Arby’s’den Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren Dünyanın En Küçük ve En Büyük Reklamı

Grafik Tasarım, Projeler 25 Haz 2018
Arby’s’den Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren Dünyanın En Küçük ve En Büyük Reklamı

Restoranlarında Coca-Cola satmaya başlayacağını duyurmak isteyen Arby’s, dünyanın en küçük ve en büyük basılı reklamını hazırladı.

Amerikan fast food zinciri Arby’s, restoranlarında Pepsi satmaktan vazgeçti ve yola Coca-Cola’yla devam edeceğini duyurmak için ajansı Moxie’yle iki aşamalı bir kampanya hazırladı. Arby’s, hazırladığı dünyanın en küçük ve dünyanın en büyük basılı reklam kampanyalarıyla Guinness Dünya Rekorları’nın ikisine imza attı.

İlk önce en küçük reklam yaratıldı. Büyük Coca-Cola duyurusunu yapmak için Georgia Tech Institute for Electronics ve Nanotechnology’den bilim insanlarıyla bir araya geldi ve hamburger ekmeğinde yer alan 1 susam tanesinin üstüne yazılan 40 mikrondan küçük bir yazıyla “A big announcement is coming. This isn’t it.” (Büyük duyuru geliyor. Bu kadar değil.) mesajı yazıldı. Amerika’nın en büyük kenti New York’ta yapılan reklam, Guinness tarafından incelendi ve rekorlar kitabına girmeyi başardı.

Arby’s, dünyanın en büyük basılı reklamını oluşturmak için ise Nebraska’da yalnızca 1 kişinin yaşadığı en küçük şehir olan Monowi’ye gitti. Hem Monowi’nin belediye başkanlığı görevini, hem de kütüphanecilik yapan Elsie Eiler’ın sahip olduğu 5 dönümlük araziye beyaz fon üzerine kırmızı harflerle “Arby’s Now Has Coke” (Arby’s’in Artık Colası Var) yazıldı. Bu dev poster de, dünyanın en büyük basılı reklamı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ronaldo ve Karar Verirken Onu Etkileyen Bilinçaltı Ronaldon’t IKEA Ürünleri, LGBT Onur Ayı İçin Kıyafetlere Dönüştü →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.