilen 3B eklentileri, gerçek dünyadaki tablolara ekleyebiliyor. Şimdiye kadar artırılmış gerçekliğe entegre olmak istemeyen sanat dünyası, yüksek profilli müzenin bu aktivasyonuyla fikrini değiştirebilir. MoMA, bu çalışmasıyla halkın yalnızca sanatın pasif izleyicileri olarak kalmamasını, yaratıcılıklarını ortaya çıkarmasını istiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sokaktaki Tacize Dikkat Çeken Snapchat Filtreleri Erkeklerin Kadınları Anlaması İçin Hazırlanan Tacizci Banner →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.