En Etkili Reklam Kampanyalarının Ortak Özellikleri

Dijital Pazarlama, Konular 23 Eki 2014
En Etkili Reklam Kampanyalarının Ortak Özellikleri

Etkili reklam kampanyaları, hedef kitlenin markayı kendisi ile özdeşleştirmesini sağlar ve sadık müşterilere dönüşmesine yardımcı olur.

En etkili reklam kampanyalarının ortak özelliklerine değinmeden önce etkili reklamın ne olduğunu netleştirmekte fayda var. Bir reklamın etkileyici olabilmesi için;

  • Hatırlanabilir olması,
  • Tüketiciye doğru mesajı vermesi,
  • Ürünün tüketiciye faydalarını ve genel olarak ürünün avantajlarını yansıtması,
  • Ürünün ötesinde değerleri koruması
  • Markanın duruşuyla uyumluluk göstermesi gerekir.

Başarılı markalar; güçlü, anlamlı ve ilham verici mesajları doğru hedef kitleye ulaştıranlardır. Diğer yandan bu markalar, genel olarak iyi ürün ve hizmetlerle beklentiyi karşılar, bu nedenle güvenilir olma özelliğine sahiptirler.

En iyi reklam kampanyaları derin psikolojik sezgiler sonucu ortaya çıkar. Hedef kitlenizin kendileri ile özdeşleştirecekleri hikaye anlatımı yoluyla reklamınızın paylaşılmasını ve daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece daha güven veren bir marka haline gelirsiniz.

Etkili reklam kampanyaları, direkt satış odaklı yaklaşmak yerine marka sadakati ve sevgisini artırarak dolaylı yoldan satışların artmasını sağlar. Hedef kitleye doğru mesajı ileterek büyük etki yaratan 5 reklam kampanyasına bir göz atalım.


1. Nike – Find Your Greatness

Nike’ın kampanyası Find Your Greatness herkese hitap ediyor çünkü genel olarak tüm insanlar ile ilgili pozitif bir mesaj içeriyor: denediğiniz ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınız sürece teknik açıdan inanılmaz olmanız gerekmiyor. Mesaj herkes için ilham verici; tıpkı daha önceki sloganı “Just Do It!” gibi.

Markanın geniş hedef kitlesinin tamamını kucaklaması açısından başarılı olan bu kampanya, insanları her zaman istediği şeyi yapmaya davet ediyor. Yeni şeyler denemeye, risk almaya çağırıyor. Bu kampanya ile Nike, hedef kitlesine onlar kişisel amaçlarına ulaşırken destek olmaya hazır olduğu mesajını veriyor.


2. Red Bull Kanatlandırır

Red Bull’un ilham verici kampanyası da büyük etki yaratmaya devam ediyor. Ürün kullanıcıların daha iyi odaklanmalarını ve zinde hissetmelerini sağlıyor. Böylece ofis çalışanlarından şoförlere herkesin iş başında iken daha zinde hissetmesini sağlarken öğrencilerin ders çalışmasına yardımcı oluyor ve partilerin daha uzun sürmesini sağlıyor.

Kullanıcılara kendini daha iyi hissettiren ürünün kampanyası da neşe ve zindelik odaklı. Yani, ürünün avantajlarını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Ayrıca ürünün geniş hedef kitlesinin tamamına hitap etme konusunda da başarıya ulaşıyor.


3. Dove – Gerçek Güzellik

Dove’un ilgi gören kampanyası güzellik tanımını ele alıyor. Dove basmakalıp kategorilere sokulan güzellik algısına meydan okuyan mesajını iletmek için bir diyalog yöntemi tercih ediyor. Kampanyanın amacı, daha fazla kadının kendini güzel hissetmesini sağlamak ve özgüvenlerini artırmak.

Nike’ın mesajında olduğu gibi hedef kitlenin kendi içindeki güce inanmasını sağlayarak kendini bu güçle ilişkilendiriyor.

en etkili reklam kampanyalarının ortak özellikleri


4. Google Chrome – Dear Sophie 

Google Chrome’un Web Is What You Make Of It, Dear Sophie kampanyası duygulara hitap ediyor ve izleyicilerin Chrome’un insanların hayatına ne kadar çok katkıda bulunduğunu gösteriyor. Chrome’un sunduğu hizmetler ile ilgili farkındalık yaratıyor.

Duygulara hitap ederek daha güvenilir bir markaya dönüşmesini sağlıyor. Dolaylı hedef ise sadık kullanıcı yaratmak ve kullanıcı sayısını artırmak.


5. GoPro – Your Life, The Ultimate Experience

GoPro’nun kampanyaları genelde izleyicide büyük bir istek uyandırıyor. Hedef kitleye hayallerini gerçekleştirmenin hayatı yaşamak olduğu mesajı veriyor. Kampanya; insanları dışarı çıkmaya ve insanlarla heyecanlı, keyifli paylaşımlarda bulunmaya davet ediyor.

GoPro, hayatın öylece geçip gitmemesi için harekete çağırıyor. Kendini bu hareketin bir parçası haline getirerek hedef kitlesinde olumlu izlenim bırakıyor ve sevilen bir markaya dönüşüyor.

etkili reklam kampanyalarının ortak özellikleri


Bu 5 etkili reklam kampanyasının ortak özellikleri arasında en göze çarpanının verilen mesaj olduğunu söyleyebiliriz. Bu kampanyaların tamamı hedef kitlenin kendindeki gücü açığa çıkarmasını istiyor. Hedef kitlenin kendine duyduğu güvene destek olarak bu gücün bir parçası oluyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pazarlamada Online ve Offline Entegrasyonu Dijital Hikaye Anlatımının Kampanyalara Etkisi →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.