Sosyal Medya Televizyon Kavramını Değiştiriyor!

Sosyal Medya Televizyon Kavramını Değiştiriyor!
Sosyal medya kullanımının artması, beklenin aksine televizyonun geri planda kalmasına neden olmuyor; televizyon kavramını dönüştürerek sadık izleyici kitleleri oluşturuyor. Sosyal medyaya olan ilginin artması ile birlikte araştırmacılar insanların televizyon izlemeye ayırdıkları zamanı azaltarak daha çok dijital dünyaya yöneleceklerini öngörmüştü. Fakat beklenen olmadı. Aksine internet ve sosyal medya bu geleneksel eğlence aracının popülerliğini negatif bir şekilde etkilemeden, televizyon kavramını değiştirme eğilimi gösterdi. İnternet ve sosyal medyanın televizyonun yerini almak yerine kavramı değiştirerek farklı bir anlam kazandırması, bu trendlerin televizyona sağladığı avantajlardan kaynaklanıyor ve birtakım sonuçlar ortaya çıkarıyor. İşte sosyal medya ile birlikte televizyon kavramını değiştiren avantaj ve sonuçlardan bazıları:
1. Televizyon reytingleri artık daha kolay toplanabiliyor. Dev araştırma şirketi Nielsen, eskiden bir takım analizleri oluşturabilmek için ABD’de yaşayan insanlara rastgele mektuplar göndererek hangi televizyon programlarını severek izlediklerini sorarmış. Gelen cevaplara göre de hangi TV programlarının reytinglerinin daha yüksek olduğu belirlenirmiş. Bu yöntem Nielsen tarafından hala kullanılıyorfakat biraz daha farklı bir şekilde. Araştırma şirketleri televizyonun insanlar üzerindeki etkisini ve reyting oranlarını belirlerken artık sosyal medya ve internet verilerini de kullanıyor. Örneğin bir televizyon programının popüler olup olmadığını anlayabilmek için Facebook, Twitter ve Youtube verileri incelenebiliyor. Ayrıca anketlerin çoğu kullanıcılara online ortamda sunulabiliyor.
2. Streaming ve Youtube ile birlikte izleyiciler herhangi bir televizyon programını kaçırma ya da tekrarını bekleme sorunu yaşamıyor. İnternet ve sosyal medyanın en büyük avantajlarından biri de bir program ya da dizinin televizyonda yayınlandıktan hemen sonra internet ortamında yayınlanması oldu. Böylece izleyiciler artık herhangi bir programı yayınlandığı saatte izlemek zorunda kalmıyor. Televizyon kanalları genellikle önce TV üzerinden yayınladıkları programı kendi kanalları üzerinden internete koymayı tercih ediyor. Bu durum içerik sağlayıcı ve dağıtıcılar arasında ciddi kuralların ve yaptırımların ortaya çıkmasını gerektirse de kullanıcıların ilgilendikleri programa ulaşmalarına bir engel teşkil etmiyor. Streaming teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte internet ortamına Netflix ve Aereo gibi yeni modeller katılıyor. Böylece kullanıcılar diledikleri televizyon programına anında ve kolayca erişim sağlayabiliyorlar. televizyon youtube
3. Televizyonda yayınlanan program ve diziler Twitter’da konuşuluyor ve gündemi belirliyor. Facebook kadar popüler olmasa da yaklaşık 200 milyon kullanıcıya sahip olan Twitter, televizyon kavramını değiştiren bir diğer önemli etmen oldu. Televizyon ağları hayranları aracılığı ile bu büyük sosyal platformdan önemli ölçüde yararlanmaya başladı. Birçok televizyon kanalı programlarını ya da dizilerini yayınlarken özel hashtag’ler belirlemeye ve yayın sırasında duyurmaya başladı. Bu hashtagler ile atılan tweetler o sırada o programı izleyen hayranları bir araya getirdi. Öyle ki bazı programlarda bu hayranlar kitlelere dönüşerek programın hashtag’ini TT listesine taşıdı. Twitter’da televizyon programları hakkında konuşmaların artması ile birlikte televizyon izlemeyen kullanıcılar dahi bazı programlar hakkında bilgi sahibi olmaya başladı.
4. Facebook hayranlara ek bilgiler sağlıyor. Twitter’ın dışında Facebook da televizyon kavramını değiştiren bir diğer sosyal ağ olma özelliğini taşıyor. Çoğu dizi hayranı son bölümler hakkındaki yorumları okumak, gelecek bölümün fragmanını paylaşmak ya da takip ettiği dizilerin oyuncuları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Facebook’tan faydalanıyor. Facebook aynı zamanda dizi ve programların reklamlarını yapmak, yarışmaların başvurularını almak ve geniş kitlelere ulaşmak konusunda televizyonlar için eşsiz bir platform. Bu durum aynı zamanda kullanıcıları da beğendikleri programların sayfalarını takip etmeye teşvik ediyor. Facebook’ta artık yapılacak küçük bir araştırma ile popüler olan tüm programların sayfaları bulunabiliyor ve hayran kitlelerine ulaşılabiliyor. televizyon sosyal medya
5. Youtube viral başarıya ulaşan videolarda reklamlar yayınlıyor. Televizyonda reklam her zaman vardı. Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte reklamlar varlığını korusa da izleyiciye sunulma şeklinde değişiklik yaşandı. Örneğin markalar artık Youtube’a reklam vererek, viral videolar kapsamında kendi reklamlarının kullanıcılara sunulmasını isteyebiliyorlar. İnsanların en çok ilgi gösterdiği yerlerde yani viral başarıya ulaşmış videoların sayfalarında, video başlamadan önceki birkaç saniye başka bir markanın reklamının olması markanın hatırlanabilirliğini de önemli ölçüde artırıyor. Günümüzde reklamların tek amacı ürün tanıtımı. Bu durumda sosyal medyada izleyicilerin karşılarına doğru yerlerde çıkmak önem kazanıyor. Youtube televizyon reklamlarını izleyicilere sunarak bu kavramın dönüşümüne katkı sağlıyor.
Sonuç İnternet ve sosyal medyanın televizyon üzerinde yadsınamaz bir etkisi oldu. Fakat bu etki beklenenin aksine televizyonun sonunu getirmedi. Sosyal medyada televizyonun sadık bir kitlesi oluştu ve televizyon kavramı tarihinde ilk defa bir değişim sürecine girdi. Televizyon sosyal medya platformlarını kendi lehine kullanmayı zaman içinde öğrendi ve programlar için hayran grupları oluşturdu. Böylece sadık izleyiciler kazanan televizyon, popülerliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor.

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Coca-Cola İnteraktif Oyunu: Onun İsmi Ne?
Coca-Cola İnteraktif Oyunu: Onun İsmi Ne?
Devamını Oku >
Generali Sigorta Facebook Kampanyası: Sigortarot
Generali Sigorta Facebook Kampanyası: Sigortarot
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014
Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014
Devamını Oku >
Eczacıbaşı Kadınlar Günü’ne Özel Facebook Yarışması
Eczacıbaşı Kadınlar Günü’ne Özel Facebook Yarışması
Devamını Oku >
Facebook Yeni Kampanya Ve Reklam Yapısına Geçiyor!
Facebook Yeni Kampanya Ve Reklam Yapısına Geçiyor!
Devamını Oku >
Acer Sosyal Medya Kampanyası: Gezdim Gördüm Dokundum
Acer Sosyal Medya Kampanyası: Gezdim Gördüm Dokundum
Devamını Oku >