Mauz İle IPhone’unuzu Dokunmatik Bir Fareye Dönüştürün

Mauz İle IPhone’unuzu Dokunmatik Bir Fareye Dönüştürün

Dizüstü bilgisayarlarında touchpad kullanmak yerine harici bir fare kullanmayı tercih edenler, Mauz tam size göre!

Kıvrımlı hatları yüzünden fareler dizüstü bilgisayar çantasına sığmayabiliyor. Bunun yanında, yanınıza almadan asla dışarı çıkmayacağınız diğer alet ise muhtemelen akıllı telefonunuzdur. Ya telefonunuz fare olarak kullanılabilseydi ve harici farenizi evde bırakabilseydiniz?

iPhone’unuzun bağlantı bölmesine takılan bir araç olan Mauz ile telefonunuz anında dokunmayı, el hareketlerini ve hareket kontrolünü algılayabilen bir fareye dönüşüyor.

Bu küçük Aracı iPhone’unuza taktığınızda, telefonunuzu sağ ve sol tıklama ve kaydırma özelliklerini kullanabileceğiniz dokunmatik bir fareye dönüştüren Mauz uygulaması açılacak.

 

 Mauz Fare Uygulaması

 

Ayrıca bu dokunmatik fare, iPhone’nuzun ön kamerasını kullanarak, Xbox Kinect kontrollerine benzer bir şekilde hareketleri anlayabiliyor ve böylece menü ve pencereleri elinizi sallayarak değiştirebiliyorsunuz. Aracın demo videosuna göre, akıllı HDTV’ler ile de uyumlu… Böylece, sadece hareket kontrolünü kullanabilmek için yeni bir televizyon seti ya da Xbox Kinect almanıza gerek kalmadan televizyonunuzu el hareketlerinizle kontrol edebilirsiniz.

 

 Mauz iPhone Aracı

Mauz, iPhone’nunuzdaki “gyroscope” ve “accelerometer” özelliklerinin avantajlarından yararlanarak, Nintento Wii hareket kontrolörü gibi işlev görebiliyor. Bu, iPhone’unuzu alıp fiziksel olarak ekranda gördüklerinizi hareket ettirebileceksiniz anlamına geliyor. Bilgisayarda bu tarz bir uygulamanın şu an olmadığını biliyoruz fakat Mauz’un yaratıcısı Gilad Meiri, şirketin bazı yeni ve kullanışlı uygulamalar eklediği yazılım geliştirme kitini de piyasaya süreceğini belirtiyor. Yakın gelecekte, muhtemelen bazı video oyunlarındaki 3D kamera görüntülerini değiştirmek üzere Mauz’u yan yatırabileceğiz ya da dijital 3D nesneleri tasarladığınız şekilde cihazı döndürebileceğiz.

Azınlık Raporu hayallerinizi gerçekleştirebilmek için Mauz’u kullanmak için sabırsızlanıyor musunuz?

Mauz şimdilik iPhone 4/4S için üretildi fakat şirket Ağustos’ta iPhone 5 için de uyarlamayı planlıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Medya Takip Aracı: Mention MYO Kol Bandı →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.