Yılbaşı İçin Sosyal Medya Kampanya Fikirleri

Yılbaşı İçin Sosyal Medya Kampanya Fikirleri

Yılbaşına özel alternatif sosyal medya kampanya fikirleri hedef kitlenizle aranızdaki bağı güçlendirirken satışlarınızı artırmanızı sağlar.

Yılbaşına bir ay kala bütün markalar sosyal medyada yeni yılın gelişine özel kampanyalar düzenleye başladı bile! Yılbaşı dönemi bir anda gelip geçmeden bir kampanya hazırlamaya başlamakta fayda var. Bu dönemde her yerde kampanyalarla karşılaşacak olan hedef kitlenin dikkatini çekmek için yılbaşı kampanyasının özenle hazırlanması gerekiyor.

Yılın en büyük rekabetinin yaşandığı yılbaşı için sosyal medya kampanya fikirleri ile size biraz olsun yardımcı olmak istedik.


Gece yarısına özel satış

Yılbaşını evde geçirecek olan kitle bile büyük ihtimalle yeni yıla girene kadar uyumayacak. Bu durumu avantaja çevirmek için gece yarısına özel bir satış kampanyası hazırlayabilirsiniz. Bu kampanyanın birkaç saat sürecek şekilde hazırlanması gerekiyor. Tam 12.00’den 03.00’a kadar ya da 23.00’dan 02.00’a kadar devam edecek bir kampanya ile yılbaşında hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz.

Kampanyanız başlamadan evvel eposta ya da sosyal medya aracılığıyla etkili bir tanıtım yaptığınızdan emin olun. Kısa sürecek bir kampanya olduğu için saat bilgisini doğru ve net bir şekilde iletmeniz büyük önem taşıyor. İnsanları yanlış anlamasına yol açmayacak açık iletiler hazırlayın.


Yılbaşı dilekleri

Kutlamalar bitip de insanların evine döndüğünde kendilerini boşlukta hissedebilir çünkü uzun zaman önce başlayan kutlama planları tamamlandığında her şey sıradan bir şekilde devam edecek. Tam bu sırada devreye girin ve hedef kitlenizin yılbaşı heyecanını sürdürün.

yılbaşı sosyal medya kampanya fikirleri

Onlara sosyal medya üzerinden yılbaşı dileklerini sorun. Kampanyayı daha etkili hale getirmek için temalı bir dilek listesi oluşturun. Bu dileklerini nasıl gerçekleştirmek istediklerini öğrenin. Belki ürününüz ya da hizmetinin dileklerinin gerçekleşmesi için onlara yardımcı olabilir.

Diğer yandan en yaratıcı ve ilham verici dileğe sahip olan kişi için özel bir hediye teklif edebilirsiniz. Bunu yaparken insanların iletinizi olabildiğince paylaşmasını sağlayın.


Yılbaşı çekilişi

Oldukça basit olan bu kampanyaya katılmak isteyenlerin yalnızca birkaç kişisel bilgi ile (isim, eposta adresi, şehir gibi) kayıt olması yeterli olacaktır. Ayrıca katılımcılardan kampanyayı arkadaşları ile paylaşmasını da isteyebilir ve daha fazla insana ulaşmayı sağlayabilirsiniz.

Burada önemli olan hediye seçimi olacaktır. Bu aşamada yarışmalarda doğru hediye seçimi ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Yaratıcı olun ve yılbaşı ile alakalı bir hediye belirleyin. O döneme özel bir hediye ile hedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başarma şansınız artacaktır.


Temalı müzik listesi

Satış ya da tanıtımdan ziyade hefed kitlenizle etkileşimi artırmak istiyorsanız onlara harika bir yılbaşı müzik listesi hazırlayabilirsiniz. Markanıza ait bir YouTube veya Spotify hesabı kullanarak oluşturduğunuz listeyi sosyal medya üzerinden sizi takip eden müşterilerinize ve potansiyel müşterilerine hediye edebilirsiniz.

Etkileşimi artırmak için listenizi paylaşmalarını isteyebilir ve eklemek üzere şarkı önerilerini sorabilirsiniz.

sosyal medya kampanya fikirleri


Fotoğraf albümü 

Takipçilerinizin interaktif olarak dahil olacakları bir albüm yaratabilirsiniz. Markanızın Instagram veya Facebook albümü bu kampanya için uygun olacaktır. Takipçilerinizden yılbaşı gecesi çektikleri fotoğrafları sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz.

Daha kapsamlı bir kampanya için mikro site oluşturabilirsiniz. Bu site fotoğraf albümünüz için şık bir galeriye dönüşebilir ve takipçilerinizin ilgisini çekebilir.

Bu albümün oluşma sürecini bir yarışma konseptiyle sunabilir ve yarışma sonunda teklif edeceğiniz hediye ile etkileşimi artırabilir ve viral başarı sağlayabilirsiniz.


Bu yazımızda bazı fikir önerilerinde bulunduk. Daha önce yapılmış kampanyalardan ilham almak isterseniz Sosyal Medya Kampanyaları kategorimizde birçok ajans ve marka tarafından gerçekleştirilmiş kampanya örneklerini inceleyebilirsiniz.

Birçok yeni projeye ev sahipliği yapan yılbaşı döneminde etkileşime açık bir kampanya ile hedef kitlenize kendinizi hatırlatmanız faydalı olacaktır. Direkt satış odaklı olmasa bile insanların ilgisini çekecek bir kampanya bu dönemde satışlarınızı artırabilir. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2015 İçin Önemli Web Tasarım Trendleri Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Tasarım Önerileri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.