Enterprise Başarı Hikayesi

Ajans Haberleri, Haberler 12 Ara 2017
Enterprise Başarı Hikayesi

Son yıllarda giderek güçlenen bir hizmet alanı olan araç kiralama sektörü, ihtiyaçlara bağlı olarak ulaşımda farklı ve pratik alternatif arayanlar tarafından tercih ediliyor. Bu sektör kendi içerisinde rekabet oranı yüksek bir sektör olduğu kadar SEO alanında da yüksek rekabete sahip alanlardan biri. Rakiplerden sıyrılıp üst sıralara çıkmanın zor olduğu araç kiralama alanında hedefinize başarılı bir şekilde ulaşmak; öncesinde başarılı bir stratejik planlamayı da gerekli kılıyor.

Sempeak, bir senelik ortak çalışmalarının ardından dünyanın en büyük araç kiralama firmalarından biri olan Enterprise’ın organik trafiğinde yakalanılan başarıyı, bu yolda karşılaşılan zorlukları ve karşılığında ulaşılan noktayı aktarıyor.


 
Enterprise Kimdir?
Müşteri memnuniyeti odaklı çalışma anlayışı ile yola çıkan Enterprise; hızlı hizmet anlayışının yanı sıra güvenli, keyifli, teknolojiye dayanan ve kolay ulaşılabilir araç kiralama hizmeti sunmaktadır. 85 ülkede hizmet veren dünyanın en büyük araç kiralama şirketleri arasında yer alan ve dünya standartlarında hizmet veren Enterprise müşteri memnuniyeti konusunda ise oldukça hassas. Türkiye’de 27 ilde 50 ofis ile hizmet veren şirket, en iyi hizmeti en hızlı şekilde müşterilerine ulaştırma amacıyla hizmet vermeye devam ediyor.

1. Başlangıçtaki Durum
Sempeak, Enterprise ile çalışmaya 2016 Nisan ayı sonlarında başladı. Bu dönemde Enterprise, sektörde önemli birçok kelimede üst sıralarda yer almıyordu. “araç kiralama” ve “rent a car” gibi sektörün en önemli ve yüksek hacimli kelimelerinde arama sonuçlarında ilk sayfada alt sıralarda; aramaların büyük çoğunluğunu oluşturan İstanbul kaynaklı aramalarda ikinci sayfanın ortalarında yer alıyordu.


 
Görsel 1: Searchmetrics SEO Visibility metriğinin 2016 başından bu yana değişimi. Proje Nisan 2016’da başlamıştır.


 
Görsel 2: Ahrefs kelime konumu ısı haritasının zaman içinde değişimi. Koyu renk olan bölgeler sitenin sıralama aldığı konumların sıklığını gösterir. Yatay çizgi sıklığı zaman içerisinde üst konumlarda yer alınan kelime sayısının yükseldiğini göstermektedir.

2. Yapılan İşlemler

Sempeak Enteprise ile olan çalışmasında birçok ileri SEO tekniği izledi. Bunlar hakkında daha detaylı bilgiyi Sempeak’in daha detaylı incelemesinde bulabilirsiniz.
 
3. Mevcut Durum
Yapılan çalışmalar sayesinde çalışmaya başlandıktan sonra 12 ay içinde, Nisan 2016’dan Nisan 2017’ye organik trafikte %259 oranında bir artış sağlandı. Örnek olarak verilen anahtar kelimelerde üst konumlar yakalandı.
 

 
Görsel 3: Son 12 aylık dönem (koyu kırmızı çizgi / Haziran 2016 – Mayıs 2017) ve önceki 12 aylık dönemin (açık kırmızı çizgi / Haziran 2015 – Mayıs 2016) organik trafik karşılaştırması. Yıllık karşılaştırmaların kolay şekilde yapılmasına olanak verdiği için çalışmaların etkisi daha rahatça gözlemlenebilir.

Yıllık karşılaştırma bize araç kiralama sektöründeki yüksek mevsimsellik etkisini dışarıda tutarak bir gözlem yapma imkanı sunuyor. O yüzden buradaki değerlendirmeleri bir önceki aya göre artış ve azalışları okuyarak değil, yıllık verilere göre veya organik trafik yerine mevsimsellikten arındırılmış metriklere göre yapmak daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. Örnek olarak sıralama takibi için kullanılan AWR Cloud aracının mevsimsellik etkisi olmadan SEO görünürlüğü takibi sağlayan Visibility Percent metriğine göre de proje başladığından bu yana düzenli bir yükseliş trendi yakalandı ve önemli rakiplerle olan SEO görünürlüğü farkı kapatıldı; hatta çoğu geçildi.
 

 
Görsel 4: AWR Cloud’un mevsimsellikten arındırılmış Visibility Percent metriğine göre Enterprise ve rakiplerinin zaman içinde değişimi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram, Direkt Mesajlar İçin Ayrı Bir Uygulama Test Ediyor IKEA, Sonos’la Birlikte Akıllı Ses Sistemi Üretecek →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.