Sempeak İle Elle Shoes’un AdWords Başarı Hikayesi

Ajans Haberleri, Haberler 31 Tem 2017
Sempeak İle Elle Shoes’un AdWords Başarı Hikayesi

Sempeak Merchant Center Feed kurallarını kullanarak, Elle Shoes’un AdWords Alışveriş Reklamlarındaki ROAS oranını %379 artırdı.

ELLE 1977 Yılı’nda Türk kadınını dünya modasıyla buluşturma misyonuyla kuruldu. İstanbul Gedikpaşa’da bir atölyede üretime başlayan marka, Rumeli Caddesi’ndeki ilk ELLE mağazası ile ayakkabı mağazacılığında çığır açtı.

Alışveriş reklamlarının ROAS performansını iyileştirmek isteyen Elle Shoes, iş ortağı Sempeak ile birlikte alışveriş reklamlarındaki arama terimlerini detaylı olarak inceledi. Sempeak ekibi bu noktada arama terimlerinin bir kısmının spesifik ürün özelliklerine odaklandığını gördü. Bunun sonucunda Google Merchant Center’ın feed kuralları aracını kullanarak, Başlık (Title), Açıklama (Description), Cinsiyet (Gender), Renk (Color) ve Malzeme (Material) yapılarını genel arama terimlerine uygun olarak yapılandırdı. Örneğin alışveriş reklamlarının en önemli alanlarından olan Açıklama alanı renk, cinsiyet, malzeme gibi kullanıcıların aramalarında kullandığı terimler ile anlamlı bir cümle yapısı oluşturacak şekilde güncellendi. Yapılan bu güncelleme ile 2 aylık sürede alışveriş reklamlarının ROAS performansında çok çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Burada ilk göze çarpan sonuç değişiklik yapılır yapılmaz alışveriş reklamlarının aldığı gösterim sayısındaki artıştı. Elle Shoes alışveriş reklamlarının gösterim sayısı bu değişiklik yapıldıktan bir gün sonra %232 arttı. Alışveriş kampanyalarının tıklama başı maliyetinde %22,71’lik bir azalma yaşanırken, tıklamalarda ise %39,65’lik bir artış oldu. Aynı zamanda alışveriş kampanyasının dönüşüm oranında %66,86 gibi ciddi bir artış görüldü.  Bunun sonucunda ise kampanyanın ana hedefi olan ROAS oranında %379’luk bir artış yaşandı.

merchant-kurallari

Markanın Yorumu

Sempeak’in alışveriş kampanyalarımızda yaptığı iyileştirmelerin etkilerini biz de canlı olarak gördük. Bu çalışmanın en güzel yanı xml feed geliştirmesi için bizden teknik bir düzenleme dahi istemeden bu kadar büyük bir fark yaratılabilmesi. Bu durum yeni şeyler denemeye istekliyseniz aslında ne kadar geliştirme alanı olduğunu gösteriyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Otacı'nın Yeni Sosyal Medya Ajansı Floki Oldu! Büyükyalı’nın Dijital Ajansı DONE Agency! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.