Mükemmel Facebook Paylaşımının Sırları

Mükemmel Facebook Paylaşımının Sırları

Yapılan araştırmalar sonucu keşfedilen mükemmel Facebook paylaşımının sırları ile etkileşim oranını artırabilir ve yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Zaman geçtikçe Facebook Haber Kaynağı sayfasında yer almak Google aramalarında ön sayfalarda çıkmak kadar zorlaşıyor. Artan rekabet ve uygulamalardaki değişikler, Facebook’taki paylaşımlardan alınacak dönüşümleri zorlaştırıyor. Bu nedenle, en küçük detaylar bile büyük önem taşıyor.

Paylaştığınız içeriği her yönden sınamanız ve optimize etmeniz gerekiyor. Bu konuda referans alabileceğiniz bir çalışma dahilinde toplam 6,000 Facebook sayfasından 1. 5 milyon içerik incelendi. Başarıya ulaşan ve ulaşamayan paylaşımların ortak özellikleri göz önünde bulundurulduğunda siz de viral paylaşımlar elde edebilirsiniz.

Bu ortak özellikleri şu şekilde özetleyebiliriz:


Sözcük sayısı

Muhtemelen siz de paylaşımdaki metnin ne kadar kısa olursa o kadar iyi sonuç vereceğini duymuşsunuzdur. Bu doğru değil. Çalışma sonucuna göre, 70-79 kelimeden oluşan paylaşımların etkileşim oranı %3.42 iken 80-89 kelimelik paylaşımlarda bu oran 2 katına çıkarak %6.19’a ulaşıyor.


Görsel içerik

Görsel içeriğin etkileşimi artırdığına dair bilinenlerin gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışma da benzer sonuçlar verdi. Çalışma sonuçları gösteriyor ki yalnızca metinden oluşan paylaşımlar için %1.71 olan etkileşim oranı fotoğraflı paylaşımlarda %2.35’e yükseliyor.


Paylaşım Saatleri

İş saatlerinde yapılan paylaşımlar akşam saatlerinde yapılanlar kadar yüksek etkileşim oranına sahip değil. İş saatleri dışında yapılan paylaşımlar %11 daha fazla etkileşim alıyor.

mükemmel facebook paylaşımının sırları


Hafta sonu

Pazar günü yapılan paylaşımların Çarşamba günün yapılanlara göre etkileşim alması ihtimali %25 artıyor. Ayrıca daha az paylaşım yapıldığı da ortaya çıkan hafta sonları rekabet açısından da daha avantajlı gözüküyor.


Hashtag

Aslında çok etkili değilmiş gibi gözükse de hashtaglerin oldukça büyük etkileşim getirdiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçları hashtag içeren paylaşımların ortalama %60 daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Bu hiç hafife alınacak bir oran değil!


Soru

Hedef kitleye soru yönelten paylaşımlar diğerlerine göre %23 fazla etkileşim alıyor. Soruların bir çeşit eyleme çağrı (call to action) olduğunu söyleyebiliriz. Soruların yarattığı interaktif ortam takipçilerinizin cevap verme eğilimini artırıyor.


Siz de bu çalışmanın sonuçlarından faydalanarak Facebook paylaşımlarınızın etkileşim oranınını artırabilir ve yüksek dönüşüm oranına elde edebilirsiniz. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Inbound Pazarlama Stratejisinin 8 Kuralı Kullanmanız Gereken Facebook Reklam Uygulamaları →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.