Starbucks Logosunun Ortaya Çıkış Hikayesi

Grafik Tasarım, Projeler 04 May 2018
Starbucks Logosunun Ortaya Çıkış Hikayesi

6 kıtada ve 76 ülkede hizmet veren dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks’ın isminin ve ünlü Siren logosunun ortaya çıkış hikayesi.

Amerikalı yazar Herman Melville’in ünlü romanı ‘Moby Dick’ten esinlenilerek bir isim alan Seattle merkezli kahve zincirinin ilk adı Starbucks değildi. O zamanlar zincir olmaktan çok uzak olan mütevazi  Kahve dükkanına Moby Dick’te geçen ve balina avında kullanılan 19. yüzyıl Nantucket gemisi  ‘Pequod’un adı verilmişti. Ardından, Pequod’un ikinci kaptanı ‘Starbuck’ın adını alması daha uygun görüldü.

İsim netleştikten sonra Starbucks’a bir logo gerekiyordu. Marka, logo olarak Yunan mitolojisinin denizcileri müzikle cezbeden, iki kuyruklu ve tehlikeli kadın karakteri ‘Siren’ı seçti. Markanın 1971’deki logosunda kullanılan Siren figürünün göğüsleri açıktaydı.

Ancak, bu durum tepki çekince, Siren’ın göğüsleri yıllar içinde kapatılmaya başlandı ve 1987’de günümüzdeki Starbucks logosunun en yakın halini aldı. Starbucks’ın bugün kullandığı logoda figürün yüzünün sağ tarafında gördüğümüz asimetrik gölgeler, onu insana biraz daha yakınlaştırıyor.

How Starbucks Found Its Mythical Mermaid

This is how Starbucks got its iconic mermaid logo https://bloom.bg/2rc9v3u

Bloomberg paylaştı: 30 Nisan 2018 Pazartesi

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hâlâ Hayatta Olsalardı, Böyle Görüneceklerdi Fildişi Ticaretine “Dur” Diyen Kampanya →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.