Twitter’da Doğru İmaj Kullanmanın Yolları

Twitter’da Doğru İmaj Kullanmanın Yolları
Twitter'da doğru imaj kullanımı hedef kitlenizin dikkatini çekmenize ve bu kitlenin hakkınızda olumlu fikirlere sahip olmasına yardımcı olur. Online varlığınızın ve sosyal medya paylaşımlarınızın dikkat çekmesi için imaj kullanımı çok önemlidir. Özelllikle imajları otomatik olarak gösteren Twitter, bu sayede 140 karakterin yaratacağından fazla etki yaratmanızı sağlar. Yapılan araştırmalara göre, imaj içeren tweetler diğerlerine göre %55 daha fazla potansiyel müşteriye ulaştığını gösterir. Neredeyse bütün imajlar dikkat çekmenize yardımcı olur fakat bazı imajların diğerlerinden daha etkili olduğu aşikar.  Bu nedenle, mümkün olan en iyi geri dönüşü almak için Twitter'da doğru imaj kullandığınıza emin olmalısınız. Peki doğru imajın hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bu soruya cevap olacak bazı yöntemleri aşağıda bir araya getirdik.
1. Doğru boyutlarda imaj kullanın. Twitter'da başlık ve profil fotoğrafı yüklerken ya da tweet içinde imaj paylaşırken, bu imajların her biri için belirlenmiş imaj boyutlarını dikkate alarak imajınızın düzgün gözükmesini sağlayın. Başlık boyutu 1500 x 500 piksel, profil fotoğrafı 400 x 400 piksel ve tweet içi imaj 880 x 440 piksel (tavsiye edilen) olmalıdır. Ayrıca başlığınızın küçük bir bölümünü profil fotoğrafınızın kaplayacağını unutmamalı ve tasarımınızı uygun olarak planlamanızı tavsiye ederiz. Diğer sosyal medya imaj boyutlarını öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.
2. Markanızı en iyi anlatan başlığı kullanın. Twitter başlığınızı güncellerken imajın markanızı nasıl yansıttığına dikkat edin. Örneğin, bu imaj Twitter profilinize gelen bir ziyaretçiye markanızın ne hangi sektörde yer aldığı hakkında fikir vermeli. Pegasus'un Twitter sayfasına baktığımızda onun sıradan bir havayolu şirketi olmadığını anlıyoruz. Eğlenceli ve samimi bir marka olduğunuz hissediyoruz. Kullanılan başlık marka hakkında pozitif fikirler oluşturuyor ve ilgi çekiyor. twitter'da doğru imaj
3. Link eklediğiniz tweete imaj ekleyebileceğinizi unutmayın. Eklediğiniz imaj, takipçilerinizin ana sayfasında otomatik olarak açılır. Bu nedenle çok sayıda hesabı takip eden takipçilerinizin dikkatini çekmek için imajlardan faydalanabilirsiniz. Diğer yandan bütün tweetlerinize imaj eklemeniz gerekmiyor. Eğer okunmasını istediğiniz bir makale paylaşıyorsanız imaj kullanmanız faydalı olacaktır. Bunun için makaleyle alakalı, dikkat çekici bir imaj kullanmalısınız.
4. İmajları Instagram'dan direkt olarak Twitter'a aktarmayın. Instagram'a bir fotoğraf yüklediğiniz zaman bu fotoğrafı tek bir butona basarak Twitter'da paylaşabilirsiniz. Fakat bunu yapmamanızı öneririz. Çünkü Twitter bir süredir Instagram fotoğraflarını otomatik olarak göstermiyor. Yalnızca fotoğrafın linkini paylaşmanızı sağlıyor. Takipçilerinizin ana sayfalarında link yerine imaj gözükmesi için fotoğrafı Twitter üzerinden paylaşmanızı öneririz. Bu işlemi zaman kaybetmeden gerçekleştirmek için Twitter ve Instagram'ı birbirine bağlayan bir uygulama olan Zapier'den faydalanabilirsiniz.
5. Tek seferde 4 imaj yüklemek için kolaj kullanın. Twitter tek bir tweete 4 imaj sığdırabileceğiniz yeni bir özellik ortaya çıkardı. Yani tek bir imaj paylaşmak yerine daha fazla dikkat çekmek için dört imajı bir arada kullanabilirsiniz. Elbette her zaman birden fazla imaj kullanmanız gerekmez fakat zaman zaman takipçilerinizin ilgisini çekecek kolajlar işinize yarayabilir. Şöyle bir kolaj örneği size ilham verebilir: twitter doğru imaj
6. Negatif algı yaratacak imaj kullanımına dikkat edin. Eğlenceli ve saldırgan arasında tehlikeli bir yakınlık vardır. İmaj kullanırken eğlenceli olmak isterken takipçilerinizde negatif algı yaratmamaya dikkat edin. Esprili bir imaj paylaşmadan önce takipçilerinizden gelecek farklı tepkileri göz önünde bulundurun. Güncel olaylarla ilgili imaj paylaşırken de alacağınız geri dönüşleri çok iyi düşünmelisiniz. Bu sorunları yalnızca imaj paylaşırken değil 140 karaktere sığdırmaya çalıştığınız metinlerde de yaşayabilirsiniz. Takipçilerinizde negatif algı yaratmamak için ekstra çaba harcamalısınız.
7. 140 karaktere sığdıramadığınız mesajları iletmek için imaj kullanın. Bazen anlatmak istediklerinizi bir tweete sığdırmakta zorlanırsınız. İmaj kullandığınız zaman genellikle ekstra metin için yer açmış olursunuz. Örneğin, bir kampanya yürütüyorsanız katılım koşullarını 140 karakterle anlatmakta zorlanırsınız. Böyle durumlarda ilgi çekici bir tasarıma sahip olan imaja gerekli metni yerleştirin.
Twitter'da doğru imaj kullanarak binlerce tweet arasında takipçilerinizin ve hedef kitlenizin sizi fark etmesini sağlarsınız. Unutmayın herhangi bir imajı değil vermek istediğiniz mesajı en iyi ileten imajı kullanmanız gerekir.
Etiketler:

İlgili Haberler

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Snapchat, Sosyal Ağ Sıralamasında Twitter’ı Geçti!
Snapchat, Sosyal Ağ Sıralamasında Twitter’ı Geçti!
Devamını Oku >
Twitter’da Başarılı Müşteri Hizmetleri Sunan Markalar
Twitter’da Başarılı Müşteri Hizmetleri Sunan Markalar
Devamını Oku >
Twitter Veri Görselleştirme Aracını Duyurdu
Twitter Veri Görselleştirme Aracını Duyurdu
Devamını Oku >
8 Güncel Sosyal Medya Kampanyası
8 Güncel Sosyal Medya Kampanyası
Devamını Oku >
Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014
Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014
Devamını Oku >
Dijital Kitap Ayracı: Tweet For A Read
Dijital Kitap Ayracı: Tweet For A Read
Devamını Oku >