Twitter Sayfalarında Organik Erişimi Artırmanın Yolları

Twitter Sayfalarında Organik Erişimi Artırmanın Yolları
Twitter’da takipçilerinizi arttırmak ve markanızın güncellemelerini daha çok kişinin görmesini sağlamak için paylaşımlarınızda birkaç küçük değişiklik yapmanız yeterli. Twitter’da markanızı konuşturmak, takipçi sayınızı arttırmak ve güncellemelerinizi daha fazla kişinin görmesini sağlamak istiyorsunuz fakat ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Markanız henüz yeterince tanınmamışsa ya da sosyal medya pazarlamasına daha yeni başlamışsanız, Twitter’de takipçi kitlesi oluşturmak için zamana ihtiyacınızın olması bazen sinir bozucu olabilir. Bu yazımızda derlediğimiz organik erişimi arttırma yöntemleri ile markanızın Twitter güncellemelerini daha görünür hale getirebilir ve profilini geliştirebilirsiniz.
1. Twitter’ın temel özelliklerini doğru kullanın. Markanızın Twitter profilini optimize edebilmek için Twitter’ın temel özelliklerini doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Tweetlerinizin görünürlük oranını birkaç küçük taktikle arttırabilirsiniz: Tweetlerinizi “@username” ile başlatmayın. Bu şekilde başlayan tweetlerin görünümü kısıtlıdır, hesabınızın organik erişimi otomatik olarak düşer. Herhangi bir kullanıcıyı tweetinize dahil etmek isterseniz, kullanıcı adını ilk sözcük olarak kullanmayın. Hiçbir tweetinizde üçten fazla hashtag kullanmayın. Bir tweette çok fazla hashtag kullanılması o tweetin spam olarak görülmesine neden olur ve tweetinize erişim azalır. Sadece markanız ya da ürünleriniz hakkında paylaşım yapmayın. 80/20 kuralı tüm sosyal platformlarda geçerlidir. Bu kurala göre tweetlerinizin %80’i etkileşim sağlamaya teşvik; geri kalan %20’si ise markanız ve ürünleriniz hakkında bilgi vermek amacıyla olmalıdır. Tweetlerinizin çoğunda kendinizden bahsediyorsanız organik erişimi arttıramazsınız. Mümkün olduğunca çok değer sağlayın. Takipçilerinizi ve takip ettiğiniz insanları dinleyin. Onların hassas olduğu konular neler? Bunu nasıl çözebilirsiniz? Sponsorlu tweetler dışında ilgi çekici bir tweet paylaştığınızda, insanlar sizi uzman olarak görebilir ve önemli bir kaynak olarak başkalarına da önerebilir. twitter organik erişim arttırma
2. Twitter profilinizi her yerde tanıtın. Sosyal medya profillerinizi Twitter hesabınızı duyurmak amacıyla kullanabilirsiniz. Facebook, Google+, Linkedin ve kullandığını diğer sosyal profillerde iletişim kısmına Twitter hesabınızı da ekleyin. Web sitenizde veya blog sayfanızda okuyucuların içeriği başkaları ile paylaşmasını sağlayacak sosyal butonlar bulundurun. Kurulumu oldukça kolay olan eklentilerle paylaşım seçeneklerini kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin sitenizden bir içeriği Twitter’da paylaşmak isteyen kullanıcının paylaşacağı metne @ ile birlikte kullanıcı adınızı eklemeniz mümkün. Bu basit özelleştirme ile yüzlerce Twitter kullanıcısına ulaşabilirsiniz.
3. Hediye vereceğinizi duyuran tweetlerin çapraz tanıtımını yapın. Hediyeler her zaman daha fazla trafik, bağlantı ve görünürlük sağlar. Örneğin Soru-Cevap yöntemi ile hediye verecekseniz, kullanıcılardan cevapları sizin belirlediğiniz bir hashtag ile paylaşmalarını ve sizi de etiketlemeleri isteyin. Hastaglerin takibi kolaydır ve konuşmalardan haberdar olmanız konusunda size avantaj sağlar. Kullanıcılardan sizi etiketlemelerini yani tweetleri kullanıcı adınız ile paylaşmalarını istemeniz de kitlenin sizin profilinizi tanıtması ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle hedeflediğiniz kitlenin sizin belirlediğiniz hashtagi ve kullanıcı adınızı kullandığından emin olun. Kullanıcıları cevaba teşvik etmek için kampanyanızı tüm sosyal medya hesaplarınızda duyurabilirsiniz. Buna kullanıcılarla en etkileşimde olduğunuz platformdan başlayın, sonra diğer sosyal profillerinizde de duyurun.
4. Etkileşimi fazla olan niş kitle ile iletişime geçin. Hedef kitleniz ile online ya da offline olarak iletişimde olmak her zaman için doğru bir yöntemdir. Twitter’da hedef kitlenizi doğru bir şekilde dinliyorsanız, etkili kullanıcıların da kimler olduğunu belirleyebilirsiniz. Eğer yerel hizmet veren bir girişimciyseniz bu kullanıcıların dışında önemli yerli isimlerle de (örn: yerel bir gazetenin editörü, haber spikeri vs.) etkileşim kurabilirsiniz, her zaman ulusal olmak zorunda değişiniz. Belirlediğiniz niş kullanıcılarla Twitter’da bir konuşma başlatmanız, marka profilinize değer katacaktır. Daha da önemlisi bu kullanıcıların sizin tweetinize cevap vermesi ile bu etki büyüyecektir. twitter organik erişim
5. Çevrimiçi müttefikler bulun. Twitter’da bir duruş oluşturmak istiyor fakat bu konuda yalnız olduğunuzu düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Twitter toplulukları oluşturan birçok kişi aynı sorun ile uğraşıyor. Bu topluluklar genelde niş bir konu etrafında kümeleniyor: ortak ilgi alanları. Twitter’da 80/20 kuralı çerçevesinde paylaşacağınız niş içerikler ile markanızın hedef kitlesine hitap edebilir ve sizinle etkileşim içinde olan bir topluluk oluşturabilirsiniz. Üstelik bu tür paylaşımlar (her zaman olmasa da) karşılıklı olduğundan, bundan siz de faydalanabilirsiniz.
Burada bahsettiğimiz konulara ek olarak Etkili Twitter Pazarlama Stratejileri yazımıza göz atabilir ve birçok farklı yöntemden faydalanabilirsiniz. Twitter’da yaptığınız paylaşımlarda bu konulara dikkat eder ve düzenli aralıklarla doğru içeriklerde güncellemeler yaparsanız; organik erişiminizi arttırarak hedef kitlenizden bir topluluk oluşturabilirsiniz. 
Etiketler:

İlgili Haberler

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Kentlerin Görünür Sosyal Ağları
Kentlerin Görünür Sosyal Ağları
Devamını Oku >
41? 29! Twitter’da Sempozyum Düzenliyor!
41? 29! Twitter’da Sempozyum Düzenliyor!
Devamını Oku >
İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
Devamını Oku >
Twitter Arayüz Tasarımını Tekrar Yeniliyor!
Twitter Arayüz Tasarımını Tekrar Yeniliyor!
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama menu icon
12 Şub 14
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Devamını Oku >
Markaların Sevgililer Günü Sosyal Medya Kampanyaları
Markaların Sevgililer Günü Sosyal Medya Kampanyaları
Devamını Oku >