Sosyal Medya Çekilişlerine Artık Onay Verilmiyor!

Sosyal Medya Çekilişlerine Artık Onay Verilmiyor!

Çekilişlerdeki karar mercii olan Milli Piyango İdaresi, sosyal medya çekilişlerine onay vermeyeceğini açıkladı. Yarışma Fabrikası Ajans Başkanı Barış Yaşbala, kurumların çekilişler yerine yarışmaları daha çok tercih edeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Milli Piyango İdaresi (MPİ) resmi internet sayfasından yaptığı duyuruya göre, son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde çok sık gerçekleşmeye başlayan sosyal medya çekilişlerinde yeni bir politika izleyeceğini belirtti. MPİ, bu sınırlama ile tüketicileri olumsuz etkileyecek problemler yaşanmaması adına sosyal paylaşım sitesi üzerinden değil, yalnızca kurumsal web sayfaları üzerinden çekilişlerin düzenlenebileceği kamuoyuna duyurmuştu.

Kurumlara Yarışma Organizasyonları düzenleyen Yarışma Fabrikası Ajans Başkanı Barış Yaşbala şunlara değindi: “Milli Piyangolar İdaresi’nin bu açıklaması çekiliş odaklı kampanyalardan çok, yarışma odaklı kampanyaların artacağı görüşündeyiz. Bu da ülkemizde gerçekleşen kurumların düzenledikleri yarışmaların kalitesini yükselteceğini göstermektedir. Facebook’un geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile birlikte; markaların hayran sayfalarındaki beğeni, yorum ve gönderi özelliklerini yarışma amacıyla kullanmasına izin çıkması, bu tarz çekilişlerin önünü açsa da tüketici tarafında görünen o ki, bazı mağduriyetler yaşanmasına sebep olmuş. Bu uygulama ile kaliteli yarışmaların artacağının göstergesi olmasının yanında, tüketiciler tarafında yaşanabilecek olumsuzlarında önünün kesileceğine bir işarettir.“

Yaşbala, MPİ’nin aldığı yeni uygulamayı değerlendirirken, aynı zamanda çekiliş yerine emek odaklı gerçekleşecek yarışmalarında toplumsal anlamda faydalarını şu şekilde açıkladı: “Yarışma Fabrikası olarak kurulduğumuz ilk günden beri misyonumuz: Toplumu üretime katarak, hem marka imajına katkıda bulunmak, hem de bireylerin üretim süreçlerinde de yer almaları için çalışmak. Bu sebeple emek verilmeden bir ödüle sahip olunmasındansa, bireyin kendinden bir şeyler katarak bir ödül kazanması arasında büyük farklar olduğu görüşündeyiz. Aynı zamanda ödül için verilecek emek ile, kurumun hedef kitlesine sunduğu ödülün, maddi karşılığının yanında bir maneviyat yaratmasına olanak sağlayacaktır. O sebeple çekilişli kampanyaların azalacağı, yarışma dikeyinde de bu durum daha başarılı projelerin önünü açacağını düşünmekteyiz.”

Türkiye’nin ilk yarışma ajansı olan Yarışma Fabrikası kurucusu Barış Yaşbala’nın değerlendirdiği bu yeni gelişme, anlaşılan o ki çekiliş kavramından, yarışma konseptli emek ve çaba gerektiren jürili veya halk oylamalı projelerin artacağının büyük bir göstergesi olacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Çalışmalarında Google Glass Kullanan İlk Ajans TBWA\İstanbul Oldu Google Titan Aerospace’i Satın Aldı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.