Erkeklerin Kadınları Anlaması İçin Hazırlanan Tacizci Banner

Erkeklerin Kadınları Anlaması İçin Hazırlanan Tacizci Banner

Ogilvy Paris’in Kadınlar Günü için hazırladığı bannerlar, ısrarla kadınlardan telefon numarası isteyen erkekleri taklit ediyor.

Fransa’da kadınların %40’ı, sokaklarda yaşanan taciz olayları yüzünden halka açık alanlarda rahatça dolaşamıyor. Toplu taşıma kullanan kadınların %100’ü ise bir şekilde sözlü olarak taciz ediliyor ya da cinsel saldırıya uğruyor.

Stop Harcèlement de Rue”, “Les Effronté.es” ve “Paye Ta Shnek” kolektifleri, Dünya Kadınlar Günü için Ogilvy Paris’le bir araya gelerek, kadınların maruz kaldığı sözlü ve fiziksel tacize dikkat çekmek istedi. Hazırlanan bannerlar, tıpkı kadınların telefon numaralarını alabilmek için onlara sürekli ısrarcı mesajlar gönderen, alamadığı zaman ise hakaret eden erkekleri taklit ediyordu.

7 ve 8 Mart’ta yalnızca erkekleri hedef alan bannerlar; GQ, Konbini, SoFoot, Libération, BFM ve L’Express’in Fransa’daki mobil medyasında kullanıldı. Bannerlar, haber okumaya çalışan erkeklerin ekranının tamamını kapladı ve onları bir an olsun rahat bırakmadı. Israrla erkeklerden telefon numaralarını vermesini isteyen bannerlar, kapatılmaya çalışıldığında hakaret bile etti.

Bannerlar, tacizi deneyimleyen erkekleri #NOMEANSNO (Hayır, Hayır Demektir) hashtagiyle sosyal medyadan cinsel tacize karşı çıkan kampanyaya davet etti.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ziyaretçilerin Sanat Eserlerini Artırılmış Gerçeklikle Değiştirdiği Sergi Markaların Maskülen Logoları, Kadın Figürleriyle Değiştirildi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.