Trump’ın Twitter Hesabını Kapatan Türk Asıllı Eski Twitter Çalışanı Çıktı

Trump’ın Twitter Hesabını Kapatan Türk Asıllı Eski Twitter Çalışanı Çıktı

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabını 11 dakikalığına askıya alan kişinin Türk asıllı, eski bir Twitter çalışanı olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ayın başında, Donald Trump, Twitter hesabına 11 dakikalığına ulaşamadı. Olayın nasıl gerçekleştiğini öğrendikten sonra tüm dünya, Türk asıllı Bahtiyar Duysak’ın bunu Twitter’daki son iş günü şerefine gerçekleştirdiği bir hareket olarak değerlendirdi.

Şu an Amerikan vatandaşı olmayan ve Amerika’da yaşamayan Duysak ise bu duruma “yanlışlıkla” sebep olduğunu söyledi. Twitter’daki son iş gününde, kötü davranış içerdiği raporlanan hesaplar Duysak’ın önüne geldi. Bu hesaplardan biri de Trump’a aitti. Duysak, standart prosedürü uygulayarak ve hesabın gerçekten Trump’a ait olmadığını düşünerek askıya aldı. Ardından, bilgisayarını kapatıp, Twitter’ın San Francisco’daki genel merkezinden ayrıldı.

Duysak’a göre, Twitter, üst düzey profilleri korumaya yönelik bir yaptırım uygulamıyor ve platformdaki bütün hesaplara aynı prosedür uygulanıyor. Birkaç saat sonra, bir kadın çalışan onu arayıp bu konu hakkında sorular soruyor ve Duysak’ın birileri tarafından takip edilebileceğini ima ediyor.

Gazetecilerin de olaya dahil olmasıyla ve bir çalışanın buna sebep olduğu bilgisinin yayılmasıyla birlikte Duysak’ın okul arkadaşları, ailesi ona ulaşmaya çalışıyor.

Şu an Amerika’da yaşamayan Bahtiyar Duysak, Almanya’da yaşıyor. Bu konu hakkında öne çıkarak medyadan kaçmamak ve medyayla konuşmak istediğini belirten Duysak, konuyla ilgili en kapsamlı röportajını TechCrunch’tan Khaled Hamze’ye verdi.

Sebep olduğu durum hakkında detaylı bir açıklama yapmayan Duysak, yalnızca bazı rastlantılar sonucu, Twitter’daki son çalışma gününde böyle bir şeyin başına geldiğini belirtti. Duysak’ın olay hakkındaki yorumlarını, hayatının o günden bu güne nasıl değiştiğini, röportaja ait aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← YouTube’a Stories Özelliği Geliyor! Modafili Performans Ajansı olarak Sempeak'i seçti. →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.