Dönüşüm Oranı Nedir ve Nasıl Artırılır?

Dönüşüm Oranı Nedir ve Nasıl Artırılır?
Web sitenizi ziyaret edenler ve istenen davranışı gerçekleştirenlerin karşılaştırılmasıyla elde edilen dönüşüm oranı, firmanızın başarısı için önemlidir. Dönüşüm oranı, web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği ve bunların kaçının ürün satın aldığı ya da bülteninize abone olduğu hakkında bilgi veren önemli bir istatistiktir. Bir web sitesini ziyaret edenlerin sayısı ile web sitenizi aktif kullanan ziyaretçilerin sayısını karşılaştırır. Web sitenizin trafiği yüksek olsa da dönüşüm oranı düşük olduğu sürece size bir fayda sağlamayabilir.
Dönüşüm Oranı Nedir? Dönüşüm oranı, bir web sitesini ziyaret eden ve istenen davranışı gerçekleştiren müşteri sayısı olarak tanımlanır ve genellikte yüzde olarak ifade edilir. İstenen davranış kimi zaman ürün satın olmak, kimi zaman bültene abone olmak olabilir. Bir şirket tarafından kar amacıyla yürütülen bir site için, dönüşüm oranı en önemli istatistiktir. Düşük dönüşüm oranı herkesin vitrinine bakmayı sevdiği ama aslında alışveriş yapmadığı bir mağaza gibidir. Çok sayıda ziyaretçiniz vardır fakat kimse ürünü/hizmeti satın almaz ya da bülteninize abone olmaz. Dönüşüm oranınızı artırmak için kullanıcınızın ne gördüğüne ve ne deneyimlediğine odaklanmalısınız.
Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır? Dönüşüm oranını artırmanın yolu basit bir ifadeyle kendinizi kullanıcıya sevdirmek ve kullanıcının güvenini kazanmaktan geçer. Bu yüzden, rakiplerinizin önüne geçerek ideal bir kullanıcı deneyimi (UX) sunmalısınız. Kullanıcı deneyimini geliştirdiğinizde, dönüşüm oranlarınızın arttığını göreceksiniz. Dönüşüm oranı web siteniz ile ilgili detaylara dikkat ederek artırılır. Bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz şu listeye bir göz atın: 1. İyi bir ürün teklif edin. Ziyaretçilerin istenen davranışı gerçekleştirebilmeleri için sunulan ürünü değerli bulması gerekir. Bazı web siteleri çok yüksek trafik almasına rağmen düşük dönüşüm oranına sahiptir. Bunun sebebi ürünlerinin cazip veya güvenilir olmaması, yüksek fiyatlı olması ve ürünler hakkında yeterli bilgi bulunmaması olabilir. 2. Erişilebilir olun. Web siteniz mümkün olduğunca erişilebilir olmalıdır. Bilgi almak ve sipariş vermek kolay olduğu sürece insanların düşünmeden satın alma isteklerini fırsata çevirebilirsiniz. Karışık bir arayüz tasarımı, aranan ürünün sitede zor bulunması, sipariş işlemlerinde sorunlar kullanıcıların herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmeden yani bir ürün satın almadan veya istediğiniz işlemleri yapmadan sitenizi terketmesi ile sonuçlanabilir. dönüşüm oranı nedir ve nasıl artırılır 3. Gizliliğe önem verin. Günümüzde, internet söz konusu olunca gizlilik büyük önem taşımaktadır. Yalnızca ihtiyacınız olan bilgiyi isteyin. Eğer insanların adres bilgilerine ihtiyacınız yoksa bu bilgiyi sormayın. 4. Benzersiz bir satış noktası oluşturun. Bir web sitesini diğerlerinden ayıran özellik nedir, bunu belirleyin. Her şirket benzersiz satış noktası ile kendini unutulmaz kılmaya çalışır. Örneğin, farklı olmak için her satın almada özel bir hediye vermeyi düşünebilirsiniz. Bu hediye maddi anlamda değerli olmak zorunda değildir, örneğin bir sonraki alışverişlerinde indirim sunacağınızı belirterek jest yapabilirsiniz. 5. Geri dönüş için sebep yaratın. Ziyaretçilerinize tekrar gelmeleri için bir sebep sunun. Alışveriş yapan birçok kişi parasını bırakmadan önce uzun uzun düşünmeyi tercih eder. Bu düşünme sürecinde web siteleri genellikle unutulur. Sitenizi unutmayıp, sizi tekrar ziyaret etmeleri için bir önceki maddede belirttiğimiz ufak jestler ve sunduğunuz avantajlar çok faydalı olacaktır.
Dönüşüm Oranı ve Trafik İlişkisi Trafiğin dönüşüm oranını artırdığını düşünmek pek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Özellikle SEO veya online reklamlar ile geniş kitleleri sitenize çektiğinizde, trafik arttıkça dönüşüm oranının azalma ihtimali vardır. Sizin için hangisinin daha önemli olduğuna karar vermeniz gerekiyor; dönüşüm mü yoksa trafik mi? Önemli olan dönüşüm oranını artırmak olsa da yapacağınız ikinci şey, sitenizin trafiğini doğru hedef kitleyi çekecek şekilde artırmak olmalıdır. İşe web sitenizin olabildiğince fazla tarayıcıda çalıştığına emin olmakla başlayın. Web sitenizin eski – yeni tüm tarayıcılarda çalışabilmesi için gerekli özeni gösterin. Özellikle Google Adwords kampanyası yürütüyorsanız, dönüşüm oranı çalıştığınız Google reklam ajansı başarısını gösterecek bir metrik olabilir. Yapmanız gereken bir diğer şey ise sitenize birden fazla trafik kaynağı sağlamak. Trafik kaynağı derken Google aramalarından gelen organik trafik, sosyal medya, size referans veren siteler gibi kaynaklardan bahsediyoruz. Sosyal medyayı mutlaka kullanın. İlgi çekici içerik ve reklamlar öncelikle sosyal medyada dikkat çektiği için etkileşim alarak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Dönüşüm oranı ve trafik için önemli olan bir diğer konu da web sitenizin responsive (mobil uyumlu) olmasıdır. Responsive tasarımın SEO için faydaları aynı zamanda dönüşüm oranlarına da yansımaktadır. Bunun sebebi, hem mobil trafiğin tek bir siteye yönlendirilmesi, hem de kullanıcıların her tür cihazdan web sitenize giriş yapabilmesidir.
Sonuç Birçok web sitesi, olabildiğince fazla trafik almak için gereksiz zaman ve para harcar. Eğer bu trafikten istediğiniz şekilde faydalanmıyorsanız, trafiğin yoğunluğu bir şey ifade etmemektedir. Sitenizde dönüşüm oranı artırmak için kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını belirlemeli ve ona göre adım atmalısınız.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
Yeni Girişim Ve Şirketler İçin İsim Bulma Yöntemleri
Dijital menu icon
20 Haz 14
Yeni Girişim Ve Şirketler İçin İsim Bulma Yöntemleri
Devamını Oku >
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
15 May 14
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Tasarımın İdeal Kullanımı
Dijital menu icon
10 Nis 14
Dijital Pazarlamada Tasarımın İdeal Kullanımı
Devamını Oku >
Lüks Markalar İçin Dijital Pazarlama Trendleri
Dijital menu icon
7 Nis 14
Lüks Markalar İçin Dijital Pazarlama Trendleri
Devamını Oku >
Dijital Çağda Markalaşma
Dijital menu icon
27 Mar 14
Dijital Çağda Markalaşma
Devamını Oku >
Kazanılmış Medya Nedir ve Pazarlama İçin Neden Önemlidir?
Dijital menu icon
25 Mar 14
Kazanılmış Medya Nedir ve Pazarlama İçin Neden Önemlidir?
Devamını Oku >