Instagram’dan 1 Saatlik Video Uygulaması: IGTV

Instagram’dan 1 Saatlik Video Uygulaması: IGTV

Instagram, yeni uzun format video uygulaması IGTV’yle, YouTube’un videodaki üstünlüğünü bitirebilecek mi?

Instagram’ın 1 saatlik video formatı için uygulama geliştirdiği haberini sizlerle paylaşmıştık.

YouTube’un videodaki üstünlüğüne son vermek isteyen Instagram, yeni video uygulaması IGTV’yi duyurdu. 1 milyarlık global bir topluluk olduğunun müjdesini de veren sosyal ağ, IGTV’yle kullanıcıların Instagram ana uygulamasından çıkmadan favori Instagram yaratıcılarından uzun ve dikey formatta videolar seyredebilmesini sağlayacak.

Tam ekran ve dikey formattaki videolar, Instagram’daki gibi 1 dakikayla sınırlı olmayacak ve 1 saate kadar video kaydedilebilecek. Kullanıcılar IGTV’yi açtıkları gibi, videolar izlemeye başlayabilecek. Takip edilen kişilerden ve ilgi alanına göre sıralanmış videolar, kullanıcıların karşısına çıkacak.

“Senin İçin” (For You)” “Takip Ediliyor (Following), “Popüler” (Popular) ve “İzlemeye Devam et” (Continue Watching) kategorileri altındaki videolar izlenebilecek. Videolar beğenilebilecek, paylaşılabilecek, yorumlanabilecek ve arkadaşlarla DM (Direct Message) yoluyla paylaşılabilecek.

IGTV’de de televizyondaki gibi kanallar yer alacak. Bir instagram yaratıcısını takip etmeye başladığınızda ona ait kanal, izlemeniz için açılacak. Instagram’ın yeni uzun format video uygulamasıyla herkes bir yaratıcı olabilecek. Çektiğiniz videoları uygulama üzerinden ya da Instagram web sayfasından kanalınıza yükleyebileceksiniz.

İlham veren, birleştiren, eğiten ve eğlendiren bir platform olan Instagram’da IGTV’yle birlikte yeni bir dönem başlayacak. Kevin Hart, Kim Kardashian West, Selena Gomez, Lele Pons, Susie Shu gibi ünlü isimlerin onaylanan kanallarıyla IGTV yolculuğuna başlayacak olan Instagram, video yaratıcılarının canını sıkan güncellemeler yapan YouTube’un tahtını kısa ve uzun vadede sallayabilir. Instagram kullanıcılarını uzun video formatına kavuşturan uygulama, bugünden itibaren iOS ve Android cihazlar için global olarak yayınlanmaya başlayacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Türkiye’de IGTV’yi Kullanan İlk Marka Kelebek Mobilya! Instagram, Stories’de Yeni Video Sticker’ları Test Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.