Mükemmel Facebook Paylaşımının Sırları

Mükemmel Facebook Paylaşımının Sırları
Yapılan araştırmalar sonucu keşfedilen mükemmel Facebook paylaşımının sırları ile etkileşim oranını artırabilir ve yeni müşteriler edinebilirsiniz. Zaman geçtikçe Facebook Haber Kaynağı sayfasında yer almak Google aramalarında ön sayfalarda çıkmak kadar zorlaşıyor. Artan rekabet ve uygulamalardaki değişikler, Facebook'taki paylaşımlardan alınacak dönüşümleri zorlaştırıyor. Bu nedenle, en küçük detaylar bile büyük önem taşıyor. Paylaştığınız içeriği her yönden sınamanız ve optimize etmeniz gerekiyor. Bu konuda referans alabileceğiniz bir çalışma dahilinde toplam 6,000 Facebook sayfasından 1. 5 milyon içerik incelendi. Başarıya ulaşan ve ulaşamayan paylaşımların ortak özellikleri göz önünde bulundurulduğunda siz de viral paylaşımlar elde edebilirsiniz. Bu ortak özellikleri şu şekilde özetleyebiliriz:
Sözcük sayısı Muhtemelen siz de paylaşımdaki metnin ne kadar kısa olursa o kadar iyi sonuç vereceğini duymuşsunuzdur. Bu doğru değil. Çalışma sonucuna göre, 70-79 kelimeden oluşan paylaşımların etkileşim oranı %3.42 iken 80-89 kelimelik paylaşımlarda bu oran 2 katına çıkarak %6.19'a ulaşıyor.
Görsel içerik Görsel içeriğin etkileşimi artırdığına dair bilinenlerin gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışma da benzer sonuçlar verdi. Çalışma sonuçları gösteriyor ki yalnızca metinden oluşan paylaşımlar için %1.71 olan etkileşim oranı fotoğraflı paylaşımlarda %2.35'e yükseliyor.
Paylaşım Saatleri İş saatlerinde yapılan paylaşımlar akşam saatlerinde yapılanlar kadar yüksek etkileşim oranına sahip değil. İş saatleri dışında yapılan paylaşımlar %11 daha fazla etkileşim alıyor. mükemmel facebook paylaşımının sırları
Hafta sonu Pazar günü yapılan paylaşımların Çarşamba günün yapılanlara göre etkileşim alması ihtimali %25 artıyor. Ayrıca daha az paylaşım yapıldığı da ortaya çıkan hafta sonları rekabet açısından da daha avantajlı gözüküyor.
Hashtag Aslında çok etkili değilmiş gibi gözükse de hashtaglerin oldukça büyük etkileşim getirdiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçları hashtag içeren paylaşımların ortalama %60 daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Bu hiç hafife alınacak bir oran değil!
Soru Hedef kitleye soru yönelten paylaşımlar diğerlerine göre %23 fazla etkileşim alıyor. Soruların bir çeşit eyleme çağrı (call to action) olduğunu söyleyebiliriz. Soruların yarattığı interaktif ortam takipçilerinizin cevap verme eğilimini artırıyor.
Siz de bu çalışmanın sonuçlarından faydalanarak Facebook paylaşımlarınızın etkileşim oranınını artırabilir ve yüksek dönüşüm oranına elde edebilirsiniz. 
Etiketler:
Benzer Yazılar
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Facebook Video Reklam Kılavuzu ve Önemli İpuçları
Facebook Video Reklam Kılavuzu ve Önemli İpuçları
Devamını Oku >
Facebook Videolarında “Ara Reklam” Dönemi!
Facebook Videolarında “Ara Reklam” Dönemi!
Devamını Oku >