Starbucks, Alibaba’yla Ortaklığını Genişletiyor

Starbucks, Alibaba’yla Ortaklığını Genişletiyor

Starbucks, en hızlı büyüdüğü pazarlardan biri olan Çin’de, Alibaba’yla sürdürdüğü ortaklığın kapsamını genişletiyor.

Starbucks, Alibaba’yla Çin’de sürdürdüğü ortaklığın kapsamını, teslimat hizmetiyle genişletiyor. E-ticaret deviyle sanal bir dükkan açacak olan Starbucks, halihazırda Alibaba’nın interaktif kahve dükkanı Shanghai Reserve Roastery’le birlikte çalışıyor.

Tüketiciler, Alibaba teknolojisinin kullanıldığı bu dükkanda uygulamadan dijital olarak ödeme yaparken, artırılmış gerçeklik deneyiminden yararlanarak menüleri görüntüleyebiliyor, özel karışımlar sipariş edebiliyor.

Çin, Starbucks’ın en hızlı büyüme kaydettiği pazarların başında geliyor. Ülkedeki 136 şehirde 3.100 dükkanla hizmet veren Amerikan kahve devi, 15 saatte bir yeni bir dükkan açıyor. Çin’de 2018’in ilk çeyreğinde %6 büyüyen Starbucks, gelirlerini de %30 artırdı.

Çin’deki ödemelerin %60’ından fazlasında WeChat pay ve Alipay sistemleri kullanılıyor. Yeni ortaklık, Alibaba’nın yiyecek teslimatı platformu Ele.me’yle Beijing ve Şangay gibi anahtar ticari bölgelerdeki 150 dükkanda ürünlerini tüketicilerle Eylül ayından başlamak üzere buluşturmak.

Alibaba’nın yeni stratejisinin bir parçasını da “Starbucks Delivery Kitchens”ı Şangay ve Hangzhou’daki Hema süpermarketlerinde tüketiciye sunmak oluşturuyor.

Starbucks ve Alibaba arasındaki iş birliğinin gelişmesi; ev, ofis, dükkan ve dijital alan arasındaki bariyerleri yıkarak, Starbucks’ın müşterilerine daha önce hiç yaşatmadığı benzersiz bir deneyimi Çin’de uygulamasını sağlayacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook, Yanlışlıkla Endonezya Depremini Kutladı Snapchat’in Yeni Lensleri Sesle Kontrol Edilebiliyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.