Köpekleri Konuşturan Teknoloji: No More Woof

Köpekleri Konuşturan Teknoloji: No More Woof

Geliştirilen yeni bir teknolojiye göre köpeklerin beyin dalgaları kayıt altına alarak anlamlandırmak ve böylece köpeklerin konuşmalarını sağlamak artık mümkün.

İskandinavya merkezli araştırma laboratuvarı NSID (Avrupa İskandinav Buluş ve Keşif Topluluğu), yeni araştırma projesi ile köpekleri konuşturmayı hedefliyor. “No More Woof” isimli projeye göre geliştirilen bir teknolojik araç ile köpeklerin beyin dalgaları analiz edilerek ne istedikleri anlaşılabiliyor.

Köpeklerin düşüncelerini anlayabilmek için kafalarına takılan teknolojik cihaz, beyin dalgalarının aktivitelerini elektriksel yöntemlerle ölçüp analiz ederek insanların anlayabileceği bir şekilde kodluyor. Böylece köpeğin açlık, heyecan, sevgi ya da yorgunluk gibi düşünce kalıpları İngilizce cümlelere dökülebiliyor.

no more woofIndiegogo’da görücüye çıkan No More Woof, şimdiye kadar 10 bin doları geçen bir finansör desteği alsa da hedefine ulaşabilmek için bir miktar daha fona ihtiyacı var. Yeterince fon toplanırsa önümüzdeki Nisan ayıda ürünün ilk serisi piyasaya sürülecek.

NSID tarafından daha da geliştirilmesi amaçlanan No More Woof ile yakın gelecekte köpeklerin İngilizce’nin yanısıra İspanyolca, Fransızca ve Mandarin dillerini de konuşabilmeleri sağlanacak.

köpekleri konuşturan teknoloji

Köpeklerin düşüncelerini okuyarak insanlarla iletişim kurmasını sağlayacak proje No More Woof hakkında detaylı bilgiye ve fotoğraflara ulaşmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Gözünüzle Tıklayın Ve Komut Verin: The Eye Tribe! 2013'ün En İyi Ücretsiz Fontları →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.