ROIPUBLIC İle Markanızı Dijital Dönüşüm Süreçlerine Nasıl Hazırlarsınız?

ROIPUBLIC İle Markanızı Dijital Dönüşüm Süreçlerine Nasıl Hazırlarsınız?

Dijital dönüşüm devamlılığı olması gereken bir süreçtir. ROIPUBLIC, dijital dönüşüm süreçlerini yöneterek işletmenizi ileriye taşımak için gerekli planları adım adım uygulamanıza destek verir.

Dijital dönüşüm, değişen iş ve pazar gereksinimlerini karşılamak için yeni iş süreçleri ve müşteri deneyimleri oluşturmak veya mevcut olanları değiştirmek adına dijital teknolojileri kullanma sürecidir. Bu yönüyle dijital dönüşüm, teknolojileri kullanarak markanızı daha rekabetçi hale getirme sürecinin esas adımıdır.

Dijital teknolojiler, verimlilik adına süreçlerin ve ticari faaliyetlerin otomatikleştirilmesini de içerir. Aynı zamanda, daha yenilikçi ürünler tasarlamak, işlemleri kolaylaştırmak ve geliştirmiş bir dijital deneyimi sağlamak anlamına gelir.


Dijital Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Dijital dönüşümün temel faydası, işletmenizi daha rekabetçi hale getirmektir. ROIPUBLIC, dijital dönüşümle markanızın aşağıdaki avantajları sağlamasına yardımcı olur:

 • Markanız daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile müşterilerinizin ilgisini çeker.
 • Dijital kanallar yoluyla etkileşiminin artmasıyla müşterilerinizin sadakati artabilir.
 • Geliştirilmiş başarı araçları ve dijital kanallar, çalışanların motivasyonuna katkıda bulunur.
 • Şirket içi organizasyonlarınız daha verimli hale gelir.
 • Dijital dönüşüm süreci sayesinde BT altyapınız daha modern olur ve verimliliği artar.

Tüm bu faydalarından yararlanmak için dijital dönüşümün sadece teknolojiyle ilgili olmadığını unutmayın. Teknolojik araçların ve inovasyonun ötesinde dijital dönüşüm insan odaklı bir evrim sürecidir. Bu sürecin insanlar, değer, optimizasyon ve uyum etrafında dönmesi amaçlanır. Sektörler genelinde şirketler, sistemlerini otomatikleştirme, verimliliği ve etkinliği artırma, mali tasarruf etme, inovasyonu yönlendirme ve işleri büyütme için dijital dönüşüme geçer.


Dijital Dönüşümün Süreçleri Nasıl İşler?

Dijital dönüşümde kullanılan çok sayıda strateji vardır. Ancak temelde bu stratejiler 4 farklı alana ayrılır:

 • İş Modeli Dönüşümü: Dijital ortamın mevcut iş modelinize sağlayacağı katkılar göz önüne alınarak planlama yapılır. Günümüzün teknoloji pazarına hitap eden yeni fiyatlandırma stratejileri, ürünleri ve hizmetleri organize edilir. 
 • Süreç Dönüşümü: Günlük iş süreçlerinizi nasıl güncelleyebileceğiniz organize edilir. Yeni araçların veya sürecin tümünün zaman içinde ne kadar etkili olacağını analiz etmek için temel ölçümler kullanılır.
 • Etki Alanı Dönüşümü: Dijital dönüşümün bu üçüncü alanı, işletmenizin buluta geçişini tanımlar. Bulut tabanlı sistemleri kullanmak, tümü daha düşük maliyetle gelişmiş güvenlik, çeviklik ve ölçeklenebilirlik sunar. Hangi süreçlerin buluta taşımaya uygun olacağını belirledikten sonra uygun yazılımları kullanarak verileri taşımaya başlamanız planlanır.
 • Organizasyon Dönüşümü: Kuruluşun genelinde bir kültürel dönüşüme ihtiyaç duyulur. Çalışanlarınıza yeni bulut tabanlı yazılımlar sunmak önemli bir gelişmedir. Tüm ekiplerin bu konuda bilgilendirilmeleri ve sürece uyum sağlamaları sağlanır.

Markanızı Dijital Dönüşüme Hazırlarken Faydalı Olabilecek 5 İpucu

Başarılı bir dijital dönüşüm, iyi bir strateji ve yol haritası gerektirir. ROIPUBLIC’in dijital yolculuğunuz için anlam ve tanım oluşturmaya yardımcı olacağı yer de burasıdır. Markanızı dijital dönüşüme hazırlarken faydalı olabilecek 5 ipucu şu şekildedir:

 • İşletmeniz için dijital dönüşümün ne anlama geldiğini tanımlayın: Dijital dönüşüm sürecine başlarken en önemli adım bu sürecin şirketinize neler getireceğini belirlemektir. Bu belirlemede sektörünüzü, hedef kitlenizi, ekomosisteminizi ve işinizi etkileyebilecek diğer değişkenleri planlamanız gerekir.
 • Hedeflerinizi tanımlayın: Dijital dönüşüm süreci için hedefinizi tanımlayıp ana hatları belirledikten sonra dönüşüm yollarını ve seçeneklerini değerlendirmeniz önemlidir.
 • Doğru teknolojileri belirleyin: Mevcut süreçlerinizi iyileştiren ve işletmenizi karşılaştığı sıkıntılı noktaları ele alan doğru teknolojiyi seçtiğinizden emin olun. Bir teknoloji veya etki alanı seçmeden önce bir maliyet ve fayda analizi yapmanız gerekir. En önemlisi de kullanmanın kolay olduğundan ve mevcut sisteminiz ve iş akışınızla entegre olduğundan emin olmanızdır.
 • Çalışanlarınızı Bilgilendirin: Markanızı dijital dönüşüme hazırlarken, iyileştirilmiş iş operasyonlarının size ve müşterilerinize nasıl fayda sağlayacağını öngörmelisiniz. Bunun için çalışanların kullanacakları teknolojiye aşina olmaları için eğitim ve öğretim programları düzenlemeniz gerekir.
 • Dijital Stratejilerinizi İş Hedeflerinizle Uyumlu Hale Getirin: Dijital dönüşüm sürekli güncellemem bir süreç olduğu için her an yeni teknolojiler devreye girer. Ancak, yersiz yatırımlardan kaçınmak için teknoloji değişikliğine en çok nerede ihtiyaç duyduğunuz belirlenmelidir.
Etiketler:
Benzer Yazılar
ROIPUBLIC 2023 Clutch Şampiyonları Arasında!
ROIPUBLIC 2023 Clutch Şampiyonları Arasında!
Devamını Oku >
ROIPUBLIC Google Premier Partner Summit’te Türkiye’yi Temsil Etti!
ROIPUBLIC Google Premier Partner Summit’te Türkiye’yi Temsil Etti!
Devamını Oku >
ROIPUBLIC ve Saat&Saat İş Birliği En Prestijli Dergilerde Yayınlandı
ROIPUBLIC ve Saat&Saat İş Birliği En Prestijli Dergilerde Yayınlandı
Devamını Oku >