İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2016

İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2016

We Are Social tarafından hazırlanan 2016 yılı “İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri” raporu yayınlandı.

Dijital pazarlama ajansı We Are Social, 2016 yılı için küresel ve lokal dijital istatistikleri içeren raporunu yayınladı. “Digital in 2016” adlı 537 sayfalık raporda; dijital, sosyal ve mobil mecralara hakim olan son trendler ve kullanıcı sayıları hakkında önemli bilgiler bulunuyor.

Global Web Index verileri ile hazırlanan rapora göre dünya genelinde 3,419 milyar insan internete bağlanıyor, 2,307 milyar kullanıcı aktif olarak sosyal medyada yer alıyor. 3,790 milyar mobil cihaz kullanıcısının 1,968 milyarı ise sosyal medyayı mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının önemli bir kısmının mobil cihaz üzerinden sosyal medyaya ulaştığını gösteren bu rakamlar, 2016 yılının mobilin yılı olacağını bir kez daha kanıtlar nitelikte.

Küresel ve lokal dijital istatistiklerin tamamını aşağıdaki sunum üzerinden inceleyebilirsiniz.

Raporda Türkiye istatistiklerine baktığımızda; ülkemizdeki 79.14 milyonluk nüfusun, 46.3 milyonunun internete bağlandığını görüyoruz. İnternet kullanıcılarının 42 milyonu aktif olarak sosyal medyada yer alırken, bu kullanıcıların 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazlardan ulaşıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarına baktığımızda ilk sırada %32 ile Facebook’un yer aldığını görüyoruz. Facebook’u %24 ile WhatsApp, %20 ile Facebook Messenger, %17 ile Twitter, %16 ile Instagram  takip ederken, sıralama Google+, Skype, Linkedin, Viber ve Vine ile devam ediyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %77’si her gün online oluyor, %16’sı ise haftada en az bir kez internete bağlanıyor. Web trafiğinin %51’i diz üstü ve masaüstü bilgisayarlar, %46’sı mobil cihazlar ve %4’ü ise tabletler üzerinden gerçekleşiyor.

Facebook kullanıcı profili, mobil kullanıcı istatistikleri, mobil aktiviteler, e-ticaret aktiviteleri ve benzeri bilgilere raporun aşağıdaki Türkiye bölümünden ulaşabilirsiniz.

Rakamları geçtiğimiz yıllarla karşılaştırmak için; 2015 yılı internet ve sosyal medya kullanıcı istatistiklerine şuradan, 2014 yılına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Batman ve Superman Türk Hava Yolları Uçağında! Dünya Devi Zehnder, SEO Çalışmaları İçin Webtures’i Seçti! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.