Ünlü Markaların Logolarını Aklınızdan Çizebilir misiniz?

Grafik Tasarım, Projeler 03 Eki 2017
Ünlü Markaların Logolarını Aklınızdan Çizebilir misiniz?

Hiçbir yerden kopya çekmeden ve hiç kimseden yardım almadan popüler markaların logolarını çizebilir misiniz?

Markalar, kullanıcıların aklında logolarıyla ufacık bir yer edinebilmek ve hatırlanmak için her yıl milyonlarca dolar harcıyor. Peki harcanan bunca meblağ gerçekten de işe yarıyor mu? Bunu öğrenmek isteyen Signs.com, “Branded in Memory” adında ilginç bir deneye imza attı ve yaşları 20 ila 70 arasında değişen 156 Amerikalıdan 10 meşhur markanın logosunu hiçbir yere bakmadan ve kimseden yardım almadan mümkün olduğunca doğru çizmelerini istedi.

Ortaya çıkan sonuçlar, logoların akılda nasıl kaldığını ve insandan insana hafızalarda nasıl yer edindiğini gösterdi. Her ne kadar farklılıklar göze çarpsa da, deneye katılanlar logoların renk paletlerini gerçeğe yakın bir kesinlikle çizebildi. Renklerin doğru tahmin edilmesi, logo oluştururken birbiriyle uyumlu renkleri kullanmanın ne kadar etkili olduğunu da kanıtlar nitelikteydi. Renk psikolojisi üzerinde uzmanlaşan psikologlara göre insanlar öncelikle renge, sonra şekillere ve en sonunda da harflere odaklanıyor.

ünlü-markaların-logoları-apple-1

ünlü-markaların-logoları-apple-gif

ünlü-markaların-logoları-adidas

ünlü-markaların-logoları-adidas-1

ünlü-markaların-logoları-ikea

ünlü-markaların-logoları-ikea-1

ünlü-markaların-logoları-starbucks

ünlü-markaların-logoları-starbucks-1

ünlü-markaların-logoları-burgerking

ünlü-markaların-logoları-burgerking-1

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← OFFF London’ın Bilgisayar Efektinin Sınırlarını Zorlayan Tanıtım Filmi Audi’nin Trafik Palyaçolarına Karşı Korumalı Araçları Yollarda →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.