Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014

Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014
Geleneksel pazarlama anlayışını değiştiren ve popülaritesi her geçen gün artan sosyal medya, markaların mesajını duyurmak ve müşteri bağlılığı yaratmak için kullandığı en etkili mecralardan biri sayılıyor. Sosyal medya trendleri 2014 yılında nasıl değişecek, ne gibi yenilikler olacak sorularını göz önüne alarak bir araştırma yaptık. Araştırmamızda BrainStorm Digital Direktörü Danny Bermant’ın, Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014 isimli sunumunda değindiği güncel konulara rastladık ve bu içeriği sizlerle paylaşmak istedik. Bernant, 2014’te sosyal medyanın genel çerçevesini 7 madde üzerinden çiziyor, hangi sosyal medya ağlarına odaklanmanız gerektiği ve son değişikliklerin markaları nasıl etkileyeceğini kısaca açıklıyor.
1. Google+ sosyal medya ağları arasında önemli bir oyuncu olacak. Danny Bertmant, 2011 yılında kurulan ve artan bir ivme ile yaygınlaşan Google Plus’ın, 2014 yılında sosyal ağlar arasındaki yerini daha da sağlamlaştıracağını belirtiyor. Google Plus, her platformda kullanılabilen, metin tabanlı mesajlaşma ve video-konferans özellikleri ile de ön plana çıkan yeni hizmeti Hangouts’u kullanıcılarına sundu. Hangouts, çok amaçlı yapısı ile kullanıcılara daha interaktif bir iletişim imkanı sağlıyor. Google Plus ile ilgili bir başka dikkat edilmesi gereken nokta, bu platformdaki varlığınızın SEO sıralamanızı da doğrudan etkilediği gerçeği. Bertmant bunları belirttikten sonra, Google Plus’a içerik planlamanızda mutlaka yer vermeniz gerektiğinin altını çiziyor. Sosyal Medya Ve SEO İçin Önemi başlıklı yazımızda, günümüzde sosyal medya ve SEO arasındaki bağlantıyı ve ayrıca sosyal medyanın SEO sıralamasını ne derecede etkilediğine dair ipuçlarını inceleyebilirsiniz. Google+ platformunun SEO için önemi ortada fakat sosyal medya pazarlama trendleri açısından ne derece yükseleceğini 2014 yılında hep beraber göreceğiz.
2. Facebook 2014’te de popülerliğini koruyacak! Danny Bertmant, Facebook’un ortadan kalkacağı ve eski popülaritesini yitireceği yönündeki söylentileri abartılı bulduğunu söylüyor. Organik erişim oranlarını düşürmesi ve yenilenen reklam politikaları ile ilgili eleştirilere maruz kalsa da; Facebook’un mali değeri artıyor. Mobil cihazlara entegre edilen ve dünya çapında en çok aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, görünüşe göre 2014 yılında da sosyal medya kapsamındaki baskın rolünü koruyacak. sosyal medya içerik
3. Sosyal medyada paylaştığımız içeriklere dikkat etmemiz gerekecek. Sosyal medyayı kullanmak, büyük kitlelere seslenmenin kolay bir yolu olabilir. Ancak bu, aynı zamanda her zaman göz önünde olmak anlamına geliyor. Bertmant bu noktada yapılması gerekenin, yasalara uygun bir sosyal medya politikası oluşturmak olduğunu belirtiyor. Bertmant markaları, doğruluğundan emin olmadıkları ya da gizli bilgilerin; kendi uzmanlık alanları ve deneyimleri dışındaki konuların paylaşılmaması gerektiğine dair uyarıyor. Sosyal medya politikalarını hazırlarken, mevcut yasa ve sınırlandırmaları referans almalarını ve sosyal medya hesaplarını yönetecek bir sözcü görevlendirmelerini öneren Bertmant; IBM, Walmart ve US Air Force gibi büyük firmaların sosyal medya politikalarını da örnek gösteriyor.
4. Sosyal ağlar promosyon ile ilgili geniş çaplı önlemler alacak. Bertmant sunumunda, sosyal ağlarda promosyon konularına getirilen sınırlamalara ve uygulamalara işaret etmiş. Telif hakları gerekçe gösterilerek sınırlama getirilen promosyonal Facebook kapak fotoğrafları,  Linkedin grup yöneticilerine spam kullanıcıları bloklama hakkı verilmesi gibi örneklerle; işletmelerin sosyal medyada deyim yerindeyse “kaba” ve agresif yöntemlerle reklam yapmasının engelleneceğini açıklamış. sosyal medya satış
5. Sosyal medyanın salt bir pazarlama kanalı olduğu algısı değişecek! Danny Bertmant, sosyal medyanın yalnızca pazarlama faaliyetlerini destekleyen bir kanal olduğu algısının değişeceğini ve artık sosyal medyanın bir satış kanalı olarak da görülmeye başlayacağını savunuyor. Sosyal medyanın “ücretsiz reklam” mecrası olarak işlem görmeyeceğini de ekleyerek, şirketlerin müşteriyi çat kapı ziyaret etmek yerine haberlerini duyurmak üzere sosyal medyayı kullanacağından söz ediyor.
6. ROI (Return on Investment) verileri sosyal medyadan ölçülebilecek! Sunumda, sosyal medyadaki varlığınızın satış akışlarınızı gösteren en önemli verilerden biri olduğunun altı çiziliyor. Dolayısıyla, sosyal medya üzerinden yatırım getirilerinizi (ROI) ölçebileceksiniz. Facebook, Google+ gibi sosyal ağlardaki tablolar ve istatistikler ile, verimlilik ve ROI ölçümleri de artık çok daha kolay. Sosyal medya pazarlama trendleri 2014 yılında ölçümleme konusunun gündemde kalacağını, hatta geçtiğimiz senelerden daha önemli bir başlık olacağını gösteriyor. sosyal medya ölçümleme
7. İçerik, şirket başarısının en büyük anahtarlarından biri olmaya devam edecek! Her bir satış kanalı için, kaliteli ve değer yaratan içerik oluşturmak markalara başarı getirecek önemli bir faktördür. İçerik pazarlamanın yükselişi, 2014’te de devam edecek.
Sonuç 2014, spam mail gönderen ve sosyal medyaya bütçe ayırmayan firmalar için kayıp bir yıl olacak. Facebook ve Google+ yükselişini bu yıl da sürdürecek. Sosyal medya planlaması ve içerik pazarlama stratejisi olan firmalar kazanacak. 2014 yılında bu sosyal medya trendlerini takip etmek, özellikle marka yöneticilerine büyük fayda sağlayacaktır. Bu doğrultuda, Sosyal Medya Ajansları ile çalışabilir ve sosyal medya pazarlama profesyonellerinin deneyimlerinden faydalanarak başarıya giden yolda sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.
Etiketler:

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Eczacıbaşı Kadınlar Günü’ne Özel Facebook Yarışması
Eczacıbaşı Kadınlar Günü’ne Özel Facebook Yarışması
Devamını Oku >
Facebook Yeni Kampanya Ve Reklam Yapısına Geçiyor!
Facebook Yeni Kampanya Ve Reklam Yapısına Geçiyor!
Devamını Oku >
Acer Sosyal Medya Kampanyası: Gezdim Gördüm Dokundum
Acer Sosyal Medya Kampanyası: Gezdim Gördüm Dokundum
Devamını Oku >
Yaratıcı Facebook Kapak Fotoğrafları Nasıl Yapılır?
Yaratıcı Facebook Kapak Fotoğrafları Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Miles&Smiles Facebook Kampanyası: Her Dilde Aşk (Case Study)
Miles&Smiles Facebook Kampanyası: Her Dilde Aşk (Case Study)
Devamını Oku >
Kentlerin Görünür Sosyal Ağları
Kentlerin Görünür Sosyal Ağları
Devamını Oku >