Hayatı Zorlaştıran Kullanışsız Tasarımlar

Grafik Tasarım, Projeler 06 Eki 2017
Hayatı Zorlaştıran Kullanışsız Tasarımlar

Mimar Katerina Kamprani’nin tasarımları, hayatı kolaylaştırmak yerine her şeyi daha karmaşık ve zor hale getiriyor. 

Hepimiz akıllıca bir tasarımın hayatı kolaylaştırmasını bekleriz, değil mi? Aslına bakarsanız böyle bir zorunluluk yok. Atina merkezli mimar Katerina Kamprani, “The Uncomfortable” (Rahatsız) projesiyle bunu bizlere gösteriyor. Kamprani, hayatı kolaylaştıran, kullanıcıya zaman kazandıran kullanışlı araç gereçler tasarlamak yerine her şeyi zorlaştıran ve basit şeyleri bile içinden çıkılmaz hale getiren, tamamen can sıkıcı eşyalar tasarlamış.

Günlük hayatta kullandığımız kahve fincanları, çatallar, sandalyeler o kadar kullanışsız bir hale gelmiş ki, Kamprani’nin tasarladığı kupalarla sabah kahvesi içmek bile mücadele halini almış. Kamprani’nin bu çalışmasının ardında belki vermek istediği gizli bir mesaj vardır ve gizli tasarım dilini bozup yeniden oluşturmak istiyordur. Siz ne düşünüyorsunuz?

the-uncomfortable-düğme

the-uncomfortable-kahve-kupası

the-uncomfortable-anahtar

the-uncomfortable-sandalye

the-uncomfortable-çiçek-sulama

the-uncomfortable-beton-şemsiye

the-uncomfortable-çizme

the-uncomfortable-demlik

the-uncomfortable-cezve

the-uncomfortable-çatal

the uncomfortable-tuzluk-biberlik

the-uncomfortable-tabak

the-uncomfortable-çatal-tabak

the-uncomfortable-kadeh

the-uncomfortable-tencere

the-uncomfortable-kapı

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← McDonald’s Buttermilk Crispy Tenders Sayesinde Hobilerini Keşfeden Büyükanneler Digidea, Sanal Gerçeklik Projesine Güveniyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.