Dijital Çağda Markalaşma

Dijital Pazarlama, Konular 27 Mar 2014
Dijital Çağda Markalaşma

Samsung. Starbucks. McDonald’s. Google. Apple. Dijital çağda markalaşma söz konusu olduğunda ilk akla gelen markalardan birkaçı.

Saydığımız tüm bu büyük markalardan biri olmak ve insanlara vaad ettiklerinizi tek bir kelimeyle, yani marka isminizle anlatmak harika olmaz mıydı?

Markalaşma, markalaştırma yani İngilizce karşılığı “branding” olan kavram, geniş kapsamda düşünüldüğünde pazarlamanın en önemli yönlerinden biri. Ancak bu alanda, online pazarlamanın başarıyı ne kadar etkilediğine yeterince dikkat edilmiyor.

Eğer marka yönetiminin inceliklerine vakıfsanız, pazarlama faaliyetlerinizi yürütmek şüphesiz kolaylaşacaktır. Peki, internetin hayatımıza girmesinden sonra gitgide gelişen yeni teknolojiler ve yaygınlaşan sosyal medya ağları, markalaşma sürecinin geleceğini nasıl etkileyecek?


Kurum Kimliği Oluşturma

Dijital çağda markalaşma için ilk olarak göz önüne almanız gereken konu kurum kimliği oluşturmaktır. Kurum kimliği, bir markanın, şirketin ya da organizasyonun en önemli unsurlarından biridir.

Kurum Kimliği Oluşturma: Dijital Yaklaşım başlıklı yazımızda bu konunun en ince detaylarını inceleyebilirsiniz.

Dijital Konumlandırma

Dijital pazarlamanın yükselişi ile birlikte birçok firmanın dijital yöntemleri kullanarak iletişime geçmesi sürpriz olmadı. Fakat burada kastedilen, yalnızca reklamlar ve bannerlar değil. Her ne kadar yeni ortaya çıkmış kavramlar olmasa da, içerik pazarlama ve marka hikayesi yaratma bugünün ve geleceğin, yıldızı en çok parlayan markalaştırma faaliyetleri olarak görülüyor.

Dijital çağda müşteriler, kendilerine hitap edecek şeylerin arayışındalar. İçerik pazarlama ve marka hikayesi yaratma çalışmalarının yaptığı tam da budur: Müşteri ile ürün arasında bir iletişim kanalı oluşturmak. Dolayısıyla online mecralarda yalnızca “var olmak” yeterli değil, müşterilerinizle bağ kurmalısınız.

TV ve radyo, geleneksel pazarlama kanalları olarak hala yerini koruyor, ancak bir farkla: Artık daha zeki ve yaratıcı olmalısınız, ayrıca bu geleneksel medya kanallarının tek başlarına yeterli olmadığını bilmekte fayda var.


ürün yerleştirme

Ürün Yerleştirmeler, Subliminal (Bilinçaltı) Mesajlar ve İletişim

Müzik videolarında, web sitelerinde, televizyon programlarında ve filmlerde gördüğünüz yiyecek malzemeleri, teknolojik araçlar, kıyafetler ve aklınıza gelebilecek birçok obje, markalarla yapımcıların yaptığı anlaşmalar sonucu yerleştirilmiş olabiliyor. Fakat, ülkemizde de yaygın olarak tercih edilen ürün yerleştirme çalışmaları, markalar için hem iyi hem de kötü sonuçlanabilir.

Subliminal (bilinçaltı) mesajlar günümüzde pazarlama uzmanları için halen iyi bir taktik. Ancak kamera ürüne birkaç saniyeden fazla odaklandığında, müşterilerinizi bıktırma ve sinirlendirme ihtimaliniz olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bir başka deyişle, ürününüzü doğru yerde ve doğru zamanda göstermek kadar, bunun dozunu ayarlamak da oldukça önemli.

Ürün yerleştirme yönteminin işe yaramasının sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • İnsanların takip ettiği medya kanalları ve mecralarda yer alması.
  • Hedef kitlenize doğrudan ulaşım imkanı sunması.
  • İnsanların ilgisini çeken bir hikayenin parçası olması.
  • Ünlü kullanımının (celebrity branding) halen insanlar için ürünü cazip kılan, kullanma arzusu yaratan bir teknik niteliği taşıması.

Ürün yerleştirmenin temel konsepti, günümüzde online mecralara da adapte edilmiş durumda. Google’da bir terim araması yaptığınızda, onunla ilgili ürün önerileri ve reklamlara yönlendiriliyorsunuz. Esasen bunu da bir ürün yerleştirme olarak görmek mümkün.

Bu durum, müşteri deneyimi yaratmak için etkili olmasının yanı sıra, markalara da hedefledikleri kitleye daha kolay ulaşma fırsatı yaratıyor.


Gelecek Geçmişte Saklıdır

İçerik, hikaye yaratma ve ürün yerleştirme gibi yöntemlerin yıllardır kullanılabilirliği ve verimliliği test ediliyor ve markalaşma konusunda işe yarar oldukları kabul görmüş durumda. Markalar da, ileride gelişen teknolojiyi hesaba katarak bu taktiklere başvurmaya devam edecek gibi görünüyor.


Sonuç

Teknoloji geliştikçe, markalar müşterileri ve hedef kitleleri ile ilgili daha çok şey öğreniyor ve bunları kendilerine adapte etmeye çalışıyor. Sanal ve mobil mecralardaki pazarlama savaşları, yeni teknolojilerle birlikte kızışmaya elbette devam edecek.

Unutmamak gerekir ki, markanızın geleceğini salt önünüze bakarak ve yeni teknolojileri öngörerek inşa etmeniz mümkün değildir. Dijital çağda markalaşma ve markalaştırma için marka kimliği oluşturma kavramının temellerini bilmek ve bunlar üzerinden markanızı değerli kılacak yeni yöntemler geliştirmek çok daha kalıcı ve sürdürülebilir bir yaklaşım olacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Medya Televizyon Kavramını Değiştiriyor! Kazanılmış Medya Nedir ve Pazarlama İçin Neden Önemlidir? →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.