Yaratıcı Kişilikleri Yönetmek İçin 10 İpucu

Yaratıcı Kişilikleri Yönetmek İçin 10 İpucu
Yaratıcı kişilikleri yönetmek, özellikle de ajans yöneticileri için her zamankinden daha önemli. Aşağıda sıraladığımız yöntemlerle çalışanlarınızı motive ederken, aynı zamanda yaratıcı insanların da daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. İş hayatımızda eskiye nazaran daha çok farklı kişilikte çalışan ile karşılaşıyoruz. Bu farklılıkları tek tipleştirmek yerine; iş gücünü nasıl etkilediğini tanımlayarak daha etkin bir şekilde yönetmek de her zamankinden daha önemli. Araştırmalara göre daha yaratıcı düşünen “sağ beyin”ler, daha analitik düşünen “sol beyinlere” göre kendi kurallarına daha fazla bağlı oluyorlar. Western Michigan Üniversitesi’nde derlenen verilere göre; yaratıcı çalışanlar görsel, rasgele, duygusal ve dürtüsel öğrenme tarzları ile dikkat çekiyor.  Beyinlerinin sağ tarafını kullanan bu kişiler; çalışırken arka planda ses olmasını istiyor (örneğin kulaklık ile müzik dinleme), bir kavram üzerinde düşünürken dolaşmayı tercih ediyor ve işe büyük bir fikirle başlayıp ayrıntılara doğru gidiyor. Analitik kişilikler ise daha sözel ve mantıksal olarak hareket ederken, işlerini sıraya koyarak kendine has bir düzen içinde yürütüyor ve genellikle resmi bir işyerini tercih ediyor. Özellikle ajanslarda çok rastladığımız yaratıcı kişilikleri yönetmek, onlarla çalışmak, bir disiplin oturtmak ve planlı hareket etmelerini sağlamak ise ajans yöneticilerinin ve bu kişilerin çalışma arkadaşlarının sıklıkla karşılaştıkları bir zorluk. Bu yazımızda, özellikle kreatif ekipler ve tasarımcılar arasında sıklıkla karşılaştığımız bu yaratıcı kişiliklerle ilişkilerinizi nasıl yönetebileceğinize dair birkaç ipucu paylaşacağız.
1. Fikirler Geliştirme İşe “işbirliği” için ortam oluşturmakla başlayın. Konsept geliştirmek için yaratıcı insanlarla birlikte çalıştığınızda, spesifik ve ayrıntılı talimatlardan kaçının. Parametreleri (örneğin bir projenin sahip olması gereken duygu ve görünümü) açık bir şekilde belirtin ve o kişinin bunun üzerinde çalışması için zaman tanıyın. Bu süreçte projenin nasıl ilerlediğini görmek ve gelişiminde yardımcı olmak için sık sık kontrol edin. yaratici-beyin-firtinasi Bu kişilikleri yaratıcılık ve tasarım odaklı konularda başarılı kılan en önemli şey, bir dizi kuralı izlememesidir. Dolayısıyla kurallar ve ayrıntılar ile onları boğmayın ve fikirlerini geliştirebilmeleri için sıkboğaz etmeyin. Yapılması gereken her şeyi önceden planlamaktan kaçının ve çalışanlara seçimler yapma özgürlüğü tanıyarak, yaratıcı kontrol sahibi olmalarını sağlayın.
2. Beyin Fırtınası Yaratıcı süreçleri çoğu organik olarak gelişir ve yaratıcı insanlar düşünmekten ve hayal etmekten keyif alır. Karakteristik bir sağ beyin düşünürünün rastgele ve çeşitli bilgi akışını bir araya getirmesi için kimi zaman beyin fırtınaları faydalı olabilir. Bu nedenle ortaya fikirler atarak (ki bu fikirler aptalca kurallar olmamalı) en kullanılabilir olan konseptleri not almak, iyi sonuçlar sağlayacaktır. Çalışanlarınızı bir araya gelerek beyin fırtınası yapmaya teşvik edin ve takım çalışmasından doğacak fikirlerin size sunulmasına imkan verin.
3. Yaratıcı Çalışma Alanları Bir dizi gri küçük oda yaratıcılığı teşvik edemez. Çalışma alanınızı, çalışanlarınıza ilham verecek renk ve ögelerle donatın. İlginç sanat eserleri kullanabilir ya da şirketinizin gerçekleştirdiği başarılı projelerden bazılarını sergileyebilirsiniz. Ofisiniz çok sessizse, günün belirli saatlerinde müzik dinlenmesini teşvik edebilirsiniz. Çalışanların dinlemek istedikleri müzikleri seçmelerine imkan verin. yaratici-calisma-alani İletişim ve işbirliğini kolaylaştırmak için çalışma alanını elden geçirin. Örneğin bir beyaz duvarı turuncuya boyayın ve bir sanat eseri ile tarz yaratın. Çalışanların dinlenmesi ve sohbet etmesi için kanepe ve masa bulunan bir alan oluşturun. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, çok sayıda renkli ve modern çalışma alanları ile biliniyor. Mümkünse çalışma çizelgelerinde de esnek olun. Belki bazı çalışanlarınız 9.00’dan 17.00’ye kadar olan kalıplara uymayan bir programdan yararlanabilirler. İnsanların yeteneklerini optimize etmek için vardiya değişkenleri oluşturabilirsiniz.
4. Geri Bildirimler Bırakın çalışanlarınız neyi nasıl yaptıklarını bilsinler. Sağ beyin odaklı düşünce tarzı olan insanlar genellikler çalışmalarına duygusal bir bağlılık içine girerler. Çalışanınızın projesini eleştirirken, kullandığınız kelimeleri dikkatlice seçin. Birçok yaratıcı alanda neyin işe yaradığı kişisel tercihler doğrultusunda belirlenemez. Bir projeyi eleştirirken doğru bir şekilde tartın. Yaratıcı bir çalışmayı beğenmediyseniz, kendinize birkaç soru sorun: Müşterinin istediği proje bu mu? Stil yönergelerimizi takip ediyor mu ve teknik anlamda uygun mu? Proje bu yönergelere uygunsa ve hala beğenmediyseniz, fark sadece bir zevk meselesi olabilir. Unutmayın, masanıza gelen her şeyi beğenmeyebilirsiniz. Aşırı basit görünebilir ancak insanlar farklı tarzlar ve farklı yöntemler sever. Bu durum bir şeyi doğru ya da yanlış yapmaz; sadece bir zevk meselesidir. yaratici-kisilikler Siyah beyaz alanlarda açık sınırlan koyun. Yaratıcılık konusunda en yaygın endişe deadline tarihlerinin belirlenmesidir. Projenin en beğendiğiniz yönünden yola çıkın ve projenin tamamlanabilmesi için ekipteki herkesin katkısını beklediğinizi vurgulayın. Hedefe ulaşmak için net adımlar atın.
5. Stil Parametreleri Geliştirme Yaratıcı çalışanlar kendi çalışma tarzlarından hoşlansalar da; bazı yönergelerinizin olması iyi bir fikirdir. Belli bir teknik şartname, iletişim standardı ya da deadline politikaları geliştirin ve duyurun. Görsel tutarlılığın önemli olduğu -dergiler, gazeteler ve bazı web sitesi tasarımları gibi- belirli türlerde işler için temel stil kuralları seti geliştirin. Fontların ve renklerin kabul edilebilir kullanımlarını belirleyin ve görseller için kurallar koyun. Ayrıca kuralları çiğneyenler için de kurallar oluşturun.
6. Başarısızlık Korkusu Mercedes-Benz 2011 yılında sol ve sağ beyin özelliklerine odaklanan bir dizi basın kampanyası yayınladı. Bu reklamlar düşünce tarzlarındaki farklılıkları görsel olarak gösterdi. Projede düşündürücü görseller, çarpıcı görüntüler vardı ve büyük ilgi gördü. Fakat tanıtılan ürün satıldı mı? Reklam ajansı bu kampanya ile büyük bir risk aldı, ancak reklamları gören kişilerin otomobil ile ilgilendikleri şüpheli. Sonuç hem başarı hem de başarısızlık olarak görülebilir. yaratici-mercedes-reklami Başarısız bir projenin ardından ilgili kişiden işi almayın. “Bisiklete geri dönün” ve başka bir yöntem deneyin. Çalışanlar iyi bir iş çıkardıysa, ancak proje başarılı olamadıysa; onlara bir şans daha verin ve nihai sonuca katkıda bulunan küçük başarılardan ve başarısızlıklardan bahsedin. Yaratıcı insanlar zaman zaman büyük egolar gösterebilir ve başarıyı devam ettirmek için başarılı hissetmek isteyebilirler.
7. İletişim İlkeleri Bazen görsel insanların görsel olmayan çalışanlarla iletişim kurmaları çok sinir bozucu olabilir. Görsel ekibiniz bir toplantı sırasında fikri “görebilir” ancak diğerleri bunu yapamaz. Peki bu çalışanları, fikirlerini iletebilmeleri için nasıl yönlendireceksiniz? Bazen çözüm toplantılarda görsel fikirleri anlatabilmek için sketch pad’leri ve kalemler kullanmak kadar basit olabilir. Görsel düşünenlerin düşüncelerini daha iyi ifade edebilmeleri için onlara sorular yöneltebilirsiniz Tasarımcıların karar verme süreçlerini ve neden o yolu tercih ettiklerini açıklamalarına yardımcı olun. Bir cevap olarak “Çünkü çok cool görünüyor”u kabul etmeyin; kreatifleri bir şeyin işe yarayıp yaramayacağı hakkında bir yargıya varmaları için yönlendirin.
8. Farklılıkların Kabulü Farklılıklara negatif bir özellik olarak odaklanmayın; bunları ekibinizin avantajına kullanın. Farklı tarz düşünce ve iletişim, işyerinde zorluk yaratabilir ancak bu farklılıkların nasıl kullanılacağına odaklanırsanız, sorunun üstesinden gelebilirsiniz. yaratici-kisilikleri-yonetmek Yaratıcı insanlar yöneticilerinin önceden yapılandırılmış süreçlerine meydan okuyacak şekilde düşünürler. Bu zorluklar sırasında serinkanlılığınızı koruyun. Sinir bozucu olabilir ancak bir kıyafet kuralına meydan okuyan düşünce süreci ile size bir proje ile ilgili mükemmel sonuçlar veren düşünce süreci aynıdır. Tarzınızı etkin bir şekilde birleştirmeyi öğrenin, iletişim hattını açık tutun ve farklılıkları takdir edin.
9. Öğrenmenin Önemi Teknoloji her gün değişen bir tempoda çalışma hayatımızı yeniden şekillendiriyor. Bu nedenle çalışanlarınızın yeni şeyler öğrenmeye devam ettiklerinden emin olmalısınız. Örneğin baskı tasarımcıları web tasarımı konusunda da fikir sahibi olmalılar. Olmayanlara fırsat tanıyın ve teşvik edin. Web tasarımcıların da bir veya iki baskı projesine katılması daha iyi olacaktır. Personeliniz için de öğrenme materyalleri sağlayın. Sektörel dergilere abone olun ve bunları ofisinizde hazır bulundurun. Düzgün fikirler ve online makalelerin linklerini çalışanlarınızla paylaşın. Öğrenmek için fırsatları kaçırmadığınızı onlara gösterin.
10. Hayal Kurma Amy Fries’in Psychology Today’de yayınlanan bir makalesine göre problem çözmenin özünde hayal kurmak vardır. En iyi çalışanlarınızı masaların kalktıklarında durdurmayın, bazen yaratıcılık süreci budur. Dahası, zihinsel zaman aşımlarını teşvik edin. Yenilikçiliği ile bilinen bazı şirketler (Google, 3M, Gore-Tex vb.) çalışanlarına boş zamanlar veriyor ve sadece oturup düşünmelerine imkan sunuyor. En iyi fikirlerin ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Bu nedenle çalışanlara projeler hakkında düşünmek için fazladan zaman tanınması verimliliği artırabilir. yaratici-kisileri-yonetmek
Yaratıcı insanları yönetmek kolay bir görev değildir. Çünkü herkesi mutlu ve verimli tutmanın mükemmel bir yolu yoktur. Ancak bir yönetici olarak, kullanıma hazır düşünceyi besleyen çalışma alanları ve ortamı oluşturabilirsiniz. Başarının anahtarı yaratıcı insanların nasıl çalıştığını anlama, sürekli iletişim ve insanlara en iyi yaptıklarını yapma özgürlüğü tanımaktır. Bunu yapmak için konfor alanı dışına çıkmanız gerekebilir ancak fikir alışverişini teşvik eden ve ekibinizi nereye götüreceğini gösteren bir alan oluşturmak için bazı sınırları zorlayabilirsiniz.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
Pazarlama Otomasyonu İle ROI Artırma Yöntemleri
Dijital menu icon
13 Mar 17
Pazarlama Otomasyonu İle ROI Artırma Yöntemleri
Devamını Oku >
İçerik Pazarlamasının Genişletilmiş Versiyonu: Inbound Marketing
Dijital menu icon
9 Şub 17
İçerik Pazarlamasının Genişletilmiş Versiyonu: Inbound Marketing
Devamını Oku >
Değer Yaratan Çok Kanallı Pazarlama Stratejileri
Dijital menu icon
9 Oca 17
Değer Yaratan Çok Kanallı Pazarlama Stratejileri
Devamını Oku >
2017 Yılında Dijitalde Takip Edilmesi Gereken Trendler
Dijital menu icon
4 Oca 17
2017 Yılında Dijitalde Takip Edilmesi Gereken Trendler
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamanın Yükselen Trendi: Programatik Reklamcılık
Dijital menu icon
4 Kas 16
Dijital Pazarlamanın Yükselen Trendi: Programatik Reklamcılık
Devamını Oku >
Inbound Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
3 Kas 16
Inbound Pazarlama Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >