Twitter Hataları Şirketiniz İçin Talihsiz Olabilir!

Twitter Hataları Şirketiniz İçin Talihsiz Olabilir!

Twitter sadece müşteriler ile iletişimde kalmak olarak değil aynı zamanda diğer ticari işletmeler ve pazarlama alanının öncüleri ile ilişkiler inşa etmek ve bu ilişkileri korumak için oldukça ideal bir yoldur. Ancak doğru kullanılmadığı zaman Twitter hataları şirketiniz için talihsiz sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle Twitter kullanırken bazı kurallara dikkat etmeniz, Twitter hatalarını önlemek açısından önemlidir.

Doğru kullanabilmek açısından firmaların yaptığı bazı Twitter hatalarına göz atabiliriz:

Hata 1: Twitter’da Israrla Satış Yapmaya Çalışmak  

Sosyal medya genellikle pazarlama araçlarını desteklemek için kullanılır. Destekleyici pazarlama insanları cezbetmek ve ilişkiler kurmak için kullanılır. Burada ürünü ya da hizmeti almaları için baskı yapılması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu tarz davranışlar ile takipçilerinizi kaybetmeniz yüksek ihtimaldir.

Hata 2: Kendiniz ya da İşiniz Hakkındaki Konuşmaları Reddetmek

Sosyal medya -özellikle de Twitter- firmalara hedef pazar ile ve birçok tüketici ile marka hakkında doğrudan iletişim kurma olanağı sağlar. Bir müşterinin yorum ve sorularına cevap verirken hata yapılması firmanıza zarar verebilir. Yorumlar pozitif veya negatif olmasına bakılmaksızın cevap gerektirir. Olumlu yorumlar nezaketle kabul edildiği gibi olumsuz olanların da aynı şekilde cevaplanması müşteri ilişkileri için esastır. Negatif yorumlar ve geri bildirimler ile ilgili bilgi ve açıklama sağlamak da Twitter hatalarını önceden engellemek için yardımcı olur.

Hata 3: Aşırı Etiketleme

Twitter tamamıyla görünürlük ile ilgilidir. Ancak iş amaçlı kullanıldığında doğru kişiler için görünürken insanları yanlış içeriklere yöneltebilir, onları esas işinizden uzaklaştırabilirsiniz. Eğer takipçileriniz sürekli onlar ile ilgisi olmayan tweet’lerle karşılaşırlarsa sizi takip etmekten vazgeçebilirler.

Hata 4: Doğru İsimleri Kullanmamak

Diğer sosyal medya kanallarından farklı olarak, Twitter aynı isim altında birden fazla sayfa açılmasına izin vermez. Bunun anlamı sizin firmanızın adında ve muhtemelen benzer hizmetler sunan bir başka firma daha olduğu iddiası olur.

Hata 5: Tutarsız Tweetler

Eğer Twitter’da firmanız için bir hesap varsa, önemli olan o hesabı etkin bir şekilde yönetmektir. Bu, ilginç içerikler göndermek ve ilgili içerikleri retweet etmektir. Bunların yapılmaması demek Twitter’ın amacınıza ulaşamaması demektir. Önemli olan hedef pazar tarafından düzenli ve sürekli olarak görülebilir olmaktır. Tweetin içeriği eğitim, bağlantılar, özel fırsatlar, teklifler ve promosyonlar hakkında olabilir. Böylece sadece takipçilerinizin ilgisini çekmekle kalmaz aynı zamanda da daha fazla takipçiye ulaşırsınız.

Hata 6: Spam İçerikler

Twitter hataları kapsamında en yanlış uygulamalardan biri, spam tweet’lerdir. Spam, işletmelerin topluluklarını pazarlama tekniklerini kullanarak indirim fırsatları, müşteri ihtiyaçları, kampanyalar, vs. hakkında bombardımana tutmasıdır. Düzenli spam içerik gönderen Twitter hesapları kolayca işaretlenir ve Twitter tarafından kapatılır. İçerik gönderirken, topluluğun yerine kendinizi koyun ve bilgilerin bir takipçi olarak rahatsız edici olup olmadığından emin olun.

Hata 7: Genel Bir Profil 

Twitter iş profiliniz için özelleştirme seçeneği sağlar. Özelleştirilmiş bir profilde profile bakan herkes sizin hakkınızda ve yaptığınız iş hakkında net bir bilgiye sahip olur. Bu nedenle profilinizi özelleştirmeniz takipçilerinizle iyi bir iletişim kurmanız açısından önemlidir.

Hata 8: İletileri Korumaya Almak

Twitter’ın “Tweetleri Koru” özelliği bazı kullanıcıların sizin tweet’lerinizi görmesini engeller. Ancak bu özellik firmanızın profilinde kullanıldığında bu durum sizin hedef kitleniz ve potansiyel müşteriniz olan takipçilere ulaşmanızı engelleyebilir.

Hata 9: Çılgın Profil Fotoğrafları

Herhangi bir firmanın dışarıdan görüntüsünün takipçileri üzerinde ciddi etkisi vardır. Bu konuda özellikle güven veren bir imaj oldukça büyük role sahiptir. Firma sayfanızdaki profil fotoğrafınız profesyonel olmanın yanısıra yaptığınız iş hakkında da bilgi vermelidir. Bu fotoğraf asla en sevdiğiniz film yıldızı ya da çizgi film karakteri olmamalıdır.

Günümüz dijital dünyasında sosyal medya ağları mevcut ve potansiyel müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirmeniz açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. Twitter gibi bir sosyal paylaşım sitesi takipçilerinizle iletişim kurmanız açısından oldukça elverişlidir. Fakat Twitter hataları ve yanlış paylaşımlar bu avantajı firmanız için dezavantaja dönüştürebilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Y Kuşağı Özellikleri Politikacıların Kullandığı 8 Pazarlama Stratejisi →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.