YouTube, Video Yaratıcılarının Gelir Kaynaklarını Yeni Araçlarıyla Artıracak

YouTube, Video Yaratıcılarının Gelir Kaynaklarını Yeni Araçlarıyla Artıracak

Instagram’ın IGTV hamlesinin ardından, çevrimiçi video yarışından çekilmeyeceğini göstermek isteyen YouTube, yeni video araçlarını duyurdu.

Çevrimiçi video savaşları, Instagram’ın IGTV uygulamasının devreye girmesiyle birlikte gitgide kızışmaya başladı. Facebook’un eli bu konuda ne kadar güçlense de YouTube tacını bırakmaya henüz hazır değil. Facebook’un IGTV hamlesine karşılık vermek isteyen YouTube, bir dizi yeni video aracını duyurdu.

Kanal Üyeliği (Channel Membership)

Kanal üyeliğiyle birlikte izleyiciler ayda 4.99 dolar ödeyerek, benzersiz rozetler, yeni emojiler, CommunityTab’de (Topluluk Sekmesi) yer alan üyelere özel içerikler, özel canlı yayınlar ve ekstra videolara erişebilecek.

Sponsorluk çerçevesince seçilmiş bir grup yaratıcıya açık olan Kanal Üyeliği özelliğini daha fazla kişiyle buluşturmak istiyor. Başarılı bir iş modeli olan Kanal Üyeliği yakında YouTube tarafından 100.000’in üzerinde abonesi olan kanallara da açılacak.


Alışveriş (Merchandise)

Alışveriş, uzun süredir pek çok yaratıcının bir parçası olduğu işlerden biri. YouTube, daha çok yaratıcının kanalı üzerinden direkt satış yapmasını kolaylaştırmak istiyor ve bunu sağlamak için bir ürün hazırladı.

Tişörtlerden, logo baskılı telefon kılıflarına yaratıcılar 20’den fazla alışveriş kalemini kişileştirebilecek ve kanallarındaki raflarda satışa çıkarabilecek. YouTube, şimdilik yalnızca 10.000 abone ve fazlasına sahip olan Amerika merkezli kanallarda başlatılan uygulamaya, çok yakında daha fazla yaratıcıyı dahil etmek istiyor.


 Premieres

YouTube’un kalbinde, hayranlar ve yaratıcılar arasında etkileşim kurmak yatıyor. Kurulan bağları güçlendirmek isteyen YouTube, müzik, bilim ve oyun etkinliklerini canlı yayınlarla topluluğuna aktarıyor. CommunityTab’le yaratıcıları hayranlarıyla GIF’ler, fotoğraflar, anketler ve metin mesajlarıyla birbirine bağlıyor.

Yaratıcıların video içerikler yüklemesi için yeni bir seçenek sunan Premieres ise, önceden kaydedilmiş videoları canlı bir an olarak paylaşmalarını sağlıyor. Yaratıcılar bir Premiere yayınlamaya karar verdiğinde, içeriğe karşı ilgiyi artırmak için otomatik olarak bir açılış sayfası hazırlanıyor.

Premiere’i izleyen hayranlar, birbirleriyle gerçek zamanlı sohbet edebiliyor. Yaratıcının topluluğuna dahil herkes bir araya gelerek içeriği seyredebiliyor.

YouTube çatısı altındaki başarılı video yaratıcılarının 1 yıl içinde %35’inin 5 haneli, %45’inin ise 6 haneli rakamlar kazandığını vurgulayan dünyanın en büyük video platformu, potansiyelinin farkında ve yaratıcıları başka platformlara geçmeleri için ikna etmeye çalışan rakiplerine meydan okuyor. Facebook’un ise video yayıncılarına benzer finansal teşvikler yaratıp yaratamayacağı ise merak konusu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter’dan Yaratıcı Projelerde Kullanılabilecek 2841 Emoji Türkiye’de IGTV’yi Kullanan İlk Marka Kelebek Mobilya! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.