Nofollow Etiketi Nedir Ve SEO İçin Nasıl Kullanılır?

Konular, SEO & SEM 02 Haz 2014
Nofollow Etiketi Nedir Ve SEO İçin Nasıl Kullanılır?

Arama motorlarının web sitenizde verdiğiniz bağlantıları takip etmesini engelleyen Nofollow etiketi, web sitenizin güvenilirliğini sağlama açısından SEO çalışmalarında oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Nofollow etiketi bir web sayfası üzerinde bulunan bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmesini engelleyen bir HTML özelliğidir. Spam bağlantılar ve tehlikeli SEO uygulamalarını engellemek için 2005 yılında büyük arama motorları tarafından oluşturulan etiket, etkisi tartışmalı olsa da yıllardır kullanılmaktadır.

Web sitenizi oluştururken veya SEO çalışması yaparken kullanacağınız Nofollow etiketleri, verdiğiniz bağlantıların güvenilirliği ve arama motorları tarafından takibe alınıp alınmayacağı konusunda yardımcı olmaktadır. Böylece web sitenizin arama motorları nezdinde güvenilirliğini sağlamak adına önemli bir adım atmış olursunuz.


Nofollow Etiketi Nedir?

Web sitenizden harici sitelere verdiğiniz bağlantılar her zaman güvenilir olmayabilir. Sitenizden bağlantı verdiğiniz sayfaların güvenirliğinden emin olamadığınız durumlarda bağlantılara Nofollow etiketi eklemeniz gerekir. Böylece spam gönderenlerin sitenizden uzak durmasını sağlayabilir ve sitenizin diğer web sitelerine istek dışı PageRank aktarmasını engelleyebilirsiniz.

Türkçe’de “Takip Etme!” anlamına gelen “Nofollow” etiketi arama motorlarını web sitenizde verdiğiniz bağlantıları takip edip etmeyeceği konusunda bilgilendirir. Nofollow etiketi eklediğinizde arama motorları ilgili bağlantıya bir değer belirlemez ve onu görmezden gelir.


Nofollow Etiketi Ekleme

Nofollow etiketi ilgili bağlantıyı verdiğiniz HTML koduna eklenir. Aşağıdaki iki örnek, etiketin nasıl ekleneceği konusunda size yardımcı olabilir:

  • Nofollow eklenmemiş bağlantı: <a href=”http://www.ornek.com.tr”>link</a>
  • Nofollow eklenmiş bağlantı: <a href=”http://www.ornek.com.tr/” rel=”nofollow”>link</a>

İkinci örnekte gördüğünüz rel=”nofollow” kodu, web yöneticilerine daha ayrıntılı bir kontrol imkanı sunmaktadır. Bu kod ile Nofollow eklenmiş sayfanın tamamının değil de sadece ilgili bağlantının arama motorları tarafından izlenmemesini sağlamış olursunuz.

Nofollow etiketini web sitenizdeki içeriğe HTML kısmından kendiniz yazarak ya da içerik yönetim sistemi olan WordPress gibi web sitelerinde otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

nofollow etiketi faydaları


Nofollow Etiketinin Faydalı Olduğu Durumlar

1. Reklamlar veya ücretli bağlantılar

Ücretli bağlantılar web sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına yol açabilecek uygulamalardır. Fakat bu bağlantıları Nofollow etiketi ile faydalı hale getirebilir ve ceza riskini ortadan kaldırarak trafik sağlamaya devam edebilirsiniz.

2. Siteiçi bağlantılar (Internal links)

Kendi web sitenize ait alt sayfalara bağlantı verirken güvenilirlik sorun olmayacak ve bağlantı verdiğiniz sayfanın PageRank oranı artacaktır. Google da siteiçi bağlantılarda Nofollow eklenmeyerek arama motoru botlarının tüm siteyi rahatça tarayabilmesine izin verilmesini önermektedir.

Ancak büyük web sitelerinde değerli içeriklere daha fazla öncelik verileceğinden, bu sitelerde “Bize ulaşın” ya da “Site haritası” gibi daha az önemdeki sayfalara Nofollow etiketi eklenmesi iyi olabilir.

3. Blog yorumları

Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar ve paylaşılan bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmemesi için yayıncılar ve site sahipleri tarafından kullanılan en yaygın yöntem, Nofollow etiketinin yorumlara otomatik olarak eklenmesidir. Bu yöntem ile temel olarak web sitenize gelen spam yorumların sitenize zarar vermesini ve bu yolla paylaşılan bağlantılara yarar sağlamasını engellersiniz.

4. Rakiplere verilen bağlantılar

Eğer benzer anahtar kelimeler kullanan rakip web sitelerine bağlantı vermek zorunda kalırsanız, bağlantılara Nofollow etiketi ekleyerek rakibinizin sitenizden fayda sağlamasını engelleyebilirsiniz.


Nofollow etiketi ile web sitenizden dış sitelere rahatlıkla bağlantı verebilirsiniz.

Böylece arama motorları bağlantıları takip etmeyecek, ilgili siteye PageRank sağlamayacak ve spam bağlantılar için web sitenizi cezalandırmayacaktır.

SEO hakkında daha detaylı bilgi için SEO 101: Anahtar Kelime Optimizasyonu Teknikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Değer Önerisi: Yarışmalarda Doğru Hediye Seçimi Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır? →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.