L’Oreal’den Vücuda Giren Güneş Işınlarını Ölçen Pilsiz Sensör

L’Oreal’den Vücuda Giren Güneş Işınlarını Ölçen Pilsiz Sensör

L’Oreal, yağmur damlası büyüklüğündeki, pilsiz çalışan ve tırnağa yapıştırılabilen ultraviyole ışın sensörü “UV Sense”i CES 2018’de tanıttı.

L’Oreal, 2016 CES fuarında My UV Patch adında, ultraviyole ışınları ölçebilen ve vücuda geçici bir dövme gibi yapıştırılabilen bir yama tanıtmıştı. Marka, CES 2018’de ise UV Sense’i tanıttı. 2019 yılında piyasaya çıkacak olan UV Sense, dünyanın ilk pilsiz çalışabilen ultraviyole sensörü.

Sensör, neredeyse bir yağmur damlası büyüklüğünde. Yalnızca 2 milimetreden daha az kalınlıkta ve 9 mm genişliğinde. Tırnağa ya da güneş gözlüğünün kenarına kolayca tutturulabilen UV Sense, spor ya da dışarıda yapılan diğer aktiviteler sırasında kullanıcının güneş ışınlarına maruz kalma oranını ölçerek, 3 aylık veriyi hafızasında tutabiliyor.

Near Field Communication (NFC) bağlantısı sayesinde akıllı telefonlarla entegre çalışan sensör, hem iOS hem de Android uygulamasına sahip. Kullancı, bu sensör sayesinde vücuduna ne kadar güneş ışığı aldığını kolayca görebiliyor ve vücudu için ideal güneş ışığını alması gerektiğini öğreniyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Akıllı Prezervatif Üretildi 2017’nin En Akıllı Teknoloji Fikirleri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.