Hyundai Sürücüsüz Araç Konvoyu

Hyundai Sürücüsüz Araç Konvoyu

Hyundai yeni otomobillerde yer alan araç takip asistanı teknolojisini yaratıcı bir yöntemle tanıtıyor.

Hyundai sürücü destek teknolojilerinden biri olan araç takip asistanının tanıtımı için ile sıradışı bir deneye imza attı. Markanın yeni Genesis ürününün 2015 model versiyon otomobilleri ile yapılan deneyde 6 araçlık bir konvoy görülüyor.

Otomobillerde bulunan Advenced Smart Cruise Control (ASCC), Automatic Emergency Braking System (AEB) ve Lane Keep Assist Sytem (LKAS) teknolojileri ile çekilen filmde araçların trafikte birbirini sıkışık bir şekilde izlemesi ele alınıyor.

 
Hyundai Sürücüsüz Araç Konvoyu, geçtiğimiz yıl Volvo Trucks tarafından yayınlanan ve büyük ilgi gören Live Stunts serisi gibi gerçek bir deney. Filmde yola koyulan 6 araç içindeki sürücüler, sabit bir hız ayarlayarak araçtan teker teker ayrılıyor. Bir süre sürücüsüz olarak ilerleyen konvoy yolun gidişatına göre direksiyonu ayarlayabiliyor ve en öndeki aracın fren yapması ile birlikte her bir araç kendiliğinden sorunsuz bir şekilde duruyor.

Merak edenler için projenin kamera arkası:

 
Otomobil üreticilerinin birçoğu sürücü destek teknolojileri üzerinde çalışmalar yürütüyor fakat Hyundai’nin bu film ile birlikte iletişim alanında bir adım öne geçeceği söylenebilir. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yerli Artırılmış Gerçeklik Uygulaması: SweepAR IPhone Bağımlılığını Ölçen Uygulama: Moment →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.